Zaburzenia hormonalne – rola hormonów, charakterystyka, przyczyny

Hormony odpowiadają za prawidłowy przebieg wielu ważnych procesów życiowych równowaga hormonalna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaburzenia hormonalne mogą mieć różne podłoże i objawy. Często konieczna jest konsultacja z endokrynologiem i wykonanie badania na poziom hormonów w celu określenia przyczyny zaburzen hormonalnych i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Zaburzenia hormonalne - rola hormonów

Hormony są wytwarzane przez gruczoły wydzielania wewnętrznego w organizmie:

Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu

To one pełnią funkcję regulacyjną, a mają znaczący wpływ na wygląd fizyczny, wagę, a także stany emocjonalne.

Hormony transportowane są w organizmie za pośrednictwem krwi i docierają do wielu różnych narządów, pobudzając i  koordynując je, to one warunkują zachodzące w nich zmiany: regulują metabolizm, rytm serca, cykle miesiączkowe lub laktację. Zaburzenia hormonalne są związane z nadmiarem lub brakiem hormonów, z tego powodu wyróżnia się nadczynność lub niedoczynność.

Jak rozpoznać zaburzenia hormonalne w organizmie?

Cukrzyca czy choroby tarczycy to coraz częściaj diagnozowane w ostatnich latach choroby o podłożu hormonalnym. Dr Grzegorz Południewski, ginekolog położnik...

Zaburzenia hormonalne - charakterystyka

Gdy w organizmie dochodzi do zaburzenia hormonalnych, bardzo często ciało sygnalizuje to rożnymi objawami. Niektóre zaburzenia hormonalne wywołują spadek libido, nadmierne owłosienie, problemy skórne (np: trądzik, wysypkę, zmiany koloru i kształtu skóry, zwiększona jej twardość lub przyspieszają pojawienie się zmarszczek).

Jednym z najczęstszych symptomów wynikających z zaburzeń  hormonalnych są zmiany w masie ciała, w zależności jakiego hormonu dotyczy zaburzenie, można zaobserwować utratę lub szybkie przybranie na wadze. Zaburzenia hormonalne bardzo często objawiają się wahaniami nastroju (depresja, smutek), problemami ze wzrokiem, nagłym oraz szybkim wypadaniem włosów. Zaburzenia hormonalne, ich nadmiar lub niedobór, mogą wywoływać bóle brzucha lub stany zapalne w obrębie jamy brzusznej.

U kobiet z zaburzeniami hormonalnymi bardzo często dochodzi do zaburzeń cyklu, długich i obfitych miesiączek, którym towarzyszą bolesne skurcze menstruacyjne a niekiedy także skrzepy w krwi miesiączkowej. W niektórych przypadkach mogą wystąpić nieregularne okresy a także zanik miesiączki. Kobiety z zaburzeniami hormonalnymi mogą odczuwać bóle jajników. Prawidłowy poziom hormonów jest niezbędny do utrzymania ciąży.

Jednymi z najczęstszych schorzeń związanych z zaburzeniami hormonalnymi są niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Nadczynność polega na problemach metabolicznych związanych z nadmiarem hormonów w organizmie, temu schorzeniu często towarzyszy spadek wagi. Przeciwieństwem tego schorzenia jest niedoczynność tarczycy, która polega na zbyt niskiej produkcji hormonów (w przypadku tej choroby typowymi objawami jest wzrost masy ciała oraz powiększenie tarczycy, tzw. wole).

W przypadku zaburzeń hormonalnych zdarza się, że dochodzi do nierównowagi estrogenu (taki stan może wskazywać na mięśniaka macicy lub torbiele piersi). Wpływ na zaburzenia hormonalne ma także stres, który przyczynia się do zaburzeń związanych z nadmiarem kortyzolu (hormonu stresu), co może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Zaburzenia hormonalne - przyczyny

Przyczyną zaburzeń hormonalnych są często predyspozycje genetyczne. W niektórych przypadkach wpływ na zaburzenia hormonalne ma także stres, który przyczynia się do nieprawidłowości związanych z nadmiarem kortyzolu (hormonu stresu), co może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Ponadto, istotną rolę w zachowaniu równowagi hormonalnej ma stan emocjonalny oraz dieta. Należy unikać posiłków, które mogą zaburzać metabolizm, niewskazane są produkty zawierające dużo konserwatystów, soli, nasyconych kwasów tłuszczowych, cukru. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu i żywności, która może być przyczyną alergii.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne
Nadmierne owłosienie - objawy, przyczyny, walka z nadmiernym owłosieniem

Hirsutyzm u kobiety

Hirsutyzm u kobiety

Chora na hirsutyzm.

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Problemy hormonalne (WIDEO)

Problemy hormonalne (WIDEO) Odtwórz wideo

. Nadmiar lub niedobór poszczególnych hormonów jest spowodowany niedoczynnością lub nadczynnością gruczołów dokrewnych. Zaburzenia układu hormonalnego (...) , że aż 30-40% przypadków niepłodności jest...

Akromegalia - somatotropina, objawy, diagnostyka, leczenie

Akromegalia dłoni

Akromegalia dłoni

Akromegalia dłoni u mężczyzny.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO)

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik pospolity to choroba skóry, która występuje u młodych ludzi pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Charakteryzuje się pojawieniem wykwitów grudkowo-krostkowych, zaskórników i grudek, które zlokalizowane są na twarzy w obrębie strefy T (czoło, nos,...