Przejdź na WP

Wyeliminuj z diety sól i tłuszcze trans. Zmniejszysz ryzyko zgonu

Milionów przedwczesnych zgonów można by uniknąć, gdyby z menu wyeliminowane zostały dwa składniki. Specjaliści alarmują, co w naszej diecie najbardziej szkodzi.

Zobacz film: "Co się stanie, jeśli będziemy jeść więcej niż 5 g soli dziennie?"

1. Wyeliminuj sól i tłuszcze trans

Naukowcy z Harvardu wskazali głównych winowajców przedwczesnych zgonów: sól i tłuszcze trans. Rezygnując z tych składników menu, można by uniknąć wielu przedwczesnych śmierci.

Tłuszcze trans znajdują się w margarynie i tłuszczach roślinnych oraz w fast foodach. Sól dodawana jest do wielu potraw już na etapie produkcji. Wiele osób dodatkowo dosala posiłki.

Skutki są opłakane. Wystarczyłoby zrezygnować z podanych składników, a ilość przedwczesnych zgonów mogłaby się zmniejszyć o 100 milionów na całym świecie.

Z soli nie należy rezygnować całkowicie. Zmniejszenie jej spożycia już o 30 proc. skutkowałoby przeżyciem 40 milionów ludzi. Wskutek nadmiaru soli umierają oni na choroby serca i układu krążenia, w tym przede wszystkim miażdżycę.

Z kolei rezygnacja z tłuszczów trans mogłaby sprzyjać zmniejszeniu liczby zgonów o kolejne blisko 15 milionów. Gdyby dziś wprowadzono sugerowane zmiany w menu, do 2040 roku można by ocalić życie blisko 100 milionom ludzi.

Najbardziej bolesne rodzaje śmierci
Najbardziej bolesne rodzaje śmierci [6 zdjęć]

Śmierć dla rodziny zawsze jest trudnym i bolesnym doświadczeniem. Dramat jest tym większy, jeśli wiemy,...

zobacz galerię

2. Sól i tłuszcze trans to przyczyna przedwczesnych zgonów

Goodarz Danaei, profesor nadzwyczajny w Harvard Chan School, podkreślił, że choć może się to wydawać dużym wyzwaniem, zarazem taka zmiana diety jest możliwa niemal dla wszystkich mieszkańców świata. W skali globu umożliwiłoby to ocalenie milionów istnień.

Naukowcy uważają, że właśnie w tym kierunku powinny iść ogólnoświatowe wysiłki. Złą dietę postrzega się jako bardziej szkodliwą niż palenie papierosów.

Skutkiem są m.in. setki tysięcy chorych na nadciśnienie. Badacze zwrócili również uwagę na fakt, że dostarczenie im odpowiednich środków farmakologicznych mogłoby działać zbawiennie. Współcześnie nie wszystkich stać na leki odpowiednio korygujące pracę całego ciała.

Profesor Goodarz Danaei wierzy, że w przyszłości będzie możliwe odpowiednie ukierunkowanie pomocy medycznej, aby zapobiegać przedwczesnym zgonom na wszystkich kontynentach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wyeliminowanie soli i tłuszczów trans z diety zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu
Wyeliminowanie soli i tłuszczów trans z diety zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu (123rf)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy