Trwa ładowanie...

Wystarczy kilka minut. Natychmiastowa ulga przy bolących plecach i karku

 Maciej Rugała
06.02.2023 14:44
Ta niepozorna piłka może być bardziej skuteczna niż tabletka przeciwbólowa
Ta niepozorna piłka może być bardziej skuteczna niż tabletka przeciwbólowa (Getty Images)

Siedząca praca, wada postawy i stres - to wszystko sprawia, że pojawia się ból pleców i karku. Chociaż tabletki przeciwbólowe są najprostszym rozwiązaniem, to odrobina "domowej rehabilitacji" może mieć taki sam, a nawet lepszy wpływ na obolałe mięśnie. W pozbyciu się bólu może pomóc mała piłeczka.

spis treści

1. Jak rozluźnić spięte mięśnie pleców?

Długotrwałe napięcie i twardość mięśni pleców oraz szyi są najczęściej powodowane stresem i niewłaściwą postawą ciała. Żniwo zbiera również siedzący tryb życia i praca za biurkiem, podczas której często godzinami tkwimy w zgarbionej pozycji na niewygodnym krześle. Co robić, gdy pojawia się ból? Pomóc może mała piłeczka. Wszystko czego dodatkowo potrzebujemy - to podłoga lub ściana.

Jeśli cierpimy na napięciowy ból pleców, warto wziąć piłeczkę, przystawić ją do ściany, a następnie się o nią oprzeć. Ciało powinno być dociśnięte do piłki, ponieważ aby rozluźnić mięsień, masujący ucisk musi mieć trochę siły. Następnie wykonujemy ruchy w górę i w dół, uginając kolana i uciskając piłeczką wzdłuż bolącego mięśnia. Nie można też zapomnieć o spokojnym oddechu i wyciszeniu, bo aby automasaż zadziałał, musimy też ograniczyć wpływ pobudzenia emocjonalnego na mięśnie.

Masaż tyłu barków wygląda zgoła podobnie, jednak tutaj przydadzą się dwie piłeczki. Również umieszczamy piłeczki między ścianą a okolicą naszych łopatek, jednak ruchy powinny być okrężne, a nie podłużne.

2. Jak rozmasować obolały kark?

Zobacz film: "Objawy raka kręgosłupa"

W przypadku dolegliwości bólowych karku metodę masażu należy trochę zmodyfikować. Jest ona nieco skomplikowana, ale nie można się zniechęcać - warto ją poznać, zamiast od razu sięgać po tabletki przeciwbólowe.

Tym razem również przydadzą się dwie piłeczki, jednak masaż wykonujemy w pozycji leżącej, na plecach. Układamy piłki po obu stronach karku, a następnie, oddychając powoli i spokojnie, wykonujemy ruchy głową raz w lewą, a raz w prawą stronę. Trzy minuty takiego automasażu powinno skutecznie rozluźnić spięty mięsień w karku.

Warto jednak pamiętać, że powyższe metody działają tylko wtedy, gdy przyczyna bólu leży w skurczu mięśnia. Jeśli zmagamy się z przewlekłym bólem o charakterze nawrotowym, to należy skonsultować się z lekarzem, zamiast próbować działać wyłącznie na własną rękę.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze