Trwa ładowanie...

Wzrost a ryzyko udaru u kobiet. Zaskakujące wyniki badań

Wysokość wzrostu a ryzyko udaru u kobiet. Zaskakujące wyniki badań
Wysokość wzrostu a ryzyko udaru u kobiet. Zaskakujące wyniki badań (Getty Images)

Najnowsze wyniki badań opublikowane na łamach "BJM Open" dowodzą, że w związku z tym, iż około 50. roku życia wzrost zaczyna się zmniejszać, istnieje większe ryzyko wystąpienia udaru. Na udar dwukrotnie bardziej narażone są kobiety, u których tempo utraty wzrostu związane z procesem starzenia jest najszybsze.

spis treści

1. Niższy wzrost związany z wiekiem a ryzyko udaru

Badania zostały przeprowadzone kilku etapowo. Wzięło w nich udział ponad 2,4 tys. kobiet ze Szwecji i Danii w wieku od 30 do 60 lat. Kobiety badano na różnych etapach życia w odstępie 10-13 lat.

Uczestniczki były analizowane pod kątem stylu życia, palenia papierosów, liczby kilogramów, aktywności fizycznej, wykształcenia i picia alkoholu. Okazało się jednak, że największy wpływ na wzrost ryzyka udaru miało to, w jakim tempie zmniejszał się ich wzrost związany ze starzeniem się organizmu.

Zobacz film: "Smog negatywnie wpływa na przebieg COVID-19"
Każdy utracony centymetr wzrostu może zwiększać ryzyko udaru u kobiet od 14 do 21 proc. - twierdzą naukowcy.
Każdy utracony centymetr wzrostu może zwiększać ryzyko udaru u kobiet od 14 do 21 proc. - twierdzą naukowcy. (Getty Images)

2. Dlaczego około 50 r. ż wzrost zaczyna być niższy?

Naukowcy tłumaczą, że około 50. roku życia krążki międzykręgowe powoli się przykurczają, co sprawia, że człowiek staje się niższy. Przyczynia się do tego także utrata gęstości kości wynikająca ze starzenia się organizmu. U kobiet widać to znacznie częściej. One także częściej niż mężczyźni chorują na osteoporozę.

Naukowcy twierdzą, że po 60. roku życia utrata wzrostu sprawia, że części kobiet grozi nawet dwukrotnie wyższe ryzyko udaru. Najbardziej narażone są te, u których dzieje się to najszybciej. Ustalono, że największe zagrożenie udarem jest u pań, które wraz z wiekiem straciły około 2 cm wzrostu.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, ważna jest regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia mogą spowolnić tempo utraty wzrostu związanej z procesem starzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze