Trwa ładowanie...

Wycofanie leków na astmę i maści na łuszczycę. GIF podjął decyzję

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu kolejnej serii leku BDS N (Budesonidum). Z aptecznych półek znika też maść Curatoderm (Tacalcitolum).

1. Wycofanie BDS N i Curatoderm

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu kolejnych serii leku BDS N, podmiotem odpowiedzialnym jest Apotex Europe B.V. Holandia.

Wycofanie dotyczy zawiesiny do nebulizacji BDS N (Budesonidum) 0,25 mg/ml, 20 ampułek po 2 ml. Numery zakwestionowanych serii to: 052018 z datą ważności 28.02.2021, 052218 z datą ważności 31.03.2021.

Zobacz film: "Suche i wtórne utonięcia"

W badanych próbkach stwierdzono przekroczone normy zanieczyszczeń. To popularna zawiesina do nebulizacji. Kilka serii wycofano już na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy. Z leku korzystają osoby cierpiące z powodu astmy.

Zobacz też: GIF wycofuje lek BDS N. Kolejne serie znikają z aptek

Maść Curatoderm (Tacalcitolum) 4,17 µg/g, opakowanie 20g, numer serii: 813344, termin ważności 03.2021 również zniknie z aptek. Podmiotem odpowiedzialnym jest Almirall Hermal GmbH. Stwierdzono wadę jakościową, polegającą na wynikach poza specyfikacją podczas analiz substancji czynnej. Maść Curatoderm stosowana jest na łuszczycę.

Podane decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności.

Główny Ispektor Farmaceutyczny, oprócz podejmowania decyzji o wycofaniach, sporadycznie dopuszcza do obrotu wycofane wcześniej preparaty, jak było w przypadku leku Valzek w czerwcu i Clexane w lipcu.

Większość komunikatów dotyczy wycofań leków i środków farmaceutycznych. Zawsze informujemy na bieżąco o sytuacji, aby pacjenci mogli zrezygnować z korzystania z zakwestionowanych preparatów leczniczych. W razie wątpliwości, z którą serią mamy do czynienia, można skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zażywanie leków, których substancje czynne mają niewłaściwe proporcje lub w których stwierdzono jakiekolwiek niezgodności z normami czy obecność zanieczyszczeń, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Zobacz też: Leki wycofane w lipcu. Decyzja GIF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza