Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Wypełnienia inlay – charakterystyka, zalety, przeciwwskazania, wykonanie, cena

Avatar placeholder
01.12.2022 16:52
Wypełnienia inlay – charakterystyka, zalety, przeciwwskazania, wykonanie, cena
Wypełnienia inlay – charakterystyka, zalety, przeciwwskazania, wykonanie, cena

Wypełnienie inalay stanowi nowoczesną alternatywę, dla tradycyjnych wypełnień. Wypełnienia inlay, to inaczej wkłady koronowe, które stanowią uzupełnienie dla ubytków zębowych. Tego typu wypełnienie charakteryzuje wiele zalet, dlatego warto rozważyć jego wybór. Co prawda jego cena jest wysoka, natomiast warta wykonanej usługi.

spis treści

1. Wypełnienia inlay – charakterystyka

Wypełnienie inlay jest kosmetycznym uzupełnienie ubytków korony zęba. Wypełnienia inlay bardzo dokładnie odwzorowują naturalny ząb, ponadto są bardzo trwałe i mocne. Wykonuje się je z bardzo dobrych materiałów kompozytowych, stopów złota, jednak najczęściej wykonywane są z porcelany, którą charakteryzuje uniwersalność.

2. Wypełnienia inlay – zalety

Wypełnienia inlay posiadają bardzo wiele zalet:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
  • nie ulegają odbarwieniom;

  • odporne na uszkodzenia oraz na ścieranie;

  • trwałość;

  • elastyczność;

  • naturalność;

  • ich żywotność szacuje się aż na 10 lat.

Wypełnienia inlay są niemal nie do odróżnienia. Ich wygląd jest bardzo naturalny i mocno zbliżony do naturalnej płytki zęba. Oprócz tego trwałość i wytrzymałość wypełnień szacuje się aż na 75 proc.

8 sposobów na to, by zapomnieć o problemach z zębami
8 sposobów na to, by zapomnieć o problemach z zębami [8 zdjęć]

Każdy z nas doskonale zna powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ

zobacz galerię

3. Wypełnienia inlay – przeciwwskazania

Oczywiście istnieją sytuacje, w których uzupełnienie inlay się nie sprawdzi. W kłach i siekaczach uzupełnienie nie będzie spełniało swojej funkcji. Bardzo duże ubytki zębów również nie mogą być leczone za pomocą wypełnień, a jedynie poprzez wstawienie koron protetycznych.

4. Wypełnienia inlay – wykonanie

Jeżeli pacjent jest zdecydowany na wypełnienie inlay, powinien udać się do stomatologa, który zbada stan uzębienia i pomoże dopasować odpowiednie wypełnienie. Jeżeli wypełnienie inlay nadaje się do wykonania w danym ubytku, to stomatolog najpierw pozbywa się z zęba zmian chorobowych (próchnicy, osadu czy kamienia nazębnego). Ząb musi być w pełni zdrowy. Kolejno, preparowane jest dno oraz ścianki zęba, przy użyciu sprzętów rotacyjnych.

Po tych zabiegach stomatolog pobiera wycisk górnej oraz dolnej linii zębów i dokonuje ich oceny. Oprócz tego specjalista musi dokładnie zbadać ząb pod kątem kształtu i koloru, w taki sposób, aby wypełnienie inlay pasowało jak najlepiej. Lekarz zakłada na ubytek specjalne wypełnienie tymczasowe. Wyciski wysyłane są do laboratorium protetycznego, gdzie tworzone jest wypełnienie inlay.

Musisz to wiedzieć

Na drugiej i ostatniej wizycie stomatolog usuwa uzupełnienie tymczasowe. W miejsce ubytku wstawienie jest wypełnienie inlay, które przy pomocy kleju stomatologicznego zostaje bardzo dokładnie wklejone do zęba. Lekarz sprawdza, czy wypełnienie pasuje do całego stanu uzębienia i czy nie przeszkadza pacjentowi. W razie nieudogodnień może dopasować wypełnienie, aby pacjent nie czuł dyskomfortu podczas jego użytkowania.

Wklejanie wypełnienia inlay trwa dłużej niż wypełnienia tradycyjnego i jest bardziej skomplikowane.

5. Wypełnienia inlay – cena

Wypełnienia inlay są bardzo drogie. Ceny diametralnie się od siebie różnią, w każdym mieście i w każdym gabinecie stomatologicznym, koszty będą inne. Należy więc skrupulatnie wyszukiwać oferty, które będą najniższe cenowo. Za wypełnienie inlay zapłacimy od 300 do nawet 2000 złotych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze