Zanieczyszczenie powietrza – co je powoduje i jak sobie z nim radzić?
Wiele osób myśli, że w zaciszu własnego domu ukryją się przed ogromnymi zanieczyszczeniami znajdującymi się na zewnątrz. Powietrze, szczególnie w dużych aglomeracjach oraz na terenach przemysłowych, jest wyjątkowo niekorzystne dla zdrowia mieszkańców. Wysokie stężenie pyłów utrudnia oddychanie i zwiększa prawdopodobieństwo zachorowań związanych z układem oddechowym.
Jednak, jak się okazuje, toksyn w powietrzu w pomieszczeniach może być o wiele więcej niż na zewnątrz. Wiele z nich to substancje chemiczne wytwarzane np. przez farby, środki czystości, a nawet meble.
1. Szkodliwe zanieczyszczenia
Każdy człowiek codziennie wykonuje około 24 tys. oddechów, a wraz z nimi wdycha liczne szkodliwe cząsteczki. Przyczyną zanieczyszczeń znajdujących się w pomieszczeniach są m.in. tzw. lotne związki organiczne, które w dużych ilościach mają niezwykle toksyczny wpływ na ludzki organizm.
Najczęściej spotykanymi substancjami są: formaldehyd, benzen i amoniak. Najbardziej zagrożone przez domowe zanieczyszczenia są dzieci i noworodki. Wiele badaczy sugeruje, że śmierć łóżeczkowa, czyli SIDS, może mieć związek z zniszczeniami powietrza, które nasilają się w sezonie grzewczym.
2. Dolegliwości związane z zanieczyszczeniami powietrza
Europejczycy spędzają w domu około 70 proc. czasu. W związku tym wyodrębniono nawet chorobę nazywaną zespołem chorych budynków (SBS, z ang. sickbuildingsyndrome). Jej objawy przypominają zwykłą grypę, ale wystąpienie dolegliwości jest ściśle związane z zanieczyszczeniami pomieszczenia, w którym dana osoba spędza najwięcej czasu.
Światowa Organizacja Zdrowia już wiele lat temu informowała, że ponad 30 proc. osób mieszkających w nowych i remontowanych pomieszczeniach cierpi z powodu zespołu chorego budynku. SBS powoduje takie dolegliwości jak: bóle i zawroty głowy, przemęczenie, omdlenia, podrażnienia błon śluzowych i utrudnione oddychanie.
Według Światowej Organizacji Zdrowia powietrze w pomieszczeniach może być zanieczyszczone nawet od 2 do 5 razy bardziej niż na zewnątrz. Toksyny mogą dostać się przed otwarte drzwi i okna, a nawet poprzez naturalną wentylację. Dodatkowo mogą one powstawać podczas gotowania, sprzątania i w wyniku posiadania zwierząt domowych.
Jak widać, nawet powietrze w świeżo wyremontowanym mieszkaniu wbrew pozorom również jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Wszelkie kleje, farby, a także sztuczne materiały, z których wykonywane są meble, mogą emitować szkodliwe dla zdrowia gazy i substancje organiczne.
W domu oprócz lotnych związków znajdują się inne alergeny. Są to np.: pyłki, roztocza kurzu domowego, alergeny zwierzęce i biernie wdychany dym.
Najczęstsze objawy występujące przez zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach to: oczy – swędzenie, podrażnienia, zaczerwienienie, łzawienie, nos – swędzenie, kichanie, wyciek z nosa, zatkanie nosa, oskrzela – świszczący oddech, kaszel, duszność, astma, inne – swędzenie podniebienia i skóry.
3. Sposoby na zanieczyszczone powietrze
Na zanieczyszczone powietrze na zewnątrz nie mamy większego wpływu, jednak możemy zadać o jego lepszą jakość we własnym domu. Potrzebne będą nam do tego odpowiednie urządzenia, które rozwiązują problem zanieczyszczonego i suchego powietrza w naszych domach. Są to nawilżacze i oczyszczacze powietrza.
Oczyszczacz niezwykle skutecznie filtruje niebezpieczne zanieczyszczenia, idealne również dla alergików. Urządzenie to może przefiltrować aż 99,9 proc. zanieczyszczeń i alergenów. Oczyszczacz dba o jakość powietrza przed 24 godziny na dobę. Wychwytuje nawet małe cząsteczki, które mogą powodować reakcje alergiczne. Ograniczenie występowania alergenów i zanieczyszczeń powietrzu zmniejsza ryzyko zachorowań górnych dróg oddechowych.
Nowe technologie sprawiają, że oczyszczacz powietrza wykazuje na bieżąco stężenie cząstek PM2,5 i określają również stan jakości powietrza w pomieszczeniach. Nawet mieszkanie, może być pełne szkodliwych substancji.
Przy wyborze urządzenia warto sprawdzić, czy posiada czujnik cząsteczek PM2,5 który zapewnia profesjonalną wydajność wykrywania zanieczyszczeń, dokładne monitorowanie poziomu jakości powietrza, natychmiastowe reagowanie na zanieczyszczenia automatycznym oczyszczaniem i przekazywanie informacji w czasie rzeczywistym.
Jeżeli chodzi jednak o zbyt suche powietrze w naszych domach konieczne jest jego nawilżanie zwłaszcza w okresie grzewczym, ale nie tylko, bo jak podkreśla Katarzyna Nowicka, lekarz pediatra-neonatolog: Warto pamiętać, że o dobry poziom nawilżenia w naszych pomieszczeniach należy dbać nie tylko w sezonie grzewczym, ale przez cały rok.
Odpowiednio nawilżone i zdrowe powietrze to takie, którego wilgotność utrzymuje się na poziome 40–60 proc. Gdy wynik wykazuje poniżej 40 proc., to powietrze jest zbyt suche i może powodować choroby skóry i liczne infekcje. Sprzyja ono również wysuszaniu błony śluzowej nosa, oczu i gardła.
Zbyt nawilżone, przekraczające granicę 60 proc., także może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, ponieważ sprzyja rozwijaniu się bakterii, pleśni i grzybów. Dlatego ważne jest, by zachować optymalne i najlepsze dla zdrowia nawilżenie, mieszące się w normie. Aby kontrolować wilgotność i czystość powietrza, warto zainwestować w nawilżacz powietrza lub oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza. To dzięki nim będziemy mogli utrzymać zdrowe powietrze codziennie przez 24 godziny.
- Najnowsze rozwiązania dostępne na rynku w naturalny i bezpieczny sposób zapewniają wydajne i higieniczne nawilżanie powietrza bez jonów, ozonu czy szkodliwych środków chemicznych i dodatkowo nie rozprzestrzeniają bakterii – radzi Katarzyna Nowicka, lekarz pediatra-neonatolog.
Decydując się na zakup takiego urządzenia należy wybrać sprawdzone rozwiązanie. Odpowiedni nawilżacz powietrza powinien nie parować jak gotujący się czajnik z wodą, ponieważ para wodna rozprzestrzenia bakterie, a wydzielanie nadmiernej pary wodnej może przekroczyć poziom rekomendowanego nawilżenia.
- Bardzo ważne jest, by wybrać właściwy nawilżacz - taki, który nie tworzy nadmiernej ilości pary wodnej stwarzającej dobre warunki do rozwoju właśnie bakterii i grzybów. Najnowsze rozwiązania dostępne na rynku w naturalny i bezpieczny sposób zapewniają wydajne i higieniczne nawilżanie powietrza bez jonów, ozonu czy szkodliwych środków chemicznych i dodatkowo nie rozprzestrzeniają bakterii – podkreśla Katarzyna Nowicka, lekarz pediatra-neonatolog.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.