Wycofano lek na astmę i alergię

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu preparatu stosowanego m.in. w leczeniu astmy oskrzelowej i alergii. Rozporządzenie obowiązuje na terenie całego kraju.

Na wniosek podmiotu odpowiedzialnego, którym są Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A, wycofano z obrotu Ketotifen WZF, syrop stosowany w celu zapobiegania napadom astmy oskrzelowej, alergicznemu zapaleniu oskrzeli, a także dolegliwościom mającym związek z alergicznym nieżytem nosa.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Preparat stosowany jest ponadto w objawowym leczeniu i profilaktyce przewlekłej, ostrej pokrzywki, alergicznego zapalenia spojówek oraz atopowego zapalenia skóry. Pomaga złagodzić dolegliwości, takie jak wyciek z nosa, kichanie, obrzęk i świąd błon śluzowych oraz zmiany skórne.

Powodem wycofania syropu było pękanie wykonanych z polietylenu nakrętek. Do powstania wady przyczyniło się zastosowanie zbyt dużej siły zakręcania w procesie produkcyjnym.

Rozporządzeniem objęta jest seria o numerze 010915 z datą ważności do września 2016 roku oraz seria o numerze 020915 z identycznym terminem ważności.

Podmiot odpowiedzialny jest zobowiązany do natychmiastowego podjęcia odpowiednich kroków w celu usunięcia wadliwego wyrobu leczniczego z rynku.

Anna Kołodziejczyk , ponad rok temu

Leki

Komentarze (3)
~Mynik
~Mynik ponad rok temu

@~88978: Zdaje się, że tu nie chodzi o fałszowanie leku, tylko o wadliwe opakowanie. A zgłaszanie do GIF przez producenta o nieprawidłowościach leku jest obowiązkiem producenta wynikającym bodajże z ustawy prawo farmaceutyczne.

Odpowiedz
~88978
~88978 ponad rok temu

GIF podjął decyzje na wniosek producenta. Dlaczego dopiero w momencie, kiedy producent nie będąc w stanie ukryć błędów i gdy zaczyna chronić swój zad zgłaszając wniosek do GIF, GIF podejmuje decyzje o wycofaniu leku ze sprzedaży? To chyba GIF ma stać na straży bezpieczeństwa leków i samodzielnie je badać a jak wykryje nieprawidłowości wycofywać lek i walić taką karę, żeby firmą farmaceutycznym odechciało się fałszować leków i żerować na naszym życiu i zdrowiu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 7 minut temu

2

Czy to tak?

~Ursus77 • ostatni post 1 godzinę temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...