Trwa ładowanie...

Wzrost zachorowań na odrę

Avatar placeholder
29.06.2015 08:08
Wzrost zachorowań na odrę
Wzrost zachorowań na odrę

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, iż w Europie znacznie zwiększyła się zachorowalność na odrę. W Polsce na razie wzrost zakażeń jest nieznaczny.

spis treści

1. Czym jest odra?

Odra to jedna z zakaźnych chorób wieku dziecięcego. Przenosi się drogą kropelkową, a najbardziej narażone są na nią duże skupiska ludzi, którzy nie zostali zaszczepieni lub utracili odporność. Okres inkubacji choroby trwa zazwyczaj od 9 do 14 dni, a osoba zakażona zaraża w tym czasie innych. Odrze towarzyszą takie objawy, jak ból gardła, zapalenie spojówek, nieżyt nosa, suchy kaszel i stan zapalny górnych dróg oddechowych. Niekiedy może także dojść do poważnych powikłań, na przykład do bakteryjnego zapalenia płuc lub zapalenia mózgu.

2. Szczepienia przeciw odrze

Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed chorobą są powszechne szczepienia. Bezpieczeństwo zapewnia wyszczepienie ludności powyżej 90%. Ostatnimi czasy pojawiła się jednak moda na nieszczepienie dzieci. Na jej fali przed 10 laty w niektórych regionach Wielkiej Brytanii zaszczepiono tylko połowę populacji. Przyczyną było podejrzenie, iż szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce może wywoływać autyzm u dzieci. Jest to całkowicie nieuzasadnione, gdyż nie ma żadnych badań, których wyniki by to potwierdzały. Niektórzy rodzice dzieci autystycznych twierdzą, iż choroba rozwinęła się w wyniku podania szczepionki. Prawda jest jednak taka, że pierwsze objawy autyzmu często pojawiają się w czasie, gdy dzieci poddawane są obowiązkowym szczepieniom. W Japonii szczepionkę skojarzoną wprowadzono znacznie później, a liczba dzieci chorych na autyzm wcale nie jest mniejsza. Uchylanie się od szczepień jest niebezpiecznym procederem i to dla całej populacji. Cierpią przez to nie tylko dzieci, których rodzice rezygnują ze szczepień, ale również dzieci przed szczepieniami i w okresie szczepień, a także osoby, które nie mogą się im poddać ze względów zdrowotnych.

3. Odra w Europie

W 2010 roku w Europie zanotowano 6,5 tys. przypadków odry, chociaż wcześniej rejestrowano jedynie pojedyncze przypadki tej choroby. Z kolei od stycznia do marca tego roku przypadków odry w samej Francji było aż 4 937. Wzrost zachorowań zanotowano również w Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Rumunii, Rosji i Szwajcarii. W Polsce sytuacja wygląda lepiej, gdyż w 2010 roku było tylko kilkadziesiąt przypadków odry, ale osoby niezaszczepione nie są bezpieczne, gdyż chorobę często przywożą turyści podróżujący do innych regionów europejskich, a w szczególności do Andaluzji, Grenady i Macedonii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze