Przejdź na WP

Wystarczy 25 minut dziennie, aby wydłużyć życie nawet o 7 lat

Czy eliksir długowieczności istnieje? Lekarze twierdzą, że nie potrzebujemy magicznych środków, by żyć dłużej i cieszyć się lepszym zdrowiem. Rozwiązanie jest w zasięgu każdego z nas – wystarczy codziennie poświęcić 25 minut na chodzenie lub bieganie, aby wydłużyć życie nawet o 7 lat.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Poznaj 10 sekretów długiego życia
Poznaj 10 sekretów długiego życia [10 zdjęć]

Z wiekiem końcówki naszych chromosomów, zwane telomerami, stają się krótsze. Nic nie można na to poradzić,...

zobacz galerię

1. Jak wydłużyć życie?

Regularne ćwiczenia to recepta nie tylko na szczupłą sylwetkę i dobrą kondycję, ale również na dłuższe życie. Naukowcy twierdzą, że codzienny energiczny spacer albo uprawianie slow joggingu mogą zredukować ryzyko śmierci z powodu ataku serca o połowę wśród osób między 50. a 70. rokiem życia. Poza tym regularna, umiarkowana aktywność fizyczna wydłuża życie o co najmniej 3 lata, a maksymalnie nawet o 7 lat.

Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie Kraju Saary w Niemczech, a wyniki zaprezentowano na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Naukowcy wybrali do testu zdrowe, niepalące osoby w wieku od 30 do 60 lat, które do tej pory nie uprawiały sportu. Przez 6 miesięcy uczestnicy codziennie poświęcali ok. 30 minut na aktywność fizyczną. Były to ćwiczenia aerobowe (np. spacery, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking), interwały oraz treningi wytrzymałościowe.

Po tym okresie badacze zauważyli znaczące zmiany – dzięki aktywności fizycznej zwiększyła się aktywność telomerazy, co pomaga w naprawie DNA. Mówiąc prościej – umiarkowany wysiłek hamuje procesy starzenia.

Kardiolodzy przekonują, że nigdy nie jest za późno, by rozpocząć regularne ćwiczenia. Wykazano nawet, że można zacząć żyć aktywnie po 70. roku życia! Dzięki codziennym spacerom seniorzy mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia migotania przedsionków, które często dotyka osób w podeszłym wieku.

2. Jak ćwiczyć, by żyć dłużej?

Recepta na długowieczność wydaje się prosta – 25 minut spaceru w szybkim tempie wystarczy, by poprawić wydolność serca, dotlenić organizm i mieć lepsze samopoczucie. Nie trzeba wyciskać siódmych potów na siłowni.

Eksperci twierdzą nawet, że najlepsza dla zdrowia jest umiarkowana aktywność. Co to znaczy? Chodzi o to, by podczas ćwiczeń nie łapać zadyszki i móc normalnie rozmawiać. W ten sposób można łatwo sprawdzić, czy mamy odpowiednie tempo podczas chodzenia lub wolnego biegania.

Wystarczy 25 minut dziennie, aby wydłużyć życie nawet o 7 lat
Wystarczy 25 minut dziennie, aby wydłużyć życie nawet o 7 lat (Zdjęcie butów / Shutterstock)

Szybkie spacery mają wiele zalet. Nie tylko opóźniają starzenie, ale są też dobrym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Chodzenie nie obciąża stawów, dlatego to dobre ćwiczenie dla osób z nadwagą oraz w podeszłym wieku. Regularne marsze poprawiają wydolność i kondycję.

Warto też spróbować slow joggingu, czyli truchtania w bardzo wolnym tempie (ok. 5 km/h). Ważne, by utrzymywać wyprostowaną sylwetkę, swobodnie oddychać i lądować na śródstopiu. Slow jogging pozwala cieszyć się aktywnością fizyczną bez uczucia zmęczenia, zakwasów i ryzyka kontuzji. Entuzjaści tej metody biegania twierdzą, że przy regularnych treningach można zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia czy chorób serca.

Nie zapominajmy też o tym, że uprawianie każdego rodzaju sportu poprawia nastrój. Podczas wysiłku w organizmie uwalniają się endorfiny, dlatego czujemy przypływ energii i mamy dobre samopoczucie.

Jaki jest twój ulubiony sport? Dołącz do dyskusji na naszym forum i sprawdź, jak ćwiczą inni. 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy