Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Lidia Warda

Wypełnienie ubytku

Avatar placeholder
19.12.2019 15:10
Wypełnienie ubytku
Wypełnienie ubytku

Wypełnienie ubytku jest metodą leczenia zębów uszkodzonych mechanicznie lub dotkniętych próchnicą. Wypełnienia ubytków dzielą się na bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednie wypełnienie ubytku oznacza, że materiał wypełnieniowy jest wkładany bezpośrednio do zęba. Pośrednie wypełnienie, wykonywane poza jamą ustną pacjenta, są to wkłady typu onlay, inlay lub overlay.

spis treści

1. Etapy wypełniania ubytku

Stomatologia estetyczna podczas leczenia zębów wymaga dwóch kroków:

  • przygotowania zęba do nałożenia plomby, czyli usunięcia zniszczonej tkanki,
  • założenia wypełnienia.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Czasami podczas opracowywania tkanek zęba pod wypełnienie wskazane jest znieczulenie miejscowe dla lepszego komfortu pacjenta. Rodzaj wypełnienia jest wcześniej uzgadniany z pacjentem.

2. Rodzaje wypełnień w stomatologii

Decyzję, czym najlepiej wypełnić dany ubytek, podejmuje lekarz dentysta. A jeżeli odbiega ona od standartów, to jest to uzgadniane z pacjentem.

Istnieją różne rodzaje wypełnień w stomatologii:

  • amalgamaty,
  • kompozyty,
  • cementy,
  • metale,
  • wkłady inlay lub onlay,
  • inne.

2.1. Amalgamaty

Amalgamaty to stopy metali zawierające rtęć. Ze względu na zawartość rtęci niektórzy uważają je za niebezpieczne. Jednak uwalniane ilości rtęci są śladowe. Nie stosuje się ich u kobiet w ciąży, u dzieci i u ludzi z chorobami nerek.

2.2. Kompozyty

Kompozyt to rodzaj materiału, który jest utwardzany za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Są to żywice, które łatwo łączą się z tkankami zęba. Mogą być różnego koloru, a odpowiedni odcień dobierany jest przez lekarza stomatologa. Przy wypełnieniu ubytku kompozytem można stosować kilka warstw materiału. Są mniej trwałe niż amalgamaty, ale z drugiej strony bardziej estetyczne. Trwałość tego typu plomby szacuje się na 3-10 lat. Wadą jest niestety ich podatność na przebarwienia spowodowane paleniem tytoniu lub piciem kawy. Są preferowane w przednich zębach. Kompozyty służą także do wykonywania licówek. Żywice kompozytowe mogą być chemoutwardzalne lub światłoutwardzalne.

2.3. Cementy

Cementy są obecnie stosowane do niewielkich ubytków lub do odbudowy szyjek zębowych. Wyjątkowo dobrze mocują się do zęba, ale zbyt łatwo się ścierają. Są tylko koloru białego, dlatego też plombuje się nimi tylko zęby mleczne.

2.4. Metale

Metale używane w stomatologii to zazwyczaj złoto, platyna, tytan oraz ich stopy. Są one droższe od innych wypełnień. Z tytanu wykonuje się implanty. Wypełnienia z metalu mocowane są za pomocą cementu. Są bardzo trwałe, czas utrzymywanie to nawet 20 lat. Stosowane są do wypełniania dużych ubytków.

2.5. Wypełnienia Inlay, Onlay

Są to wypełnienia przygotowywane na zamówienie indywidualnie dla pacjenta. Mocowane są za pomocą cementu. Przed zleceniem wykonania takiego uzupełnienia wymagane jest wykonanie wycisku zęba specjalnymi masami, po czym jest on odsyłany do pracowni protetycznej celem wykonania tego uzupełnienia.

Przy obecnym poziomie medycyny i stomatologii, a także przy coraz nowszych i skuteczniejszych metodach leczenia wizyta u dentysty może być przyjemnym przeżyciem. Kiedy czujemy, że coś niepokojącego dzieje się z naszym uzębieniem - nie czekajmy, tylko odwiedźmy gabinet dentystyczny.

Ważne jest także działanie profilaktyczne. Aby uniknąć wypełniania zębów zaleca się wizytę kontrolną u stomatologa raz na pół roku oraz przestrzeganie prawidłowej higieny jamy ustnej, poprzez szczotkowanie zębów po posiłku, co najmniej 3 razy w ciągu dnia, stosowanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Odbudowa zęba
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze