Trwa ładowanie...

Wystarczy jedna bezsenna noc, by postarzyć mózg o ponad rok. Nowe badania

Bezsenność przyspiesza starzenie
Bezsenność przyspiesza starzenie (Getty Images)

Na łamach czasopisma naukowego "Journal of Neuroscience" ukazały się badania, które dowodzą, że już tylko jedna bezsenna noc postarza ludzki mózg o ponad rok.

spis treści

1. Zaburzenia snu mogą przyspieszać proces starzenia

Zespół naukowców z Niemiec, Danii, Szwajcarii, USA i Chin przeanalizował dane z rezonansu magnetycznego 134 zdrowych ochotników w średnim wieku 25 lat, by sprawdzić, jak brak snu wpływa na wiek ludzkiego mózgu.

Już wcześniej jasne było, że obniżona jakość snu często towarzyszy procesom starzenia się i odwrotnie: zaburzenia snu mogą przyspieszać proces starzenia. "Nie wiadomo jednak, co stanie się z wiekiem mózgu, jeśli będziemy sami zmieniali warunki spania" - stwierdzili.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Uczestników podzielono na cztery grupy – każdy najpierw badany był po spędzeniu w łóżku ośmiu godzin, a następnie po krótszym odpoczynku kolejnej nocy. Okazało się, że jedna bezsenna noc postarza mózg średnio o rok do dwóch lat.

"Konsekwentnie obserwowaliśmy, że całkowite pozbawienie snu zwiększa wiek mózgu o 1-2 lata" w porównaniu do wieku zmierzonego przed bezsenną nocą - stwierdzono w badaniu.

Na szczęście efekty te nie były jednak trwałe. "Co ciekawe, po jednej nocy regenerującego snu wiek mózgu nie różnił się od stanu wyjściowego" - zauważyli naukowcy.

Najnowsze wyniki potwierdzają ustalenia naukowców z 2016 roku, gdzie z przeprowadzonych badań wynikało, że pozbawienie snu prowadzi do zmian w objętości substancji szarej w mózgu, szczególnie w obszarze kory przedczołowej, co może wpływać na funkcjonowanie poznawcze i emocjonalne. Najnowsza publikacja ocenia jednak wpływ tych zmian na wiek mózgu.

Oprócz tego, że znacząca zmiana wieku mózgu pojawiała się dopiero po całkowicie bezsennej nocy, okazało się, że wiek mózgu nie zmienia się w sposób istotny ani w przypadku znacznego niedoboru snu (trzy godziny snu przez jedną noc), ani w przypadku przewlekłego, częściowego ograniczenia snu (pięć godzin w łóżku przez pięć kolejnych nocy).

Dr David Elmenhors z Instytutu Neuronauki i Medycyny w Forschungszentrum Jülich w Niemczech zaznacza jednak, że konieczne są dalsze badania, które pozwolą pogłębić wiedzę na temat wpływu braku snu na wiek mózgu i objąć też osoby, które doświadczają chronicznego braku snu, na przykład takie, które pracują w trybie zmianowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze