Wykrycie fałszywych wspomnień wzmacnia pamięć

Narażenie na fałszywe informacje zwykle utrudnia ludziom przypominanie sobie prawdziwych danych, ale nowe badania sugerują, że może się zdarzyć, że dezinformacja faktycznie poprawia pamięć.

Dezinformacja nie zadziała, jeżeli nie zgadzają się szczegóły wspomnień

 Badania opublikowane w „Psychological Science” pokazują, że ludzie, którzy zauważyli, że podawane im informacje są jest niezgodne z prawdą, którą zapamiętali, mają lepszą pamięć zdarzenia w porównaniu z ludźmi, którzy nie zauważyli zafałszowania.

"Nasze doświadczenia pokazują, że dezinformacja może czasami poprawić pamięć, a nie szkodzić. Wyniki te są ważne, ponieważ pomagają wyjaśnić, dlaczego czasami występują efekty dezinformacji, ale nie zawsze. Jeśli ludzie zauważają, że dezinformacja nie jest dokładna, wtedy nie będzie mieli zafałszowanych wspomnień" - mówi Adam Putnam z Kolegium Carleton, główny autor badań.

W pierwszym eksperymencie, Putnam i jego współpracownicy pokazali 72 uczestnikom sześć serii  slajdów, z których każda zawierała 50 zdjęć portretujących szczególne wydarzenie. Potem czytali opisy słowne do każdego slajdu.

Na przykład, jeżeli slajd pokazał złodzieja, który znalazł w samochodzie rachunek na 1 dolara, opis może być spójny (np: "Znalazł rachunek i zobaczył, że opiewa na 1 dolara"), neutralnyv(np: " Znalazł rachunek i zobaczył, że jest on w amerykańskiej walucie") lub niespójny (np:" Znalazł rachunek i zobaczył, że opiewa na 20 dolarów”).

Po przeczytaniu opisów i ukończeniu innego zadania rozpraszającego, uczestnik wypełniał test wielokrotnego wyboru dotyczący tego, co zapamiętał z oryginalnych pokazów slajdów, np.: "Jaki rachunek był w samochodzie?" Odpowiedzi zawierały odpowiednią opcję („na kwotę 1 dolara”), niewłaściwą opcję z dezinformacji z opisu („na kwotę 20 dolarów”) lub inną niewłaściwą opcję („na kwotę 5 dolarów”). Po dokonaniu wyboru  uczestnicy zgłaszali,  czy zauważyli jakiekolwiek rozbieżności pomiędzy oryginalnym pokazem slajdów i ich opisem.

W odpowiedziach ludzie częściej wybierali opcję, która pojawiała się w opisie (nawet jeżeli była ona błędna), niż tę ze slajdów. Ale kiedy uczestnicy zgłaszali, że pamiętają różnicę między pokazanym slajdem i opisem, deficyt ten zniknął: uczestnicy byli bardziej skłonni, aby wybrać poprawną odpowiedź.

Dezinformacja może poprawić pamięć

Drugi eksperyment dał podobne wyniki, a dodatkowe analizy wykazały, że to, jak pamiętamy szczegół, może zmieniać całość. Szczegóły, które były mniej niezapomniane, relatywnie rzecz biorąc, były bardziej narażone na efekt dezinformacji.

Wyniki te sugerują, że związek między dezinformacją i pamięcią jest bardziej skomplikowany, niż wcześniej moglibyśmy. Samo narażenie na dezinformację nie gwarantuje tego, że człowiek będzie miał zafałszowane wspomnienia:

"Klasyczna teoria ingerencji w pamięć sugeruje, że zmiana jest prawie zawsze zła dla pamięci, ale nasze badania daje naprawdę wyraźny przykład, jak można pomóc poprawić pamięć za pomocą dezinformacji w odpowiednich okolicznościach" - wyjaśnia Putnam.

Kinga Ludwik, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...