Z powodu HIV w Polsce leczy się ponad 15,5 tys. pacjentów. Kraska: w szpitalach procent z nich
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w Polsce realizowany jest program polityki zdrowotnej dotyczący leczenia antyretrowirusowego osób żyjących z HIV. Obecnie z powodu HIV leczy się 15 570 osób. W szpitalach leczy się jednak zaledwie jeden procent z nich.
1. Leczenie pacjentów z HIV nieodpłatne
Waldemar Kraska przypomniał, że leczenie pacjentów z HIV jest bezpłatne od wielu lat i pod tym względem niewiele się zmieniło. Jak dodał, pacjentów zakażonych HIV i objętych leczeniem w szpitalu jest w tej chwili w Polsce jeden procent, pozostali leczeni są ambulatoryjnie.
- Wszyscy chorzy zakażeni HIV i chorzy na AIDS wymagający leczenia ze wskazań klinicznych mają zapewniony dostęp do ujednoliconego systemu opieki zdrowotnej i medycznej, bezpłatnej terapii HAART, a przede wszystkim stały dostęp do leków ARV - powiedział wiceminister podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia.
HAART to terapia antyretrowirusowa stosowana w przypadku zakażenia HIV, w której podstawową zasadą jest stosowanie mieszanki co najmniej trzech leków przeciwretrowirusowych. Leczenie wpływa na systematyczną poprawę stanu klinicznego i jakości życia pacjentów z HIV. Wydłuża także życie pacjentów, dzięki czemu często dożywają wieku, w którym umierają z przyczyn naturalnych. HAART ma również działanie profilaktyczne, które polega na tym, że pacjenci objęci tym leczeniem nie zakażają innych.
2. Dostęp do leczenia HIV utrudniony w dobie pandemii
Okres pandemii wpłynął na leczenie pacjentów z HIV. W związku z tym, że oddziały zakaźne w wielu placówkach przekształcane były w oddziały covidowe, pacjenci z HIV mieli utrudniony dostęp do leczenia.
Kraska podkreśla jednak, że mimo problemów z zakupem leków ARV spowodowanych cyklami produkcyjnymi substancji czynnych oraz łańcuchów dostaw w regionach szczególnie dotkniętych pandemią, dzięki szybkim reakcjom udało się w ramach budżetu dokonać zakupów produktów leczniczych niezbędnych dla ciągłości realizacji programu leczenia HAART.
W latach 2020-2021 liczba pacjentów włączonych do programu leczenia ARV w latach jest zbliżona do tej z lat poprzedzających pandemię. Pod koniec grudnia 2021 r. liczba pacjentów wynosiła 14 489 i był to wzrost o ponad 1000 w porównaniu do roku wcześniejszego. W latach 2020-2021 w Polsce umożliwiono dostęp do ARV obcokrajowcom, którzy nie mogli wrócić do swojego kraju z powodu zamknięcia granic. Sytuacja ta dotyczyła 123 obcokrajowców zakażonych HIV w roku 2020 i 17 w 2021.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Twardy lockdown w Szanghaju. "Ludzie od kilku tygodni nie mogą wyjść z domu, niektórzy nie mają jedzenia"
- Koronawirus w Chinach. Anna Liu mówi o obostrzeniach, mierzeniu temperatury i maseczkach
- Byli liderami w walce z pandemią. Teraz wchodzą w krytyczną fazę przepełnionych szpitali i kostnic. Czy to samo grozi Europie?
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.