Trwa ładowanie...

Zaburzenia mowy u zakażonych wariantem Delta. Prof. Rejdak: Objaw może być zwiastunem ciężkiego przebiegu COVID-19

Avatar placeholder
12.07.2021 20:39
Zaburzenia mowy u zakażonych wariantem Delta. Prof. Rejdak: Może być zwiastunem ciężkich objawów
Zaburzenia mowy u zakażonych wariantem Delta. Prof. Rejdak: Może być zwiastunem ciężkich objawów (Getty Images)

Zakażenie wariantem Delta może powodować nieco inne objawy niż poprzednie mutacje koronawirusa. Jednym z takich specyficznych objawów mogą być zaburzenia mowy. - Niewykluczone, że wariant Delta łatwiej atakuje układ nerwowy, w tym te nerwy obwodowe, które zawiadują połykaniem i artykulacją mowy - opowiada neurolog prof. Kondrat Rejdak.

spis treści

1. Wariant Delta. Nowe objawy COVID-19?

Lekarze już wcześniej alarmowali, że mutacje SARS-CoV-2 częściej uszkadzają układ nerwowy niż pierwotny wariant koronawirusa. Po ostatniej fali epidemii, kiedy w Polsce dominował wariant Alfa, czyli tzw. mutacja brytyjska, eksperci informowali o lawinowym wzroście liczby pacjentów z powikłaniami neurologicznymi.

Zaburzenie mowy w COVID-19. "Zwiastun ciężkiego przebiegu"
Zaburzenie mowy w COVID-19. "Zwiastun ciężkiego przebiegu" (Getty Images)
Zobacz film: "Jakie są objawy Delty? Prof. Parczewski wymienia"

Wówczas jednym z częstszych objawów COVID-19 była utrata węchu i smaku. U osób zakażonych wariantem Delta, który według wszystkich prognoz będzie dominującym tej jesieni, takie objawy występują bardzo rzadko. Niestety nie oznacza to, że wirus stracił swój potencjał do uszkadzania układu nerwowego.

- Wariant Delta jest tym samym SARS-CoV-2, co wcześniej i ma takie same zdolności neurotropowe. Jedyna różnica jest taka, że mutacja prawdopodobnie ma powinowactwo do zajmowania innych struktur w układzie nerwowym. Czyli jeśli wcześniej wirus głównie powodował zaburzenia węchu i smaku, to teraz są to uszkodzenia słuchu oraz mowy, ponieważ atakowane są inne nerwy czaszkowe - wyjaśnia prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4.

Zdaniem części ekspertów takie objawy jak silny ból głowy, zaburzenia słuchu oraz mowy mogą okazać się nowymi charakterystycznymi objawami zakażenia koronawirusem, jakimi wcześniej były utrata węchu i smaku.

2. Zaburzenia mowy w COVID-19. "Zwiastun ciężkiego przebiegu"

Prof. Konrad Rejdak podkreśla, że wciąż jeszcze nie ma żadnych badań naukowych, które dokładnie opisywałyby, w jaki sposób Delta atakuje układ nerwowy. Wiadomo jednak, że do mutacji dochodzi w zakresie białek kolca wirusa, co ułatwia mu atakowanie komórek ustroju, w tym komórek układu nerwowego, poprzez receptory ACE2.

- Zbyt mało wiemy na temat tej mutacji koronawirusa. Jednak z doświadczenia z poprzednich fal epidemii możemy założyć, że SARS-CoV-2 może powodować zmiany zapalne w mózgu. Pojawiają się encefalopatie (uszkodzenia), które mogą prowadzić do zaburzeń mowy. Oprócz tego wirus może zajmować nerwy obwodowe. Niewykluczone, że wariant Delta atakuje nerwy IX, X, XI oraz XII. Są to nerwy opuszki pnia mózgu, które zawiadują właśnie połykaniem i artykulacją mowy - wyjaśnia profesor Rejdak.

Zdaniem eksperta, jeśli u pacjenta z COVID-19 wystąpi taki objaw jak utrata lub zaburzenie mowy, może być zwiastunem ciężkiego przebiegu choroby.

Neurolog prof. Kondrat Rejdak
Neurolog prof. Kondrat Rejdak

- Takie objawy mogą świadczyć o tym, że doszło do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Wówczas należy bacznie się przyglądać, ponieważ może nastąpić szybka eskalacja objawów - wyjaśnia prof. Rejdak. - W takich przypadkach stosuje się leczenie objawowe polegające na eliminacji (redykcji) wirusa z organizmu pacjenta oraz podaje się leki przeciwzapalne jak tocilizumab. Niestety, leczenie nie zawsze jest skuteczne. Dlatego najskuteczniejszą formą ochrony pozostają szczepienia przeciw COVID-19, które chronią również przed wariantem Delta - podkreśla profesor.

3. Zakażenie Deltą zaczyna się od bólu gardła lub zapalenia migdałków

Innym charakterystycznym objawem zakażenia Deltą jest uszkodzenie słuchu lub jego całkowita utrata. Pojawienie się tych dolegliwości raportowali zarówno lekarze z Indii, jak i Rosji, gdzie wariant Delta już spowodował falę epidemii.

Zdaniem dra Pawła Grzesiowskiego, pediatry, immunologa oraz eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, te objawy również mogą mieć podłoże neurologiczne.

Immunolog zwraca uwagę, że zakażenie wariantem Delta często zaczyna się od bólu gardła lub zapalenia migdałków.

- Wirus zajmuje obszary w pobliżu ucha środkowego. Być może to właśnie powoduje uszkodzenie słuchu - wyjaśnia.

Zobacz także: Wariant Delta atakuje słuch. Pierwszym objawem zakażenia jest ból gardła

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze