Z powodu zanieczyszczonego powietrza w Polsce umiera przedwcześnie 48 tys. osób

Badania pokazują, że dzieci, które oddychają w łonie matki zanieczyszczonym powietrzem, mają niższe IQ i częściej chorują na astmę. Mają także mniejszą pojemność płuc i wagę.

O tym, jakie zagrożenie dla zdrowia niesie zanieczyszczone powietrze rozmawiamy z dr Piotrem Dąbrowieckim, przewodniczącym zarządu Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

WP abcZdrowie: Jakie choroby wywołuje zanieczyszczone powietrze ? Jak wpływa na nasze zdrowie?

Dr Piotr Dąborowiecki: Smog uszkadza kilka ważnych organów. Drogi oddechowe to pierwszy narząd, który styka się z zanieczyszczonym powietrzem. Permanentnie oddychając, filtrujemy powietrze i cząstki stałe, takie jak: tlenki azotu, siarki, ozon, benzopiren, które oddziałując bezpośrednio na śluzówkę dróg oddechowych uszkadzając ją. Wywołują tym samym przewlekłe zapalenie śluzówki i schorzenia górnych oraz dolnych dróg oddechowych.

Wśród dolegliwości górnych dróg wymienia się nieżyty gardła, nosa, krtani. Schorzenia dolnych dróg oddechowych to częste infekcje, a przede wszystkim objawy astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Drugim narządem, który często jest uszkadzany przez zanieczyszczone powietrze, jest układ krążenia. Pył zawieszony, szczególnie cząstki stałe PM 2,5 o bardzo małej strukturze, mogą wnikać poprzez pęcherzyki płucne do krążenia i nasilać np. objawy miażdżycy. Prowadzą także do udarów i zawału.

W czasie, kiedy normy powietrza są mocno przekroczone, wiele osób trafia do szpitali z zaostrzeniem astmy czy POChP, ale również dwu-, a nawet trzykrotnie zwiększa się liczba osób, które mają zaburzenia rytmu serca.

Zanieczyszczenia powietrza mogą wywoływać nowotwory płuc i innych narządów np. pęcherza moczowego.

W Polsce z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem co roku przedwcześnie umiera 48 tys. osób.

 

Wczesne objawy raka płuc

Wiele osób lekceważy chroniczny kaszel lub przyzwyczaja się do niego, zakładając, że wynika on np. z alergii, przeziębienia lub suchego powietrza. Jednak...

Kto jest szczególnie zagrożony?

Małe dzieci, osoby w starszym wieku, a także kobiety w ciąży i ci, którzy cierpią na przewlekłe choroby układu oddechowego i krążenia. Objawy tych schorzeń w czasie smogu znacznie się zaostrzają i tacy pacjenci często są hospitalizowani.

Jak długo trzeba być narażonym na działanie zanieczyszczonego powietrza, by poczuć dolegliwości i być narażonym na choroby, które pan wymienił?

To zależy od stężenia szkodliwych pyłów w atmosferze. Obserwujemy skutki przewlekłego i doraźnego narażenia naszego organizmu na zanieczyszczenie. Te doraźne to kaszel, świsty, duszności, kołatanie serca, a także bóle głowy, ogólne złe samopoczucie i drapanie w gardle.

Długofalowe skutki smogu to astma czy POChP, nadciśnienie, choroba wieńcowa serca, a nawet demencja. Udowodniono powiązanie wystąpienia demencji u osób, które często i długo przebywają w smogu.

Szczególnie narażone są kobiety w ciąży. W Krakowie przeprowadzono badania, które pokazują, że dziecko w łonie mamy, która oddycha takim powietrzem, rodzi się z niską wagą, ma mniejszą główkę, niższe IQ, a jego płuca mają mniejszą pojemność.

I nie mówimy o parametrach zanieczyszczeń przekroczonych 4- czy 5-krotnie, wystarczy 20-30 proc. powyżej górnej granicy normy.

Tak naprawdę, wpływ smogu na nasze zdrowie i kondycję jest potężny. Zaczyna się w życiu płodowym i trwa przez kolejne lata życia. Im dłużej jesteśmy narażeni, tym bardziej upośledza naszą wydolność i sprzyja rozwojowi wielu schorzeń.

Czy te zmiany zdrowotne są odwracalne?

Potencjalnie tak. Jeśli rozpoznajemy chorobę, możemy leczyć i powstrzymać jej rozwój. Na pewno im mniejsza ekspozycja na smog, tym mniejsze dolegliwości i niższe ryzyko wystąpienia chorób.

Jak się zatem chronić? Sporo mówi się o tym, by nie wychodzić z domu, ale przecież musimy dotrzeć do pracy, zaprowadzić dzieci do szkoły.

Do pracy lepiej pojechać samochodem niż spacerować. Jeśli musimy przemieszczać się po otwartej przestrzeni, gdy normy szkodliwych pyłów są przekroczone, to niestety będziemy kasłać i odczuwać duszności.

Powinniśmy ograniczyć do minimum przebywanie na powietrzu. Niestety, nie zabezpieczy nas ubranie. Nie pomoże nam także zwykła maseczka kupiona w aptece. Dzieciom w ogóle odradzam noszenie masek, bo zanadto utrudniają oddychanie.

Młodzieży i dorosłym polecam dobrej jakości maseczkę, która dobrze przylega i zawiera filtr pochłaniający szkodliwe cząstki stałe. Maseczka chirurgiczna nie zabezpieczy nas odpowiednio.

 

Odradzam także bieganie w smogu. Europejskie Towarzystwo Oddechowe przygotowało zalecenia dotyczące aktywności fizycznej na wolnej przestrzeni w trakcie smogu. Musimy najpierw skontrolować, czy w dniu, w którym zamierzamy ćwiczyć, powietrze jest czyste.

