Trwa ładowanie...

Wysocy mężczyźni rzadziej cierpią na demencję

Naukowcy odkryli, że już 6 cm powyżej średniej wzrostu, zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń pamięci aż o 10 proc.

Zobacz film: "Chcesz poprawić pamięć? Wąchaj rozmaryn!"

1. Demencja starcza a wzrost

Badania nad zależnością pomiędzy wzrostem a demencją były prowadzone na Uniwersytecie Kopenhaskim i objęły 666 tys. mężczyzn. Jednym z autorów badań jest prof. Merete Osler z Uniwersytetu w Kopenhadze, a obserwacje te miały na celu wyjaśnić, jaka grupa osób jest najmniej podatna na ryzyko wystąpienia demencji starczej i z jakiego powodu.

Wysocy mężczyźni rzadziej cierpią na zaniki pamięci w starszym wieku
Wysocy mężczyźni rzadziej cierpią na zaniki pamięci w starszym wieku (iStock)

Wyniki badań pokazały, że wyższy wzrost wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia demencji w późniejszym życiu. Naukowcy ujawnili, że problemy z pamięcią wystąpiły u ponad 10 tys. mężczyzn, których objęto obserwacjami.

Ponadto okazało się, że nawet w przypadku braci i bliźniąt wzrost może być kluczowy, biorąc pod uwagę zdolności poznawcze i inteligencję. Zatem podobna zależność pomiędzy wysokim wzrostem a ryzykiem demencji występuje również u nich i niekoniecznie jest ona związana ze wspólnymi korzeniami.

Uczeni odkryli, że wzrost może mieć wpływ na problemy z pamięcią w wieku starczym
Uczeni odkryli, że wzrost może mieć wpływ na problemy z pamięcią w wieku starczym (iStock)

Uczeni podkreślają jednak, że w badaniu tym nie uwzględniono kobiet. Zatem nie można stwierdzić, czy podobna zależność pomiędzy wysokim wzrostem a ryzykiem demencji występuje również u nich.

Układanie puzzli jest świetnym ćwiczeniem dla mózgu
Układanie puzzli jest świetnym ćwiczeniem dla mózgu (iStock)

Najczęstszym objawem demencji starczej jest zanik pamięci, który wynika ze zmian powstałych w mózgu. Dochodzi do utraty komórek nerwowych i postępującego osłabienia funkcji poznawczych. U osoby dotkniętej demencją dochodzi do problemów z orientacją w czasie i przestrzeni, trudności w mówieniu, problemów z liczeniem i szeregu innych objawów.

Ważne jest, by stymulować mózg do pracy poprzez rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, grę w szachy czy czytanie książek. Pozwala to choć trochę powstrzymać rozwój tej nieuleczalnej choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.