Trwa ładowanie...

Z upływem czasu, większość kobiet z anoreksją lub bulimią wyzdrowieje

Avatar placeholder
21.12.2016 15:32
Z upływem czasu, większość kobiet z anoreksją lub bulimią wyzdrowieje
Z upływem czasu, większość kobiet z anoreksją lub bulimią wyzdrowieje

Badanie z Głównego Szpitala w Massachusetts (MGH) wykazało, że wbrew temu, co się często uważa, około dwie trzecie kobiet z jadłowstrętem psychicznym lub bulimią w końcu pozbyło się ich zaburzeń odżywiania.

Wychodzenie z bulimii zwykle odbywa się szybciej, ale jednocześnie mniej niż jedna trzecia uczestników badania z anoreksją była zdeterminowana, aby wyzdrowieć przez okres około 9 lat od rozpoczęcia badania, prawie 63 proc. z nich wyzdrowiało dopiero średnio 22 lata później.

"Te odkrycia kwestionują pogląd, że zaburzenia odżywiania są dożywotnie" - mówi Kamryn Eddy, doktor nauk z MGH Eating Disorders Clinical and Research Program oraz autor raportu opublikowanego w internetowym wydaniu "Journal of Clinical Psychiatry".

"Choć droga do odzyskania zdrowia jest często długa i kręta, większość ludzi ostatecznie poczuje się lepiej. Miałem pacjentów, którzy mi mówili,"Żywność i moje ciało są tylko częściami tego, kim jestem teraz, żadne z nich już mnie nie definiuje" albo "Moje życie stało się pełniejsze i nie ma w nim po prostu już miejsca na zaburzenia odżywiania" - dodaje.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Nowe badanie wykazało, że z czasem większość kobiet cierpiących z powodu zaburzeń odżywiania wyzdrowieje
Nowe badanie wykazało, że z czasem większość kobiet cierpiących z powodu zaburzeń odżywiania wyzdrowieje (123rf)

O ile wcześniejsze badania sugerowały, że mniej niż połowa osób dorosłych z zaburzeniami odżywiania odzyskuje zdrowie, autorzy zauważają, że niewiele badań było prowadzonych przez 20 lat lub więcej. Uczestnicy weszli do tego badania obserwacyjnego MGH w latach 1987 i 1991 i następnie obserwowano ich przez 20 lat lub więcej.

Wśród 246 oryginalnych uczestników, 136 spełniało kryteria anoreksji, a 100 bulimii na początku badania. W ciągu pierwszej dekady z uczestnikami przeprowadzano wywiady co 6 do 12 miesięcy. W drugim etapie badania, uczestnicy zostali powiadomieni, że będą obserwowani przez okres 20 - 25 lat po rozpoczęciu badania.

Ocena na koniec pierwszej dekady - co oznacza średnio około 9 lat, dla każdego uczestnika - wykazała, że 31,4 proc. osób z anoreksją odzyskało zdrowie, a wśród osób chorych na bulimię wyzdrowiało 68,2 proc. Ostateczna ocena, która obejmowała 176 uczestników, których obserwowano przez średnio 22 lata po przystąpieniu do badania, stwierdzono, że 62,8 proc. osób z anoreksją i 68,2 proc. osób z bulimią odzyskało zdrowie.

W obu grupach niektóre z osób, które były zdeterminowane, aby odzyskać zdrowie w pierwszej dekadzie, miało nawrót choroby w drugiej, ale większość z tych osób, które nie wyzdrowiały w pierwszej dekadzie wyzdrowiały przed drugą oceną.

ZOBACZ TAKŻE:

"Określiliśmy wyzdrowienie jako rok bez objawów choroby, a okazało się, że większość z tych osób, które mają wyzdrowieć odzyskają zdrowie z czasem" - mówi Eddy. "Wciąż niewielka część pacjentów w obu grupach miała nawrót i musimy pracować ciężej, aby zidentyfikować czynniki predykcyjne nawrotu, aby wspierać trwałe wyzdrowienie".

Ogólnym celem Eddy i jej kolegów jest ustalenie mechanizmów zachodzących w mózgu, zarówno hormonalnych, jak i behawioralnych związanych z uporczywą chorobą i wyzdrowieniem, dlatego też będą analizować przez kilka lat neurobiologiczne podstawy zaburzeń żywienia u niedawno zdiagnozowanych młodych osób. To, czego się nauczą, powinno stanowić ważne wskazówki na temat nowych celów terapeutycznych dla tych dominujących, potencjalnie zagrażających życiu chorób.

"Moim pacjentom, staram się uświadomić, jak poważne są te choroby, aby pomóc zmobilizować ich do leczenia" - mówi. "Nasze aktualne dane potwierdzają, że zarówno zmiana wczesnych objawów zwiększa szansę na długoterminowe wyzdrowienie, które może zmotywować nowych pacjentów do prowadzenia leczenia, jak i poprawa zdrowia kontynuowana nawet przez długi okres, może zachęcić pacjentów, którzy byli chorzy dłużej, aby kontynuowali dążenia do wyzdrowienia".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze