Trwa ładowanie...

Wypalenie zawodowe to choroba. Będzie można dostać na to L4

Avatar placeholder
29.05.2019 08:33
WHO uznała wypalenie zawodowe za jednostkę chorobową
WHO uznała wypalenie zawodowe za jednostkę chorobową (123rf.com)

Wypalenie zawodowe, zgodnie z aktualną klasyfikacją WHO, stanowi jednostkę chorobową. Lekarz będzie mógł wystawić z tej przyczyny zwolnienie L4.

1. Wypalenie zawodowe to choroba. WHO nadała kod ICD-11

Wypalenie zawodowe to problem, który współcześnie dotyka coraz więcej osób. Stres i zniechęcenie związane z pracą zawodową uznano oficjalnie za schorzenie. WHO nadała wypaleniu kod ICD-11.

Oznacza to, że przemęczeni pracownicy będą mogli ratować zdrowie na zwolnieniu lekarskim, bez konieczności brania urlopu lub rezygnacji z pracy. Żeby było to możliwe, dokument musi zacząć obowiązywać. Ustalenie zyska moc prawną od dnia 1 stycznia 2022 r.

Dotychczas o wypaleniu mówiono w kontekście zjawiska społecznego. Teraz stało się oficjalnie schorzeniem zdrowotnym.

Zobacz film: "Znane Polki, które zmagały się z depresją"
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey

zobacz galerię

2. Objawy wypalenia zawodowego

Objawami wypalenia zawodowego są poczucie wyczerpania i braku energii, negatywne nastawienie, cynizm i nieefektywność pracy.

Mówi się o syndromie "trzech A" niezbędnych, by stwierdzić wypalenie. Apatia, anhedonia (utrata zdolności odczuwania przyjemności) i astenia (osłabienie) to charakterystyczne objawy.

Wypaleni pacjenci narzekają na smutek, przygnębienie, niezdolność do odczuwania przyjemności i brak energii do działania na płaszczyźnie fizycznej i psychicznej.

Zgodnie z wytycznymi WHO, przy diagnozie wypalenia zawodowego, należy wykluczyć inne zaburzenia emocjonalne, depresję lub nerwicę. Podana jednostka chorobowa może mieć zastosowanie wyłącznie do stanów związanych z aktywnością zawodową, a nie innymi sytuacjami przygnębienia i zniechęcenia powodowanymi np. sytuacją rodzinną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze