Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Kurzajki - czym są i jak je leczyć

Kurzajkę najlepiej jest usunąć pod kontrolą lekarza
Kurzajkę najlepiej jest usunąć pod kontrolą lekarza (123rf)

Kurzajka to uporczywa zmiana skórna, która wygląda nieestetycznie i może się rozprzestrzeniać. Niewątpliwie stanowią one uciążliwy problem niejednej osoby. Bardzo często problemy z tymi nieestetycznymi zmianami skórnymi mają również dzieci. Co warto wiedzieć na ten temat?

spis treści

1. Czym są kurzajki

Kurzajki (brodawki) to grudkowe zmiany skórne. Wywołuje je wirus HPV, czyli Human Papilloma Virus - brodawczak ludzki. Najczęściej kurzajki pojawiają się na skórze stóp, rąk oraz w okolicach intymnych. Brodawkami najczęściej można zarazić się na pływalniach, salach gimnastycznych lub poprzez używanie tego samego ręcznika. Brodawki na skórze mają różną wielkość i wygląd. Są umiejscowione w różnych miejscach na ciele:

  • brodawki zwykłe – o wielkości od 5 do 10 mm i kolorze skóry, pojawiają się głównie na palcach,
  • brodawki stóp – o wielkości od 1 do 2 cm, występują na podeszwie stóp, są umiejscowione głęboko lub powierzchniowo,
  • brodawki płaskie – tzw. brodawki młodocianych, o wielkości kilku minimetrów i gładkiej powierzchni,
  • brodawki przejściowe – mają cechy brodawek płaskich i zwykłych,
  • kłykciny kończyste – tzw. brodawki weneryczne lub płciowe, mogą przybrać kalafiorowaty kształt,
  • uogólnione zakażenie skóry – brodawki mogą sugerować toczący się proces nowotworowy.
Zobacz film: "Domowe sposoby na kurzajki"
Domowe sposoby na kurzajki (WIDEO)
Domowe sposoby na kurzajki (WIDEO)

Kurzajki, inaczej brodawki skórne, pojawiają się najczęściej na dłoniach i stopach. Wywołane są przez

zobacz galerię

Zasadniczo wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje brodawek – zwykłe, płaskie oraz nabłonkowe. Zmiany te mogą się szybko namnażać – co więcej, często powodują one dolegliwości bólowe, co uniemożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie.

Dosyć często brodawki płaskie można spotkać u dzieci w obrębie okolicy twarzy. Zmiany te wyglądają bardzo nieestetycznie i wymagają szybkiego leczenia. Niewątpliwie konieczna jest w tym przypadku wizyta u dermatologa, który dobierze odpowiednią metodę.

2. Leczenie kurzajek

Istnieje wiele sposobów leczenia kurzajek. Metodę ich usuwania dobiera lekarz po przeprowadzeniu rozmowy z pacjentem. Usuwanie kurzajek jest zalecane nie tylko ze względów estetycznych, lecz także medycznych. Rodzaj wdrożonego leczenia zależy od wielu czynników: wieku pacjenta, miejsca wystąpienia brodawki, ilości i wielkości zmian, czasu pojawienia się oraz ich rodzaju. Decyzja o podjęciu konkretnego leczenia brodawek ma miejsce po konsultacji z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Krioterapia, czyli zamrażanie kurzajek

Krioterapia wykorzystuje działanie bardzo niskiej temperatury. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i nie powoduje uszkodzeń tkanek zlokalizowanych w okolicy kurzajki. Ponadto jego wykonanie zabiera bardzo niewiele czasu i jest stosunkowo proste. Może go przeprowadzić lekarz bądź też my sami w warunkach domowych (przy pomocy specjalnych aptecznych produktów).

Podczas zabiegu zamrażania kurzajek odczuwalny jest przez pacjenta delikatny dyskomfort. Uczucie to można porównać do tego odczuwalnego w trakcie przyłożenia do skóry kostki lodu na kilka chwil. Po zabiegu w obrębie partii skóry poddanej krioterapii może pojawić się pęcherz oraz silne zaczerwienienie. Bardzo ważne jest to, aby nie dopuścić do pęknięcia tego pęcherza, tylko odczekać, aż ustąpi on samoistnie.

W ciągu kilku dni od zabiegu, brodawka znajdująca się na skórze ciemnieje i tworzy się strup. Jest to wynik obumarcia komórek znajdujących się w jej wnętrzu. Po upływie kolejnych kilku dni taki strup odpada i po kurzajce nie pozostaje nawet najmniejszy ślad. Początkowo obszar skóry w tym miejscu może być lekko zaczerwieniony i może się on odróżniać od innych partii skóry – jednak stosunkowo szybko przestaje to być widoczne.

Zabieg krioterapii jest bardzo skuteczną metodą umożliwiającą likwidacje kurzajek. Co więcej, metoda ta nie powoduje uciążliwych skutków ubocznych. Warto jednak pamiętać o tym, aby przed przystąpieniem do zamrażania kurzajek skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

3.1. Chirurgiczne usuwanie kurzajek

Ta metoda jest polecana, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że zmiana skórna może mieć charakter złośliwy, czyli, innymi słowy, powodować nowotwór. Chirurg wycina grudki skórne, pamiętając o marginesie bezpieczeństwa, co eliminuje zagrożenie pojawienia się choroby nowotworowej. Wycięty fragment skóry poddaje się badaniu histopatologicznemu, co daje pewność, że życie pacjenta nie jest zagrożone. Zabieg może pozostawić małe blizny.

3.2. Laserowe usuwanie brodawek

Jest to najskuteczniejszy sposób na brodawki, choć czasami pojawia się konieczność powtórzenia zabiegu po paru tygodniach. Zabiegi laserowe są zalecane wszystkim pacjentom, u których zmiany skórne mają charakter łagodny.

Metoda nie jest zalecana do zmian o charakterze złośliwym, ponieważ usuwany fragment ciała ulega odparowaniu, co eliminuje wykonanie badania histopatologicznego. Brodawki rzadko stanowią zagrożenie onkologiczne, dlatego metoda ta w większości przypadków jest bezpieczna. Nieliczne typy wirusa brodawczaka ludzkiego powodują rozrosty nowotworowe. Zabieg nie pozostawia widocznych blizn.

3.3. Chemiczne wypalanie brodawek

Ten sposób na brodawki polega na usunięciu zmian wskutek zastosowania wypalających substancji chemicznych, takich jak kwas mlekowy czy kwas salicylowy. Jednocześnie ma miejsce „rozmiękczenie” kurzajki.

Może się także zdarzyć, że brodawki znikną z powierzchni ciała bez wdrożonego leczenia. Jednak nie warto zwlekać z decyzją o usunięciu brodawek z nadzieją, że w końcu to nastąpi.

Następny artykuł: Wspieranie naturalnego procesu regeneracji blizn
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze