Trwa ładowanie...

Wzrasta liczba osób zarażonych wirusem Zika (WIDEO)

Zobacz film: "Wirus Zika dotrze do Polski?"

Wirus Zika dotarł do Miami. Wzrasta liczba osób zarażonych. Są także pierwsze przypadki w Teksasie i Luizjanie. Zika zagraża Amerykanom, zwłaszcza małym dzieciom.

Sytuacja w Portoryko jest wyjątkowo trudna. Do tej pory odnotowano 600 przypadków domniemanego zakażenia wirusem Zika. Około 100 potwierdzonych zostało wynikami badań laboratoryjnych. 10% wszystkich przypadków to ciężarne kobiety, przede wszystkim w wieku 15-40 lat.

Spodziewano się, że w pierwszym roku epidemii zakażony będzie co 4 mieszkaniec Portoryko. Faktycznie ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości, liczba chorych stale rośnie. Wirus Zika pojawił się tam w grudniu 2015 roku. Rok później jego nosicielem było ponad 30 tysięcy mieszkańców.

Kryzys związany z epidemią przyszedł niespodziewanie i jest zwiastunem wielkiego zagrożenia - globalnej epidemii, która błyskawicznie się rozprzestrzenia. Jej nosiciel to komar. Wirus Zika wykryto w 1947 roku w Ugandzie. Wcześniej przypadków zakażenia było niewiele, w ciągu kilkudziesięciu lat odnotowano zaledwie 14. Obecnie można mówić o milionach nosicieli. Prognozy mówią o tym, że niedługo niemal jedna trzecia mieszkańców Ziemi będzie zakażona. Świat zmienia się w zastraszającym tempie.

Oprócz wirusa Zika komary roznoszą także wiele innych chorób, które co roku zabijają niemal trzy czwarte miliarda ludzi. Jeśli ciężka choroba zakaźna zaatakuje populację nieodporną, wirus rozprzestrzenia się w mgnieniu oka.

Komar, który ugryzie człowieka, przenosi na niego patogeny. Wstrzykuje także swoją ślinę, aby zapobiec krzepnięciu krwi i ułatwić roznoszenie wirusów po całym organizmie.

Jak dotąd opisano niemal 3.5 tysiąca gatunków komarów. Każdy z nich może przenosić wirusy. Najgroźniejsze są komary egipskie i gatunek nazwany Anopheles Gambiae. Nazywa się je wektorami, czyli nosicielami.

Naukowcy obawiają się pandemii spowodowanej wirusem Zika. Czasem wystarczy jeden komar, aby doszło do śmierci 30% całej światowej populacji.

Zobacz również:

Śmiertelnie niebezpieczny drink. Wypalił dziurę w brzuchu mężczyzny

Jakie objawy daje zakażenie wirusem Zika?
Jakie objawy daje zakażenie wirusem Zika? [7 zdjęć]

Już w sobotę w Brazylii rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie. Mówi o tym cały świat, nie tylko w kontekście...

zobacz galerię

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.