Częścią każdej wizyty u lekarza jest szczegółowo przeprowadzony wywiad lekarski. Jest on szczególnie ważny w przypadku podejrzenia nowotworu, także nowotworu skóry. Jakich pytań może spodziewać się pacjent w przypadku niepokojących zmian barwnikowych, które zauważył na skórze? Jak wygląda badanie u specjalisty zajmującego się zmianami nowotworowymi skóry?
Lekarz onkolog najprawdopodobniej będzie chciał wiedzieć, dlaczego pacjent przyszedł z problemem akurat w danym momencie. Co zaniepokoiło pacjenta? Czy ostatnio pojawiły się jakieś nowe zmiany na skórze? Czy znamię, które pacjent ma od lat zaczęło się nagle zmieniać? Czy po prostu wskutek kampanii profilaktycznej, dana osoba chciałaby wiedzieć, czy znamiona i zmiany barwnikowe, które ma na ciele nie zmieniają się w chorobę nowotworową? Znamiona należy kontrolować, szczególnie jeśli zaczynają się zmieniać lub zwiększać. W każdym z tych przypadków wizyta u lekarza jest więc w pełni uzasadniona. W przypadku nowotworów, a szczególnie czerniaka złośliwego, trzeba dmuchać na zimne, gdyż tylko wczesne wykrycie może pozwolić na wyleczenie.
Po wywiadzie następuje badanie. W przypadku zmian dermatologicznych, lekarz nie tylko bada niepokojącą zmianę, ale także całą powierzchnię skóry. Pacjent rozbiera się więc do bielizny. Do dokładnego obejrzenia zmian lekarz może wykorzystać dermatoskop. Całe badanie dermatoskopowe jest całkowicie nieinwazyjne i trwa zaledwie kilka minut.
O wywiadzie lekarskim wypowiada się dr Zbigniew Żurawski, specjalista chirurg onkolog.
Komentarze