Wystarczy 25 minut dziennie, aby wydłużyć życie nawet o 7 lat

Czy eliksir długowieczności istnieje? Lekarze twierdzą, że nie potrzebujemy magicznych środków, by żyć dłużej i cieszyć się lepszym zdrowiem. Rozwiązanie jest w zasięgu każdego z nas – wystarczy codziennie poświęcić 25 minut na chodzenie lub bieganie, aby wydłużyć życie nawet o 7 lat.

Poznaj 10 sekretów długiego życia

Z wiekiem końcówki naszych chromosomów, zwane telomerami, stają się krótsze. Nic nie można na to poradzić, prawda? Wręcz przeciwnie, przynajmniej według...

Jak wydłużyć życie?

Regularne ćwiczenia to recepta nie tylko na szczupłą sylwetkę i dobrą kondycję, ale również na dłuższe życie. Naukowcy twierdzą, że codzienny energiczny spacer albo uprawianie slow joggingu mogą zredukować ryzyko śmierci z powodu ataku serca o połowę wśród osób między 50. a 70. rokiem życia. Poza tym regularna, umiarkowana aktywność fizyczna wydłuża życie o co najmniej 3 lata, a maksymalnie nawet o 7 lat.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie Kraju Saary w Niemczech, a wyniki zaprezentowano na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Naukowcy wybrali do testu zdrowe, niepalące osoby w wieku od 30 do 60 lat, które do tej pory nie uprawiały sportu. Przez 6 miesięcy uczestnicy codziennie poświęcali ok. 30 minut na aktywność fizyczną. Były to ćwiczenia aerobowe (np. spacery, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking), interwały oraz treningi wytrzymałościowe.

Po tym okresie badacze zauważyli znaczące zmiany – dzięki aktywności fizycznej zwiększyła się aktywność telomerazy, co pomaga w naprawie DNA. Mówiąc prościej – umiarkowany wysiłek hamuje procesy starzenia.

Kardiolodzy przekonują, że nigdy nie jest za późno, by rozpocząć regularne ćwiczenia. Wykazano nawet, że można zacząć żyć aktywnie po 70. roku życia! Dzięki codziennym spacerom seniorzy mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia migotania przedsionków, które często dotyka osób w podeszłym wieku.

Jak ćwiczyć, by żyć dłużej?

Recepta na długowieczność wydaje się prosta – 25 minut spaceru w szybkim tempie wystarczy, by poprawić wydolność serca, dotlenić organizm i mieć lepsze samopoczucie. Nie trzeba wyciskać siódmych potów na siłowni.

Eksperci twierdzą nawet, że najlepsza dla zdrowia jest umiarkowana aktywność. Co to znaczy? Chodzi o to, by podczas ćwiczeń nie łapać zadyszki i móc normalnie rozmawiać. W ten sposób można łatwo sprawdzić, czy mamy odpowiednie tempo podczas chodzenia lub wolnego biegania.

Szybkie spacery mają wiele zalet. Nie tylko opóźniają starzenie, ale są też dobrym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Chodzenie nie obciąża stawów, dlatego to dobre ćwiczenie dla osób z nadwagą oraz w podeszłym wieku. Regularne marsze poprawiają wydolność i kondycję.

Warto też spróbować slow joggingu, czyli truchtania w bardzo wolnym tempie (ok. 5 km/h). Ważne, by utrzymywać wyprostowaną sylwetkę, swobodnie oddychać i lądować na śródstopiu. Slow jogging pozwala cieszyć się aktywnością fizyczną bez uczucia zmęczenia, zakwasów i ryzyka kontuzji. Entuzjaści tej metody biegania twierdzą, że przy regularnych treningach można zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia czy chorób serca.

Nie zapominajmy też o tym, że uprawianie każdego rodzaju sportu poprawia nastrój. Podczas wysiłku w organizmie uwalniają się endorfiny, dlatego czujemy przypływ energii i mamy dobre samopoczucie.

Jaki jest twój ulubiony sport? Dołącz do dyskusji na naszym forum i sprawdź, jak ćwiczą inni. 

Komentarze (4)
~kaja
~kaja 11 miesięcy temu

ja tam przyznam rację temu artykułowi,bo od kiedy zdecydowałam się na systematyczny ruch - spacery, jazda na rowerze, to moje samopoczucie polepszyło się. A przede wszystkim moje migreny stały się rzadsze. Wcześniej miałam je nawet kilka razy w miesiącu. Teraz z dotleniona głową czuje się lepiej.

Odpowiedz
~skorpion
~skorpion ponad rok temu

będziecie dłużej żyć !! gdzie powietrze zatrute, woda oraz żywność na chemii.Wysiłek fizyczny niewiele zmieni.Tak rządzący i urzędy kontrolne państwa dbają o nasze zdrowie.TAK NAPRAWDĘ MAJĄ TO GDZIEŚ !!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Sport a zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Sport a zdrowie
Sport a zdrowie

Picie podczas treningu

jest niezwykle niekorzystna dla zdrowia, gdyż może spowodować zatrzymanie toksycznych substancji w organizmie, a także sprzyja rozwojowi kamicy nerkowej

Sport a zdrowie

Nawilżanie skóry od wewnątrz

to doskonałe źródło witaminy C, która poprawia wygląd skóry. Osoby, które nie przepadają za smakiem wody, a chcą nawilżyć skórę od wewnątrz

Sport a zdrowie

Dieta a trening

Artykuł sponsorowany Ćwiczenia fizyczne cieszą się dużą popularnością wśród osób, którym zależy na zdrowiu i atrakcyjnym wyglądzie. Motywacja (...) nie pozostają bez wpływu na stan stawów, kości i mięśni, a organizm...

Sport a zdrowie

5 powodów, dla których warto chodzić

5 powodów, dla których warto chodzić

Chodzenie na zdrowie Szybko spacerując przez godzinę, spalisz 400 kcal. Jednak zwykłe stawianie nogi za nogą wspomaga odchudzanie (...) jest zaplanować spacery na ranek. Osoby stosujące tę zasadę szybciej zasypiają wieczorem i mają głębszy...

Sport a zdrowie

Który sport spala najwięcej kalorii?

Który sport spala najwięcej kalorii?

Sport, a odchudzanie Sport przyspiesza przemianę materii i pomaga w zdrowy sposób pozbyć się tłuszczu z ciała. To jeden z głównych powodów (...) godzina jazdy pozwala pozbyć się aż 510 kcal. To sport,...

Sport a zdrowie

Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?

Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?

Sport może szkodzić W zdrowym ciele zdrowy duch. Czy rzeczywiście? Osoby aktywne fizycznie do lekarza zgłaszają się często dopiero (...) po tym, jak ich kondycja i samopoczucie pogarszają się. Tymczasem, jak dowodzą specjaliści, sporty...

Sport a zdrowie

Dowiedz się, czego nie jeść po treningu

Dowiedz się, czego nie jeść po treningu

Surowe warzywa Chociaż są one wypełnione składnikami odżywczymi, nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości energii. Tymczasem po wysiłku fizycznym ciało potrzebuje pokarmu, który zregeneruje mięśnie, utrzyma szybką przemianę materii i przywróci...