Zaburzenia w odżywianiu

Aby rozpoznać zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia czy anoreksja, dostępna jest prosta i szybka metoda oparta na 5 pytaniach. Pytania są krótkie i łatwe do zapamiętania, a jednocześnie ułatwiają skuteczne wykrywanie i leczenie zaburzeń odżywiania. Kwestionariusz nazywa się SCOFF i jest prostym i skutecznym narzędziem do rozpoznawania zaburzeń odżywiania, co w konsekwencji ułatwia ich leczenie. Został zatwierdzony na podstawie badań przeprowadzonych na pacjentach klinicznych, następnie wśród studentów, dał również pozytywne rezultaty w medycynie ogólnej.

1. Ankieta na rozpoznanie zaburzeń odżywiania

  1. Czy zdarzyło Ci się wywołać wymioty, ponieważ nie czułeś/aś się dobrze z "pełnym brzuchem"?
  2. Czy boisz się, że straciłeś/łaś kontrolę nad ilościami spożywanego jedzenia?
  3. Czy ostatnio schudłeś/łaś więcej niż 6 kilogramów w mniej niż 3 miesiące?
  4. Czy uważasz, że jesteś za gruby/a, podczas gdy wszyscy naokoło twierdzą, że jesteś za chudy/a?
  5. Czy jedzenie zajmuje dominujące miejsce w Twoim życiu?

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Dwie odpowiedzi pozytywne lub więcej na powyższe pięć pytań wskazuje na zaburzenia odżywiania, które wymagają zastosowania odpowiedniego leczenia.

2. Leczenie anoreksji

Kwestionariusz był testowany na populacji żeńskiej i okazał się bardzo skuteczny. Dzięki niemu udało się wykryć 85% zaburzeń odżywiania (objawy anoreksji i bulimii).

Problem anoreksji i bulimii dotyka najczęściej osoby w wieku dojrzewania. Ten trudny okres w życiu, kiedy młoda osoba przestaje być dzieckiem i powoli wkracza w świat dorosłych, może być okazją do wystąpienia zaburzeń odżywiania. Świadczą one o problemach natury psychologicznej, które należy traktować bardzo poważnie i szybko leczyć. Anoreksja i bulimia najczęściej dotyka młode dziewczyny, ale nie tylko.

Zaburzenia odżywiania są często bagatelizowane przez otoczenie. Tymczasem są one na tyle poważne, że niezbędne jest zarówno leczenie, również szpitalne, jak i wsparcie psychologiczne.

Anoreksja - alarmujące sygnały:

  • Nagły i znaczący spadek wagi.
  • Spadek wagi, któremu towarzyszą wymioty, czasem towarzyszące okresom bulimii, i brak menstruacji.
  • Aktywność intelektualna i fizyczna pozostaje bez zmian, co często utrudnia zauważenie problemu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy