Zalety jazdy na rolkach

Jazda na rolkach jest świetną rozrywką i relaksem dla każdego – niezależnie od wieku. Zamiast siedzieć w domu przed telewizorem, skorzystaj z możliwości, jakie dają rolki. Korzyści płynące z jazdy na rolkach to m.in. zgrabna sylwetka, dobra kondycja, zdrowy wygląd i wzmocnione mięśnie nóg. Sportowy tryb życia jest modny, dlatego na ulicach i w parkach coraz częściej można zobaczyć ludzi jeżdżących na rolkach. Liczba zapalonych skaterów z dnia na dzień rośnie. Spróbuj i ty.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Co daje jazda na rolkach?

Jeszcze kilka lat temu rolki nie były tak znane i lubiane jak teraz. Obecnie stanowią konkurencję dla rowerów i deskorolek. Są szybsze od butów, tańsze niż samochód i nieporównywalnie zdrowsze. Pozwalają uniknąć stania w kilometrowych korkach, tłoczenia się w autobusach czy tramwajach. Pamiętaj jednak, że nie wszędzie jazda na rolkach jest bezpieczna. Staraj się jeździć drogami dla rowerów, ulicami z szerokimi chodnikami lub poboczem.

W języku rolkowców zwykła, niewymagająca specjalnych umiejętności jazda po alejkach nazywa się „fitness”. Tak jeździć może każdy. Innym obliczem jazdy na rolkach jest tzw. „street”, czyli akrobacje na ulicach i szalona jazda po rampach, murkach i poręczach, połączona ze skokami i znacznym ryzykiem. Przy takich akrobacjach trzeba założyć kask i zabezpieczenia na nadgarstki, łokcie i kolana. Upadki są, niestety, bolesne. Jednak mocne i wytrzymałe ochraniacze amortyzują je i zabezpieczają przed kontuzjami. Skaterzy mówią, że kto się nie przewróci, ten się nie nauczy i zapewniają, że jazda na rolkach to nic trudnego.

Rolki do jazdy rekreacyjnej mają wygodny, przystosowujący się do stopy but wewnętrzny oraz cztery jednakowej wielkości kółka. Rolki do jazdy wyczynowej, bardziej agresywnej, są stabilniejsze. Mają dodatkowe zapięcia butów oraz rzep albo pasek trzymający silnie piętę na swoim miejscu. Ponadto, płoza jest wzmocniona, a łożyska są bardziej wytrzymałe. Dwa zewnętrzne kółka są większe, natomiast dwa środkowe – mniejsze. Dzięki takiej konstrukcji rolek jeżdżącemu łatwiej utrzymać się na poręczach. Rolki te są również lżejsze, by łatwiej było kręcić salta i robić obroty. Rolki do jazdy szybkiej mają inaczej zbudowany but – jest on krótszy i bardziej dopasowany do nogi. Łatwo odróżnić je od rolek rekreacyjnych i wyczynowych, gdyż mają pięć kółek.

Jazda na rolkach a odchudzanie

Czy masz lat czterdzieści, czy dwadzieścia, rolki są wspaniałą rozrywką i relaksem. Nie plotkuj z koleżanką przy kawie, lecz załóżcie rolki i rozmawiajcie, jeżdżąc po parku. Zalety z jazdy na rolkach to także: efektywne spalanie kalorii, zgrabna sylwetka, dobra kondycja, zdrowy wygląd, wzmocnione mięśnie nóg.

Jazda na rolkach to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i zadbanie o sylwetkę. Podczas godzinnej jazdy na rolkach jesteś w stanie spalić od 300 do 800 kalorii. Rekreacyjnie, dla zdrowia i przyjemności, możesz jeździć po parkowych alejkach. Tylko uważaj, by nie przeszkadzać spacerującym tam ludziom. Na dłuższe wyprawy możesz wybrać się trasami rowerowymi.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w jeździe agresywnej, poszukaj najbliższego skateparku. Znajdziesz tam specjalnie przygotowane rampy, murki, skocznie i poręcze. Najtrudniej jest znaleźć miejsce do jazdy szybkiej. Parkowe uliczki nie zawsze się do tego nadają, bo są zatłoczone spacerowiczami.

Jak nauczyć się jazdy na rolkach?

