Trwa ładowanie...

Żałobnicy nie chcą kondolencji. Psycholog wyjaśnia dlaczego (WIDEO)

Zobacz film: "Żałobnicy nie chcą kondolencji. Psycholog wyjaśnia dlaczego"

Składanie kondolencji po śmierci bliskiej osoby jest bardzo trudne i należy to robić z wyczuciem i życzliwością. Okres żałoby jest bardzo delikatny i pełen emocji. Dobrze wiedzieć, jak można wesprzeć żałobnika i jakich słów nie używać w rozmowie. Czasem, gdy nie przychodzi nam do głowy nic, co moglibyśmy powiedzieć, wystarczy gest, spojrzenie, które powie żałobnikowi, że w każdej chwili jesteśmy gotowi do pomocy.

Musimy pamiętać, że wśród najbliższej rodziny zmarłego, przyjmującej kondolencje, znajdują się również dzieci. Spotkanie ze śmiercią jest dla nich szczególnie silnym przeżyciem. Czasem śmierć przychodzi nagle i rodzina potrzebuje specjalistycznej pomocy, żeby sobie z nią poradzić. Zwykle jednak żałobę przeżywają we własnym gronie.

Psycholog Katarzyna Kucewicz w rozmowie z Klaudią Stabach tłumaczy, jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole po śmierci bliskiej osoby oraz co powiedzieć żałobnikowi, żeby nie były to puste frazesy, tylko rzeczywiste wsparcie.

Ekspertka porusza też temat leczenia psychiatrycznego dzieci pogrążonych w depresji z powodu żałoby.

Zobacz WIDEO i sprawdź, jak pomóc komuś przeżyć żałobę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza