Trwa ładowanie...

GIS ostrzega przed używaniem łyżki i ugniatacza do ziemniaków z czarnego nylonu. Toksyczne substancje mogą przenikać do żywności

GIS ostrzega przed używaniem ugniatacza do ziemniaków ODELO PRESTIGE Quality line, Sella i łyżki Fackelmann Polska. Produkty są wykonane z czarnego nylonu. Badania wykazały, że podczas ich kontaktu z żywnością, do jedzenia mogą przenikać toksyczne związki.

1. Uwaga na ugniatacz do ziemniaków i łyżkę z czarnego nylonu

GIS opublikował ostrzeżenie przed korzystaniem z ugniatacza do ziemniaków - ODELO PRESTIGE Quality line, Sella i łyżki FACKELMANN Polska.

Badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykazały, że podczas kontaktu produktów z żywnością może dochodzić do "migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych".

Zobacz film: "Czy system zdrowia wytrzyma jesień? Jacek Krajewski odpowiada"

W obu przypadkach Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oceniając ryzyko, stwierdził jednoznacznie, że kontakt produktów z żywnością może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Poniżej szczegóły dotyczące groźnych dla zdrowia akcesoriów kuchennych:

Nazwa produktu - ODELO PRESTIGE Quality line, SELLA, UGNIATACZ DO ZIEMNIAKÓW POTATO SMASHER

Numer partii: 0D 1509

Dystrybutor: DELHAN, ul. Budowlanych 5, 64-100 Leszno

Ugniatacz jest wykonany z czarnego nylonu
Ugniatacz jest wykonany z czarnego nylonu (GIS)

Opis produktu: Łyżka z nylonu barwy czarnej, na uchwycie tłoczenie: +210°C oraz symbol dopuszczający wyrób do kontaktu z żywnością. Do uchwytu dołączona oryginalna etykieta o treści: ŁYŻECZKA PL

Numer partii: 151537

Importer: Fackelmann Polska Sp. z o.o., Tomice, ul. Europejska 13, 05-532 Baniocha

Kraj pochodzenia: Chiny

Łyżka jest wykonana z czarnego nylonu
Łyżka jest wykonana z czarnego nylonu (GIS)

2. Pod wpływem wysokich temperatury produkty z nylonu mogą wydzielać szkodliwe substancje

GIS ostrzega przed korzystaniem z produktów, a dystrybutorzy i producenci wycofują je z rynku.

To nie pierwszy przypadek, kiedy wykorzystywane w kuchni produkty wykonane z czarnego nylonu, okazują się groźne dla zdrowia. Naukowcy z National Food Institute już kilka lat temu odkryli, że pod wpływem kontaktu z wysoką temperaturą akcesoria wykonane z czarnego nylonu mogą wydzielać wiele szkodliwych substancji. Potwierdziły to również prace polskich badaczy.

- Nasze badania wykazały, że wyroby z nylonu mogą uwalniać w podwyższonej temperaturze pierwszorzędowe aminy aromatyczne (PAAs). Niektóre z PAAs uznane zostały przez Międzynarodową Agencję ds. Badań nad Rakiem za substancje potencjalnie kancerogenne dla człowieka. Przykładem takiej substancji jest 4,4’-metylenodianilina – mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie Marzena Pawlicka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, która była jednym z autorów badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza