Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Wybroczyny – charakterystyka, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Avatar placeholder
01.04.2021 09:03
Badanie dermatologiczne
Badanie dermatologiczne (123rf)

Wybroczyny to niewielkie zmiany skórne, powstałe w wyniku wynaczynienia krwi na skórze lub błonie śluzowej. Ich wielkość wynosi około 3 milimetry, jednak te czerwone plamki, mogą zajmować duży obszar ciała. Pojawienie się wybroczyn na ciele może być symptomem istnienia choroby w organizmie.

spis treści

1. Co to są wybroczyny?

Wybroczyny lub inaczej petocje, w przeciwieństwie od wysypki, nie ulegają zblednięciu pod wpływem ucisku, zazwyczaj są koloru czerwonego, fioletowego lub ciemnoczerwonego. Niewielkie w rozmiarze zmiany skórne mogą świadczyć o istnieniu groźnych chorób w organizmie, dlatego należy udać się do lekarza, aby zdiagnozować powód wystąpienia wybroczyn. Wybroczyny są wynikiem zwiększonego ciśnienia w naczyniach włosowatych, oraz przenikania erytrocytów przez ściany naczynia.

Wybroczyny mogą pojawić się na ciele z różnych przyczyn
Wybroczyny mogą pojawić się na ciele z różnych przyczyn

2. Przyczyny petocji

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Wybroczyny mogą powstawać z wielu powodów. Zdarza się, że powstają one na przykład wskutek podwyższonego ciśnienia w naczyniach kapilarnych. W tym przypadku zmiany skórne powstają w okolicach oczu i ustępują samoistnie po kilku dniach. Taki rodzaj wybroczyn może wystąpić z powodu intensywnego kaszlu, porodu, wysiłku fizycznego, płaczu lub wymiotów.

Częstą przyczyną powstawania wybroczyn są urazy mechaniczne, np. otarcia, uderzenia. Pojawienie się wybroczyn na ciele człowieka zależy od stanu i kondycji naczyń krwionośnych. Dodatkowo, zmiany skórne w postaci wybroczyn często pojawiają się w przypadku problemów z procesem krzepnięcia. Niestety, wybroczyny mogą być objawem chorób zakaźnych, np. zakażeń septycznych, mononukleozy zakaźnej, szkarlatyny, gorączki krwotocznej, czy infekcyjnego zapalenia wsierdzia.

Choroby, które powodują problemy skórne
Choroby, które powodują problemy skórne [8 zdjęć]

Wysypka, swędzenie, drobne krostki na całym ciele - problemy skórne mogą sygnalizować znacznie poważniejsze

zobacz galerię

Ponadto, ten rodzaj zmian skórnych może wystąpić z powodu zażycia niektórych leków, lub jako objaw zapalenia naczyń, białaczki lub infekcji cytomegalowirusowej. Bardzo rzadko wybroczyny pojawiają się z powodu niedoboru witaminy C.

Inną przyczyną powstawania wybroczyn może być działanie przeciwciał, które uszkadzają drobne naczynia. Takie zjawisko występuje w przebiegu chorób autoimmunologicznych (np. celiakia, toczeń rumieniowaty układowy, choroba Schoenleina-Henocha, choroba Kawasaki, zespół Sjögrena) czy choroba Ehlresa-Danlosa). Jeśli nie jest znany powód pojawienia się wybroczyn należy skonsultować się z lekarzem, a jeśli istnieje taka konieczność zaleca się wykonanie morfologii krwi.

To musisz wiedzieć

3. Jak leczyć wybroczyny?

Aby zdiagnozować wybroczyny często zaleca się wizytę u dermatologa, który może odróżnić ten rodzaj schorzenia od innych chorób skórnych. W niektórych przypadkach wybroczyny nie wymagają podjęcia leczenia farmakologicznego, gdyż ustępują samoistnie po kilku dniach (jeśli do ich powstania doszło wskutek urazu mechanicznego lub zwiększonego ciśnienia).

Jeśli nieznana jest przyczyna wystąpienia wybroczyn, należy zwrócić uwagę na towarzyszące dolegliwości objawy, może być to kluczowe dla postawienia diagnozy. Osobom, u których doszło do powstania wybroczyn zaleca się zażywać witaminę C, która korzystnie wpływa na budowę naczyń krwionośnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze