Zanieczyszczone powietrze szkodzi plemnikom

Mężczyźni, którzy oddychają zanieczyszczonym powietrzem, mogą mieć problemy z płodnością. Do takich wniosków doszli polscy naukowcy, którzy wykazali, że skażenia mogą uszkadzać plemniki i wpływają na spadek produkcji testosteronu.

1. Najgorzej w dużych miastach

To niezbyt dobra informacja dla panów, którzy zamieszkują duże miasta - jak wykazali naukowcy z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, konsekwencją oddychania zanieczyszczonym powietrzem są nieprawidłowo zbudowane plemniki z zaburzeniami genetycznymi.

Dlaczego tak się dzieje? Za taki stan rzeczy najprawdopodobniej odpowiada tzw. stres oksydacyjny, który wywołany jest wysokim stężeniem wolnych rodników w organizmie. Zjawisko to może zaburzać czynności jąder, a także uszkadzać już dojrzałe plemniki (w tym ich materiał genetyczny). Ponadto niektóre rodzaje zanieczyszczeń (jak np. pyły zawieszone) mogą przyczyniać się do obniżenia produkcji testosteronu, który wpływa na proces powstawania plemników.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Przebadano 327 niepłodnych mężczyzn

Aby ustalić, jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na płodność mężczyzn, przebadano 327 panów o średniej wieku 32 lata. Byli to pacjenci klinik leczenia niepłodności, od których pobrano próbki spermy, śliny, krwi oraz moczu.

Analizy wyników podjęli się nie tylko łódzcy specjaliści, ale także naukowcy ze Szpitala "Gameta" w Rzgowie i z Państwowego Instytutu Badawczego Balice (koło Krakowa). Dodatkowo z Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) pobrano informacje o jakości powietrza oraz poziomie stężenia różnych zanieczyszczeń w miejscowościach, które są zamieszkiwane przez badanych mężczyzn.

Ponieważ proces spermatogenezy, a więc produkcji plemników, zajmuje około 74 dni, pod uwagę wzięto zanieczyszczenia powietrza w przeciągu 90 dni przed pobraniem od mężczyzn próbek do analiz.

W badaniach wzięto pod uwagę poziom stężenia pyłu zawieszonego (PM10), tlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz inne czynniki, które mogły mieć wpływ na płodność mężczyzn: choroby, które przebyli w przeszłości, jak np. świnka, ewentualne operacje jąder oraz styl życia, w tym nałogi (np. palenie papierosów).

Wyniki analiz nie pozostawiają złudzeń: mężczyźni, którzy w swoim miejscu zamieszkania narażeni byli na wszystkie rodzaje zanieczyszczeń, mieli większy odsetek uszkodzonych plemników. Z kolei panowie narażeni na wyższe stężenie pyłów zawieszonych, tlenków azotu oraz tlenku węgla mieli niski poziom testosteronu. Pomiędzy poziomem zanieczyszczeń a ruchliwością oraz liczebnością plemników nie stwierdzono związku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy