Trwa ładowanie...

Wysocy mężczyźni rzadziej cierpią na demencję

Avatar placeholder
12.02.2020 17:19
Wzrost a demencja starcza
Wzrost a demencja starcza (iStock)

Naukowcy odkryli, że już 6 cm powyżej średniej wzrostu, zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń pamięci aż o 10 proc.

1. Demencja starcza a wzrost

Badania nad zależnością pomiędzy wzrostem a demencją były prowadzone na Uniwersytecie Kopenhaskim i objęły 666 tys. mężczyzn. Jednym z autorów badań jest prof. Merete Osler z Uniwersytetu w Kopenhadze, a obserwacje te miały na celu wyjaśnić, jaka grupa osób jest najmniej podatna na ryzyko wystąpienia demencji starczej i z jakiego powodu.

Wysocy mężczyźni rzadziej cierpią na zaniki pamięci w starszym wieku
Wysocy mężczyźni rzadziej cierpią na zaniki pamięci w starszym wieku (iStock)

Wyniki badań pokazały, że wyższy wzrost wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia demencji w późniejszym życiu. Naukowcy ujawnili, że problemy z pamięcią wystąpiły u ponad 10 tys. mężczyzn, których objęto obserwacjami.

Zobacz film: "Chcesz poprawić pamięć? Wąchaj rozmaryn!"

Ponadto okazało się, że nawet w przypadku braci i bliźniąt wzrost może być kluczowy, biorąc pod uwagę zdolności poznawcze i inteligencję. Zatem podobna zależność pomiędzy wysokim wzrostem a ryzykiem demencji występuje również u nich i niekoniecznie jest ona związana ze wspólnymi korzeniami.

Uczeni odkryli, że wzrost może mieć wpływ na problemy z pamięcią w wieku starczym
Uczeni odkryli, że wzrost może mieć wpływ na problemy z pamięcią w wieku starczym (iStock)

Uczeni podkreślają jednak, że w badaniu tym nie uwzględniono kobiet. Zatem nie można stwierdzić, czy podobna zależność pomiędzy wysokim wzrostem a ryzykiem demencji występuje również u nich.

Układanie puzzli jest świetnym ćwiczeniem dla mózgu
Układanie puzzli jest świetnym ćwiczeniem dla mózgu (iStock)

Najczęstszym objawem demencji starczej jest zanik pamięci, który wynika ze zmian powstałych w mózgu. Dochodzi do utraty komórek nerwowych i postępującego osłabienia funkcji poznawczych. U osoby dotkniętej demencją dochodzi do problemów z orientacją w czasie i przestrzeni, trudności w mówieniu, problemów z liczeniem i szeregu innych objawów.

Ważne jest, by stymulować mózg do pracy poprzez rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, grę w szachy czy czytanie książek. Pozwala to choć trochę powstrzymać rozwój tej nieuleczalnej choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze