Trwa ładowanie...

Wyglądała jak w 9 miesiącu ciąży. Wystarczyła zmiana diety

Avatar placeholder
09.02.2022 16:28
Emily cierpiała na wzdęcia, które wyglądały, jakby była w zaawansowanej ciąży
Emily cierpiała na wzdęcia, które wyglądały, jakby była w zaawansowanej ciąży (facebook.com)

24-latka wyglądała, jakby była w zaawansowanej ciąży. Ubrania nie mogły zamaskować jej dużego brzucha. Dyskomfort był tak silny, że nie mogła spać. Wystarczyło wyeliminowanie czterech składników z diety, żeby odzyskać zdrowie i smukłą sylwetkę.

spis treści

1. Wzdęcie jak 9 miesiąc ciąży

24-latka miała brzuch, który sama określała jako "ciążowy". Emily Catterall bardzo szybko przytyła z rozmiaru 8 (europejskie 36) do 14 (42). Co gorsza, dotyczyło to głównie brzucha. Kobieta źle się czuła z ogromnym wzdęciem, które w ciągu kilku miesięcy całkowicie zrujnowało jej zgrabną sylwetkę. Dyskomfort trawienny był w dodatku tak silny, że nie mogła spać.

Emily przyznaje, że 4 miesiące wzdęć, bólu brzucha i problemów żołądkowych naprawdę ją przygnębiły. Musiała zrezygnować z ulubionych ubrań, bo przestałą się w nie mieścić. Efekt 9-miesięcznej ciąży, jak określiła swój brzuch, wzbudzał w niej frustrację. Zauważyła, że wzdęcia pogarszają się po południu. Powiązała je więc ze spożywanymi posiłkami. Całymi nocami czuła dyskomfort trawienny, gdyż żołądek nie odpoczywał. Gdy pewnego wieczoru poszła z przyjaciółką pobiegać i towarzyszyło temu głośne burczenie w brzuchu, koleżanka zwróciła uwagę, że nie jest to dobry objaw i świadczy o nieprawidłowej pracy układu pokarmowego. Emily postanowiła udać się z problemem do specjalisty.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
Brzuch Emily wyglądał jak ciążowy
Brzuch Emily wyglądał jak ciążowy (facebook.com)

Lekarz stwierdził u pacjentki refluks. Jednak wzdęcie nie znikało. Emily Catterall zaczęła eliminować z diety produkty, które mogą szkodliwie działać na procesy trawienia: nabiał i gluten. Jednak nie przyniosło to spodziewanych rezultatów.

Emily w desperacji dołączyła do grupy Weight Watchers, zażywając wciąż przypisane lekarstwo na refluks, gdyż dolegliwości trawienne uniemożliwiały normalne funkcjonowanie. Okropne wzdęcia powiększające obwód brzucha spowodowały, że unikała spotkań towarzyskich czy wyjść z przyjaciółmi.

Wówczas z rozpaczliwą prośbą o pomoc zwróciła się do 40 tys. osób obserwujących jej profil na Instagramie. Zapytała, czy ktoś ma pomysł, jak rozwiązać jej problemy. Zasugerowano domowe testy na nietolerancję pokarmową.

Zobacz też: Dieta bezglutenowa - charakterystyka, gluten, zdrowie, stosowanie

2. Testy na nietolerancję pokarmową

Emily Catterall zdecydowała się zamówić i wykonać domowe testy na nietolerancje pokarmowe. To była słuszna decyzja. Dzięki temu mogła rozpoznać i wyeliminować z diety składniki, które działały szkodliwie na jej ciało.

Efekty były zaskakujące. Emily odzyskała smukłą sylwetkę. Zmieniła rozmiar 14 (europejskie 42), na obcisłe ubrania w rozmiarze 10 (38). Wystarczyło wyeliminować jajka, mleko, drożdże i wołowinę. Nie było to takie proste, ponieważ mleko i jaja są składnikiem wielu potraw. Zrezygnowanie z nich dało rezultaty w postaci lepszego samopoczucia już po dwóch dniach. W ciągu 3 miesięcy pani Catterall schudła blisko 4 kg, do rozmiaru 10, a przede wszystkim poczuła się znów świetnie we własnym ciele.

Emily dzięki odpowiedniej diecie schudła i znów czuje się dobrze w swoim ciele
Emily dzięki odpowiedniej diecie schudła i znów czuje się dobrze w swoim ciele (facebook.com)

Obecnie Emily nosi rozmiar 10, ale marzy o powrocie do dawnego rozmiaru 8. Stale przygląda się temu, co je, a po konsultacjach z dietetykami wprowadza sukcesywnie i ostrożnie do swojego menu wcześniej wyeliminowane składniki. Jej problem rozpoznano jako zespół jelita drażliwego powodowany nietolerancją pokarmową.

Zobacz też: Nietolerancja pokarmowa - charakterystyka, produkty powodujące nietolerancje, co można jeść, probiotyk a nietolerancja

3. Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego powoduje ból brzucha, dyskomfort trawienny, zaburzenia pokarmowe. Objawy bywają różne u poszczególnych osób, co utrudnia diagnozę.

Warto udać się do specjalisty, jeśli zaobserwujemy regularnie powtarzające się wzdęcia, zaburzenia trawienia, nieprawidłowy stolec, mdłości, bóle brzucha.

Zobacz też: Dieta w zespole jelita drażliwego - objawy schorzenia, charakterystyka jadłospisu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze