Trwa ładowanie...

Maseczki dla Polski. Niezwykła akcja - wyprodukują 20 milionów darmowych maseczek

Akcja #MASECZKIDLAPOLSKI to inicjatywa, której celem jest dostarczenie maseczek ochronnych wielokrotnego użytku do potrzebujących w całym kraju. Maseczki ochronne dystrybuowane są przez samorządy i lokalne instytucje. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że działanie pozwoli zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa w kraju.

1. Maseczki dla Polski

Akcja społeczna polega na organizowaniu miejsc, gdzie maski mogą być produkowane, a następnie na bezpłatnej dystrybucji ich do organizacji lokalnych i samorządu terytorialnego na terenie całego kraju. W tym celu organizatorzy akcji korzystają z projektu maseczki wielokrotnego użytku.

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Taka maseczka może być z powodzeniem używana z filtrem jednorazowego użytku (np. zwykłą jednorazową chusteczką higieniczną). Ten rodzaj zabezpieczenia jest o tyle praktyczny, że może być używany wielokrotnie. Wystarczy, że przegotujemy maskę we wrzącej wodzie. Dzięki temu będziemy mogli użyć jej ponownie.

Zamówienia na maski mogą składać tylko lokalne samorządy i organizacje pożytku – można to zrobić pod tym linkiem.

2. Maski wielokrotnego użytku

Twórcy akcji zaznaczają, że maski dystrybuowane przez nich nie są produktem medycznym. Dzięki nim możemy jednak ograniczyć kontakt rąk z twarzą (szczególnie w miejscach publicznych). Dzięki temu można ograniczyć ryzyko zarażenia.

Maseczka wyprodukowana jest ze specjalnego materiału (maseczkidlapolski.pl)
Maseczka wyprodukowana jest ze specjalnego materiału (maseczkidlapolski.pl)

Patronami honorowymi akcji są miasta: Mława, Olsztyn, Międzyrzecz Podlaski i Jedlińsk. Organizatorzy akcji podkreślają, że chcą wyprodukować 20 milionów takich masek. Do tej pory udało się wytworzyć 268 tysięcy.

3. Koronawirus w Polsce

Od 25 marca w Polsce zaczęły obowiązywać kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się ludności z kilkoma włączeniami. Dotyczą one m.in. pracy, wizyt u lekarza, czy zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Zobacz także: Co oznaczaja ograniczenie przemieszczania się obywateli?

Zakazane jest poruszanie się w grupach większych niż dwie osoby. W przypadku dwóch osób muszą one być oddalone od siebie minimum na odległość półtora metra. Ograniczenia potrwają przynajmniej do 11 kwietnia.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.