Wyjątkowe zjawisko na niebie. To dlatego dziś możesz czuć się źle
1 sierpnia będziemy mogli obserwować wyjątkowe zjawisko na niebie - Księżyc Jesiotrów. To dlatego w tym czasie możesz czuć się nieco inaczej, niż na codzień. Warto wiedzieć, że to niejedyna pełnia w tym miesiącu. 30 sierpnia także warto będzie obserwować niebo.
1. Pełnia Księżyca
Wiele kultur nadaje poszczególnym pełniom nazwy, zwykle nawiązujące do zjawisk zachodzących w tym czasie w przyrodzie i pór roku. Wiele z nich wciąż jest używane, a pełnie nadal budzą zachwyt wielu osób.
Kiedy możemy się spodziewać pełni w sierpniu? Okazuje się, że w tym miesiącu wypadają aż dwie. Pierwszą możemy podziwiać na niebie już 1 sierpnia, a następna przypada na 30 sierpnia.
Obecna pełnia nazywana jest Księżycem Jesiotrów i zbiega się w czasie ze zjawiskiem superksiężyca. Nazwa zjawiska pochodzi od rdzennych Amerykanów, którzy w sierpniu cieszyli się szczególnie obfitymi połowami jesiotrów. Inne nazwy to Zbożowy Księżyc, Kukurydziany Księżyc lub Księżyc Rysi.
Na tym jednak nie koniec, bo pod koniec miesiąca znów czeka nas wyjątkowe zjawisko.
Druga pełnia nosi nazwę niebieskiego Księżyca, a na niebie również pojawi się superksiężyc. Nazwa jednak nie odnosi się do barwy naszego satelity, a do rzadkiego zjawiska, jakim jest pojawienie się dwóch pełni w ciągu jednego miesiąca.
Wokół pełni Księżyca krąży cała masa mitów, a niektórzy temu zjawisku przypisują wręcz mistyczne właściwości. Naukowcy od dawna badają wpływ poszczególnych faz na nasze samopoczucie i zdrowie.
2. Wpływ pełni na nasze samopoczucie
A więc czy pełnia Księżyca rzeczywiście ma wpływ na to, jak się czujemy? Jak najbardziej! Okazuje się jednak, że nie do końca w taki sposób, jak nam się wydaje. Wiele osób w okresie pełni zauważa zmiany w zachowaniu i funkcjonowaniu. Można zauważyć kilka charakterystycznych objawów.
W czasie pełni dochodzi bowiem do zaburzeń produkcji serotoniny zwanej hormonem szczęścia. To właśnie powoduje bezsenność oraz wzmożony apetyt. Zmiana ilości światła docierającego do nas nocą również odgrywa tu rolę.
W czasie pełni wielu z nas skarży się także na problemy z koncentracją, wahania nastroju, poirytowanie, ataki agresji, a także pobudzenie, w tym również seksualne.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.