  • Kup rolki dość dobrej marki – nauka na złym sprzęcie może zniechęcić do jazdy. Rolki powinny mieć wygodny, dopasowany do nogi but i kauczukowe kółka (są one elastyczniejsze od plastikowych, dzięki czemu wystarczy się lekko odepchnąć).
  • Przez kilka dni przyzwyczajaj się do nowego sprzętu – chodź w rolkach po domu, próbuj przyjmować właściwą postawę.
  • Postawa: lekko ugięte kolana, tułów pochylony do przodu, środek ciężkości ciała powinien być przeniesiony trochę ku przodowi, co chroni przed upadkiem na plecy.
  • Po opanowaniu postawy próbuj się odpychać. Ustaw stopy jedna przed drugą, tak by tworzyły literę T. Odpychaj się jedną nogą, drugą do niej dostaw i spróbuj jechać na dwóch nogach jednocześnie. Zmieniaj nogę odpychającą, aby nauczyć się utrzymywania równowagi podczas jazdy.
  • Ćwicz jazdę na jednej nodze (ślizg właściwy), odepchnij się jedną nogą i jedź na drugiej, trzymając nogę odpychającą w górze (postawa bociana). Należy odpychać się raz jedną, raz drugą nogą, dzięki temu nauczysz się balansować ciałem.

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym szybciej opanujesz tę sztukę. A nie jest to wcale takie trudne, gdyż jazda na rolkach jest dla człowieka ruchem bardzo naturalnym. Sprzyja rozwojowi wszystkich grup mięśni, wyrabia równowagę i uczy koncentracji.

Joanna Krocz, ponad rok temu

Rolki

Komentarze (11)
~agatakujpom
~agatakujpom ponad rok temu

niestety ja mam górzysty teren i okropnie się boję jezdzić z górki choćby maleńkiej nie wspomnę nawet co czuje kiedy widzę dużą nie potrafię się nie bać więc idę dość daleko zanim jestem na równym terenie i wkładam rolki masakra

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rolki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Rolki
Rolki

Freestyle slalom

Rolki i wrotki mają amatorów na całym świecie. Wiele osób regularnie jeździ na rolkach lub wrotkach dla przyjemności, ale są także zapaleńcy (...) , którzy potrafią wykonywać na nich ewolucje. Jazda na wrotkach lub rolkach...

Rolki

Spalanie kalorii na rolkach

Spalanie kalorii na rolkach

tłuszczyku na biodrach, pupie i udach. Nie marnuj czasu na fitness w dusznej sali, spraw sobie rolki i jazda! Taki trening daje nie tylko dużo zabawy (...) , ale jest też bardzo efektywny. Jazda na rolkach a spalanie...

Rolki

Wrotkarstwo

zamieniło wrotki na rolki, niektórzy nadal są zafascynowani taką formą spędzania wolnego czasu. Wrotkarstwo to sport, który może uprawiać każdy (...) dziewięćdziesiątych wrotki straciły swoją popularność z powodu rozpowszechnienia butów...

Rolki

Nauka jazdy na wrotkach

Nauka jazdy na wrotkach

Wrotki są często mylone albo kojarzone z rolkami. Jednak te dwa sprzęty sportowe nie są ze sobą tożsame. Chociaż umożliwiają jazdę z użyciem siły (...) mięśni nóg, to na tym ich podobieństwo się kończy. Wrotki mają najczęściej dwa rzędy...

Rolki

Co daje jazda na rolkach?

Co daje jazda na rolkach?

Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałaś się, co daje jazda na rolkach? Jakie korzyści płyną z uprawiania tego sportu? Czy ma on jedynie walor (...) zabawowy, a może przekłada się na konkretne korzyści? Jak się okazuje, dzięki jeździe...

Sporty terenowe

Rolki

się poważniejszą kontuzją. Zalety jazdy na rolkach Oto korzyści z jazdy na rolkach: zrzucenie zbędnych kilogramów, doskonały relaks, rozwój wszystkich (...) na...

Skating

Inline skating

. Są nie tylko bardziej estetyczne, ale i dopasowane do potrzeb i wygody kobiet. Zalety jazdy na rolkach Jazda na łyżworolkach wiąże się z wymiernymi korzyściami dla ciała i ducha. Inline skating to...