Jeśli tak, to tak planujemy nasz bieg czy marsz, by ominąć główne arterie miejskie czy dzielnice fabryczne. Biegaczom przyda się profesjonalna maska.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 7 miesięcy temu

Pulmonologia

Komentarze (6)
~Gosia
~Gosia 7 miesięcy temu

Ale wzięli się za propagandę na całego. Ludzie nie dajmy się otumanić. Na sile chcą nam wcisnąć te głupoty aby za jakiś czas wprowadzić następny durny przepis, który będzie zabranial palenia w kominku weglem. W Warszawie ile mamy tych kominkow ? Bardzo niewiele. Miasto to przedewszystkim bloki. Kiedys było więcej domow w których palono w kuchniach weglowych, piecach. I jakos nie trabiono o smogu. Teraz nagle smog. Unia (wiadomo kto) chce nas oglupic. Zakazac piecow weglowych, zlikwidować zapotrzebowanie na wegiel, pozamykać kopalnie. Narzucic zakładanie piecow na prad i gaz. W razie kataklizmu/wojny Polska będzie sparalizowana (brak pradu i gazu) a narod będzie zamarzal bez możliwości ugotowania choćby wody. Bo gdzie? Na czym? Zastanowcie się wiec czy wierząc w te brednie o smogu i przyklaskując o obowiązku wymiany piecow itd. nie pomagamy w propagandzie? Nawet jeśli jakiś Kowalski spali jakas opone (chociaż ile tych opon by musial mieć żeby palic nimi przez cala zime) nic się nie stanie. Kiedys takie zdarzenia miały częściej miejsce i na działkach każdy liscie, patyki itd. palil. Teraz liscie ladujemy do workow (plastik) i sa wywozone przez przedsiębiorstwa wywożące smieci. Gdzie glowa pytam? Nie od dziś wiadomo, ze dym chociażby z galezi / lisci brzozy jest bardzo zdrowy. Normalny dym z lisci nie jest szkodliwy. Bardziej szkodliwa jest ilość plastikowych workow...Ludzie opamiętajcie się i nie dopuśćcie do likwidacji piecow weglowych i pozamykania kopalni.

Odpowiedz
~przeciętny
~przeciętny 7 miesięcy temu

Za smog odpowiedzialni są, kopalnie, że sprzedają odpad węglowy i rząd, że ludzie tak mało zarabiają. Żeby przeciętny Kowalski zarobił tyle co mają w UE to nie musiał by kupować tego szamba zwanym (węglem). Powinno się ich obciążyć za odszkodowania dla ludności.

Odpowiedz
~ewwww
~ewwww 7 miesięcy temu

że to szkodzi to już każdy wie, niech coś z tym zaczną robić, polikwidować piece, które nie spełniają norm, zacząć walić kary do porządku, nakazać przechodzenie na inne metody ogrzewania, a co mnie to obchodzi, że kasy nie mają, życie się ma jedno i tyle w temacie, ci co płaczą, że nie mają kasy na to też dłużej pożyją, niech sobie wyobrażą samych siebie za parę lat w dziurze w ziemi to może im się oczy otworzą!!!

Odpowiedz
~jekspert
~jekspert 7 miesięcy temu

Ale tych ludzi ogarnia amok , wszystkie medyja- mdzia mamy później wałkowanie Ewa Tylman a teraz wywiady na temat jaki to groźny jest wszechobecny smok ,który to chce zeżreć Polaków no i na koniec jak jak schudnąć i co zapobiega rakowi.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Alergologia i pulmonologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Alergologia i pulmonologia
Alergologia i pulmonologia

9 najlepszych psów dla alergików

9 najlepszych psów dla alergików

Alergicy vs. alergeny Nie ma magicznego leku na wszelkie problemy alergików. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pozwalają zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia. O tym, że się da świadczą również liczne przypadki osób uczulonych, które zdecydowały...

Alergologia i pulmonologia

Roztocze

Roztocze

Kwiat powoju polnego z widocznymi pasożytami roztocza.

Alergologia i pulmonologia

Najgorsze rośliny dla alergików

Najgorsze rośliny dla alergików

Leszczyna Leszczyna atakuje jako pierwsza, bo w lutym. Zdarzają się lata, że dzieje się to już w styczniu. Ta niezbyt przyjemna dla alergików wiadomość sygnalizuje tymczasem początek botanicznego przedwiośnia. Wiąz W Polsce rosną trzy gatunki wiązu, z...

Alergologia i pulmonologia

Rasy kotów, niegroźne dla alergika

Rasy kotów, niegroźne dla alergika

Alergie kontra kot Męczący katar, łzawienie oczu, duszności, wysypka i świszczący oddech - to najczęstsze objawy alergii na sierść kota. Większość osób rezygnuje z posiadania tego zwierzaka zaraz po postawieniu diagnozy świadczącej o alergii. Co jednak...

Alergologia i pulmonologia

Kwiat malwy

Kwiat malwy

Kwiat malwy wydziela pyłki, które są silnie uczulające.

Alergologia i pulmonologia

Uczulenie na sierść (prezentacja edukacyjna)

Uczulenie na sierść (prezentacja edukacyjna)

Co wywołuje alergię? Wszystkie zwierzęta futerkowe wydzielają małe cząsteczki, zwane alergenami. Wszystkie psy, bez względu na rasę czy długość sierści, wydzielają alergeny przez skórę, ślinę czy mocz. Nie ma psów hipoalergicznych. Długość sierści...

Alergologia i pulmonologia

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc

Poznaj zioła, które leczniczo działają na nasz układ oddechowy Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach sięgnąć po zioła, ponieważ w naturalny sposób mogą one nie tylko chronić nas przed...