Wymagania szkół podstawowych dotyczące szczepień podnoszą częstotliwość wykonywania szczepień

Szkoły, które wymagają rutynowych szczepień jako warunek uczęszczania do nich, mają wyższe wymagania dotyczące  szczepień i wymagają oni przeprowadzenia więcej rodzajów szczepień u dzieci, w tym na dla wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), jak sugerują nowe badania.

Szczepionki HPV chronią przed rakiem szyjki macicy, jak również innymi nowotworami wywoływanymi wirusami przenoszonymi drogą płciową.

Dzieci w tych szkołach są również częściej mają zalecone wykonanie szczepień przeciwko tężcowi, krztuścowi (koklusz) i przeciw zapaleniu opon mózgowych.

Jeden pediatra, który dokonał przeglądu nowych ustaleń uważa, że wymagania szkolne mogą mieć duży wpływ na tego, czy dziecko zostanie zaszczepione.

„Niektóre z tych szczepień wykonywane są częściej z powodu obowiązku wykonania ich jako warunek wejścia do szkoły” - powiedział dr Jane Swedler, szef Centrum Medycznego Młodzieży na Uniwersytecie w Nowym Jorku.

Naukowcy dodają także, że szczepienia na HPV również są częściej wykonywane w krajach, gdzie jest to wymaganie wstępne wstąpienia do szkoły.

Zespół pod nadzorem Jennifer Moss z Uniwersytetu w Karolinie Północnej w USA śledził ceny szczepień w ciągu pięciu lat wśród 100.000 nastolatków kraju. Naukowcy odkryli, że w porównaniu do państw bez wymogu szczepienia przeciw zapaleniu opon mózgowych i krztuścowi, pozostałe państwa miały nadwyżkę odpowiednio 22 i 24 procentową tych szczepionek.

6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie

Szczepienia kojarzą nam się głównie z dziećmi, ale istnieją także szczepionki dla dorosłych, które mogą ochronić organizm przed bardzo poważnymi chorobami....

Naukowcy odkryli również, że wprowadzenie wymogu przeprowadzenia dwóch rodzajów tych szczepionek, wzrosła także częstotliwość wykonywania szczepień przeciw wirusowi HPV.

Począwszy od roku szkolnego 2015, 47 kraje miały wymagania dotyczące szczepionce przeciw krztuścowi, 25 państw wymagało szczepionki przeciwko zapaleniu opon mózgowych oraz trzy kraje wymagały szczepień na HPV.

Według naukowców kierowanych przez Jennifer Moss,  urzędnicy powinni rozważyć zmianę wymagań wstępnych do szkoły w celu zwiększenia częstotliwości szczepień HPV. Zespół badaczy stwierdził, że takie wymagania mogą znacznie pomóc.

„Centrum Zapobiegania i Leczenia Chorób w USA zaleca rutynowe szczepienia przeciw krztuścowi, zapaleniu opon mózgowych i HPV w wieku od 11 do 12 lat” – mówi Moss.

Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień?

Przed ukończeniem drugiego roku życia dzieci są szczepione około 20 razy, tak aby ochronić je przed najbardziej popularnymi chorobami. Szczepienia jednak...

„Istotnym czynnikiem przyczyniającym się do niskich wyników o przyjmowaniu szczepień HPV jest to, że mało prawdopodobne jest, że lekarze mogą polecić szczepienia HPV jako rutynowe szczepionki wraz z szczepieniem na krztuśca i zapalenie opon mózgowych w tym wieku pacjent” – dodaje.

Inny pediatra powiedział, że "rozwiązanie pośrednie" sugerowane przez naukowców może przyczynić się do korzystnych zmian.

„Aby zwiększyć liczbę szczepień na HPV, urzędnicy powinni również rozważyć przyjęcie wymagań szczepionki przeciw zapaleniu opon mózgowych i krztuścowi w momencie wpisu szkolnego” – powiedział dr Henry Bernstein, pediatra w Centrum Medycznym w Nowym Jorku.

„Wiele państw jeszcze tego nie zrobiły, a powinny" – dodaje.

Badanie zostało opublikowane w Internecie 08 listopada w czasopiśmie „Pediatrics”.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...