Trwa ładowanie...

Wymagania szkół podstawowych dotyczące szczepień podnoszą częstotliwość wykonywania szczepień

Avatar placeholder
09.11.2016 21:36
 Wymagania szkół podstawowych dotyczące szczepień podnoszą częstotliwość wykonywania szczepień
Wymagania szkół podstawowych dotyczące szczepień podnoszą częstotliwość wykonywania szczepień

Szkoły, które wymagają rutynowych szczepień jako warunek uczęszczania do nich, mają wyższe wymagania dotyczące  szczepień i wymagają oni przeprowadzenia więcej rodzajów szczepień u dzieci, w tym na dla wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), jak sugerują nowe badania.

Szczepionki HPV chronią przed rakiem szyjki macicy, jak również innymi nowotworami wywoływanymi wirusami przenoszonymi drogą płciową.

Dzieci w tych szkołach są również częściej mają zalecone wykonanie szczepień przeciwko tężcowi, krztuścowi (koklusz) i przeciw zapaleniu opon mózgowych.

Zwiększone wymagania w szkołach powodują przyjmowanie więcej szczepień przeciw wirusowi HPV
Zwiększone wymagania w szkołach powodują przyjmowanie więcej szczepień przeciw wirusowi HPV (123rf)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Jeden pediatra, który dokonał przeglądu nowych ustaleń uważa, że wymagania szkolne mogą mieć duży wpływ na tego, czy dziecko zostanie zaszczepione.

„Niektóre z tych szczepień wykonywane są częściej z powodu obowiązku wykonania ich jako warunek wejścia do szkoły” - powiedział dr Jane Swedler, szef Centrum Medycznego Młodzieży na Uniwersytecie w Nowym Jorku.

Naukowcy dodają także, że szczepienia na HPV również są częściej wykonywane w krajach, gdzie jest to wymaganie wstępne wstąpienia do szkoły.

Zespół pod nadzorem Jennifer Moss z Uniwersytetu w Karolinie Północnej w USA śledził ceny szczepień w ciągu pięciu lat wśród 100.000 nastolatków kraju. Naukowcy odkryli, że w porównaniu do państw bez wymogu szczepienia przeciw zapaleniu opon mózgowych i krztuścowi, pozostałe państwa miały nadwyżkę odpowiednio 22 i 24 procentową tych szczepionek.

6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie
6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie [9 zdjęć]

Szczepienia kojarzą nam się głównie z dziećmi, ale istnieją także szczepionki dla dorosłych, które mogą

zobacz galerię

Naukowcy odkryli również, że wprowadzenie wymogu przeprowadzenia dwóch rodzajów tych szczepionek, wzrosła także częstotliwość wykonywania szczepień przeciw wirusowi HPV.

Począwszy od roku szkolnego 2015, 47 kraje miały wymagania dotyczące szczepionce przeciw krztuścowi, 25 państw wymagało szczepionki przeciwko zapaleniu opon mózgowych oraz trzy kraje wymagały szczepień na HPV.

Według naukowców kierowanych przez Jennifer Moss,  urzędnicy powinni rozważyć zmianę wymagań wstępnych do szkoły w celu zwiększenia częstotliwości szczepień HPV. Zespół badaczy stwierdził, że takie wymagania mogą znacznie pomóc.

„Centrum Zapobiegania i Leczenia Chorób w USA zaleca rutynowe szczepienia przeciw krztuścowi, zapaleniu opon mózgowych i HPV w wieku od 11 do 12 lat” – mówi Moss.

Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień?
Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień? [10 zdjęć]

Szczepienia są podstawą profilaktyki zdrowotnej u dzieci, gdyż pozwalają chronić je przed najbardziej

zobacz galerię

„Istotnym czynnikiem przyczyniającym się do niskich wyników o przyjmowaniu szczepień HPV jest to, że mało prawdopodobne jest, że lekarze mogą polecić szczepienia HPV jako rutynowe szczepionki wraz z szczepieniem na krztuśca i zapalenie opon mózgowych w tym wieku pacjent” – dodaje.

Inny pediatra powiedział, że "rozwiązanie pośrednie" sugerowane przez naukowców może przyczynić się do korzystnych zmian.

„Aby zwiększyć liczbę szczepień na HPV, urzędnicy powinni również rozważyć przyjęcie wymagań szczepionki przeciw zapaleniu opon mózgowych i krztuścowi w momencie wpisu szkolnego” – powiedział dr Henry Bernstein, pediatra w Centrum Medycznym w Nowym Jorku.

„Wiele państw jeszcze tego nie zrobiły, a powinny" – dodaje.

Badanie zostało opublikowane w Internecie 08 listopada w czasopiśmie „Pediatrics”.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze