Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Wypełnienia onlay – charakterystyka, uzupełnianie, zalety, cena

Avatar placeholder
30.03.2021 22:36
Wypełnienia onlay – charakterystyka, uzupełnianie, zalety, cena
Wypełnienia onlay – charakterystyka, uzupełnianie, zalety, cena

Wypełnienie onlay stosuje się w przypadku dużych ubytków w zębach. Wypełnienie wygląda bardzo naturalnie, a jego wstawianie odbywa się bezboleśnie. Wypełnienie onlay posiada także bardzo wiele innych, cennych zalet. Z tego względu jest coraz częściej wybierany przez pacjentów i polecany przez dentystów.

spis treści

1. Wypełnienia inlay – charakterystyka

Wypełnienie onlay służy do wypełniana bardzo dużych i poważnych ubytków zębowych, które spowodowane są chorobami zębów (próchnica). Zwykła plomba może być widoczna na zębach, dlatego alternatywą dla niej jest wypełnienie onlay.

Jeszcze do niedawana stomatolodzy wypełniali ubytki srebrnymi plombami, które są bardzo mocno widoczne w jamie ustnej. Dzisiejsze społeczeństwo wie, jak ważne jest dbanie o wygląd własnych zębów, dlatego często decydują się na profesjonalne wypełnienie, przypominające ich własny ząb.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Wypełnienie onlay to nowoczesna forma uzupełniania ubytków. Materiał jest idealnie dopasowany do szkliwa zęba, pod każdym względem. Jego aplikacja wymaga dłuższego czasu niż zakładanie „zwykłej” plomby. Koszty wypełnienia onlay również są wyższe, jednak jak najbardziej warte swojej ceny.

2. Wypełnienia inlay – uzupełnianie

Uzupełnienie za pomocą wypełnienie onlay odbywa się podczas dwóch wizyt u dentysty. Pierwsza wizyta ma na celu zebranie wszystkich informacji o zębie, jego stanie, kształcie, kolorze. Lekarz wykonuje wycisk zęba, aby późniejsze wypełnienie było jak najdokładniej odwzorowane i pasujące to zęba.

Kolejna i ostatnia wizyta polega na przyklejeniu wypełnienia onlay do tkanki zęba, za pomocą żywicy adhezyjnej. Dzięki wypełnieniu olay zęby, które uległy bardzo silnym zniszczeniom próchniczym mogą być w pełni wyleczone, a ich stan wizualny idealny.

Jeżeli po założeniu i utwardzeniu wypełnienie nie będzie idealnie pasowało, to stomatolog ma możliwość wyrównania i oszlifowania go na miejscu. Wystarczy powiadomić o tym lekarza, gdyż potem można odczuwać dyskomfort podczas codziennych czynności.

Po założeniu wypełnienia onlay należy dbać o higienę jamy ustnej, aby efekt miał możliwość utrzymywać się jak najdłużej. Wypełnienie onlay utrzymuje ząb w pełnej żywotności do około 30 lat.

3. Wypełnienie inlay – zalety

Korzystanie z wypełnienia onlay przynosi zębom bardzo wiele zalet, do których należą:

  • wysoka odporność na ścieranie;

  • idealnie odwzorowany kształt;

  • twardość;

  • naturalność;

  • lepsza szczelność;

  • niezmienność koloru.

Wypełnienie onlay wykonywane jest z materiałów bardzo dobrej jakości. Często opracowywane są z porcelany, ale równie ze stopów złota lub materiałów kompozytowych.

4. Wypełnienie inlay – cena

Cena za wypełnienie onlay jest znacznie wyższa niż cena zwykłej plomby. Otóż średni koszt za tego typu wypełnienie wynosi aż 1000 złotych. Oczywiście ceny różnią się w poszczególnych gabinetach, dlatego warto dokładnie szukać i wybrać najniższą cenę.

Musisz to wiedzieć

Wypełnienie onlay charakteryzuje się dużą trwałością, jest to wypełnienie wykonane niezwykle dokładnie i profesjonalnie. Protetyk dba o najmniejszy szczegół, aby onlay pasował jak najlepiej to naturalnego zęba. Za tego typu usługę niestety zapłacimy o wiele więcej, jednak jest ona tego warta.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze