Trwa ładowanie...

Wypalenie zawodowe to choroba. Będzie można dostać na to L4

Wypalenie zawodowe, zgodnie z aktualną klasyfikacją WHO, stanowi jednostkę chorobową. Lekarz będzie mógł wystawić z tej przyczyny zwolnienie L4.

Zobacz film: "Znane Polki, które zmagały się z depresją"

1. Wypalenie zawodowe to choroba. WHO nadała kod ICD-11

Wypalenie zawodowe to problem, który współcześnie dotyka coraz więcej osób. Stres i zniechęcenie związane z pracą zawodową uznano oficjalnie za schorzenie. WHO nadała wypaleniu kod ICD-11.

Oznacza to, że przemęczeni pracownicy będą mogli ratować zdrowie na zwolnieniu lekarskim, bez konieczności brania urlopu lub rezygnacji z pracy. Żeby było to możliwe, dokument musi zacząć obowiązywać. Ustalenie zyska moc prawną od dnia 1 stycznia 2022 r.

Dotychczas o wypaleniu mówiono w kontekście zjawiska społecznego. Teraz stało się oficjalnie schorzeniem zdrowotnym.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey...

zobacz galerię

2. Objawy wypalenia zawodowego

Objawami wypalenia zawodowego są poczucie wyczerpania i braku energii, negatywne nastawienie, cynizm i nieefektywność pracy.

Mówi się o syndromie "trzech A" niezbędnych, by stwierdzić wypalenie. Apatia, anhedonia (utrata zdolności odczuwania przyjemności) i astenia (osłabienie) to charakterystyczne objawy.

Wypaleni pacjenci narzekają na smutek, przygnębienie, niezdolność do odczuwania przyjemności i brak energii do działania na płaszczyźnie fizycznej i psychicznej.

Zgodnie z wytycznymi WHO, przy diagnozie wypalenia zawodowego, należy wykluczyć inne zaburzenia emocjonalne, depresję lub nerwicę. Podana jednostka chorobowa może mieć zastosowanie wyłącznie do stanów związanych z aktywnością zawodową, a nie innymi sytuacjami przygnębienia i zniechęcenia powodowanymi np. sytuacją rodzinną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.