Trwa ładowanie...

Wszystkie recepty w jednym miejscu i zawsze w zasięgu ręki

Od środy 8 stycznia lekarze w Polsce muszą wystawiać swoim pacjentom recepty w formie elektronicznej. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, o czym przekonałam się na własnej skórze.

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek zgubić receptę? A może włożyłeś ją do kieszeni spodni, które właśnie wyprałeś? Ja niestety miałam tak wiele razy, a to duży kłopot, zwłaszcza gdy okazuje się, że twój lekarz wyjechał właśnie na zasłużony urlop. Co wtedy robić? Czekać? Odstawić leki? Zapłacić krocie za prywatną wizytę? Ten problem mam już za sobą, a wszystkie e-recepty trzymam w jednym miejscu - na mojej poczcie elektronicznej w specjalnym segregatorze ''e-recepty''.

Pierwszy krok to założenie profilu zaufanego. Już go posiadasz? Świetnie! To możemy przejść dalej. Ja swojego nie miałam, ale szybko i sprawnie założyłam go przez internet. Możesz to również zrobić w punkcie potwierdzającym, do których należą różne urzędy i niektóre banki.

Jeśli jednak posiadasz konto w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego lub kwalifikowany podpis elektroniczny profil zaufany - profil możesz założyć bez wychodzenia z domu. Mi zajęło to minutę – wystarczyło potwierdzić swoją tożsamość za pomocą mobilnej autoryzacji mojego banku.

Gdy już posiadasz zaufany profil możesz zalogować się do IKP (Internetowe Konto Pacjenta), a tam przeglądać historię wizyt zrealizowanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, sprawdzać terminy zaplanowanych wizyt, przeglądać e-skierowania na badania lub pobyty w szpitalu oraz e-recepty.

Proste, prawda? Okazuje się, że może być jeszcze prościej. Na Internetowym Koncie Pacjenta (pod adresem pacjent.gov.pl) należy teraz aktywować powiadomienia e-mail o wystawianych receptach, a następnie włączyć na poczcie segregator ''e-recepty''. W tym segregatorze znajdziesz wszystkie e-maile wysyłane z Internetowego Konta Pacjenta, m.in. wiadomości z twoimi e-receptami. Usługa działa w WP Poczta oraz Poczta o2 i jest darmowa.

To tylko dwa kliknięcia. Od tej pory wszystkie e-maile z Internetowego Konta Pacjenta będą znajdować się na twojej poczcie, na twoim smartfonie i masz do nich dostęp z każdego miejsca, o każdej porze. Problem zagubionych recept znika bezpowrotnie, a ty śpisz spokojnie – tak jak ja.

Wielu z was zastanawia się pewnie teraz nad bezpieczeństwem danych z e-recepty. Warto pamiętać, że wszystkich użytkowników WP Poczty oraz Poczty o2 chroni prawo o tajemnicy korespondencji, zgodnie z którym administratorzy nie mają wglądu w treść wiadomości ani załączników oraz nie mogą przetwarzać lub przekazywać naszych danych na potrzeby personalizacji czy reklamy. Dane zawarte w e-receptach przechowywanych w Poczcie WP/o2 są bezpieczne i dostępne tylko dla ciebie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.