Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Ewa Rybicka

Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych rzadziej występuje u osób, dbających o higienę ciała.
Zapalenie mieszków włosowych rzadziej występuje u osób, dbających o higienę ciała. (gettyimages)

Zapalenie mieszków włosowych to rodzaj bakteryjnego zakażenia skóry. Infekcja szybko rozprzestrzenia się na inne, sąsiadujące mieszki. Zapalenie mieszków włosowych może przebiegać jedynie powierzchniowo lub też wywołać głęboki stan zapalny. Miejsca najbardziej narażone na stan zapalny mieszków włosowych to te, o które często ocierają się ubrania, np. kark, plecy. Zapalenie mieszka włosowego może przerodzić się w czyrak. Dlatego to ważne, żeby odpowiednio szybko zareagować.

spis treści

1. Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych to infekcja bakteryjna wywołana przez gronkowca. Obejmuje ujścia gruczołów łojowych. Bakterie wnikają przez nie do mieszka włosowego i wywołują stan zapalny.

Zapalenie mieszków włosowych jest widoczne. Bakterie początkowo wywołują świąd. Nieleczone zapalenie mieszków włosowych głowy może spowodować powstanie zmian ropnych. Wokół włosa pojawia się ropny, żółtawy pęcherzyk.

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

Tego typu zmiany mogą występować pojedynczo lub w grupie. Stan zapalny rozwija się bardzo szybko. Jeżeli mieszki włosowe umiejscowione są głęboko w skórze, może dojść do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego, np. w skórze owłosionej brody. Jest to tzw. figówka.

Przewlekłe zapalenie mieszka włosowego jest przyczyną pojawienia się czyraków (furunculus). Czyraki to bolące guzki często umiejscowione na szyi, klatce piersiowej, twarzy, pośladkach. Stan zapalny obejmuje nie tylko mieszek włosowy, ale rozprzestrzenia się głęboko i atakuje także tkankę okołomieszkową.

Owoce na najczęstsze problemy skórne
Owoce na najczęstsze problemy skórne [5 zdjęć]

Owoc ten ma znakomite właściwości odżywcze – jest bogaty w witaminę A, B, C, wapń i żelazo, wspomaga

zobacz galerię

2. Przyczyny zapalenia mieszków włosowych

Za zapalenie mieszków włosowych jest odpowiedzialny gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus). Dlatego, żeby zapobiec infekcji należy zachowywać odpowiednią higienę. Bakteria rzadziej atakuje osoby, które nie stosują się do ogólnych zaleceń dbania o siebie i swoje zdrowie.

Zaleca się stosować mydła o działaniu dezynfekującym. Stan zapalny może także pojawić się, kiedy decydujemy się usuwać niechciane włoski przy pomocy depilatora, który wyrywa je z cebulkami, a nie maszynki, która je przycina. U osób, które często decydują sie na ten typ depilacji, ryzyko zakażenia jest znacznie większe.

Tego typu zapalenie mieszków na nogach przypomina zwykłe podrażnienie po depilacji. Żeby odróżnić od siebie obie dolegliwości, można posmarować to miejsce łagodną maścią. Podrażnienie zniknie, za to na zapalenie mieszka włosowego ta metoda nie podziała.

3. Objawy zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych z początku przypomina zwykłe podrażnienia po goleniu. Pojawiają się krostki w obrębie ujść gruczołów łojowych, które z czasem przyjmują formę guzków.

Mogą być one wypełnione surowiczym płynem lub ropą, występują pojedynczo lub tworzą skupiska. Nie wolno ich wyciskać ani drapać, bo w ten sposób dojdzie do rozsiania chorobotwórczych drobnoustrojów na dalsze części ciała. Zmiany tego rodzaju powinien obejrzeć lekarz, który zleci stosowanie odpowiednich preparatów.

Jeśli za stan zapalny odpowiadają bakterie, konieczne jest zastosowanie antybiotyków. W czasie kuracji nie wolno farbować włosów (jeśli stan zapalny pojawił się na skórze głowy) ani stosować depilacji.

4. Leczenie zapalenia mieszków włosowych

Na zapalenie mieszka włosowego pomocne jest miejscowe stosowanie maści z antybiotykiem. Jeżeli jednak po kilku dniach kuracja nie przyniesie poprawy, należy zacząć zażywać antybiotyk doustny. Jeżeli zapalenie mieszków włosowych przyjęło postać przewlekłą, warto zapobiec namnażaniu się czyraków. W tym celu miejsce zakażone należy często dezynfekować.

Można stosować maści z antybiotykiem na zmienione chorobowo miejsca. Czyraków nie można wyduszać, ponieważ prowadzi to do zaostrzenia choroby, nasilenia stanu zapalnego i jej rozprzestrzenienia.

Zaleca się przy zapaleniu mieskzów włosowych przykładać co jakiś czas wilgotne rozgrzewające kompresy, które przyśpieszą dojrzewanie czyraka i jego samoistne opróżnienie. Czyraki goją się samoistnie. Jeżeli ich zawartość nie zostanie opróżniona na zewnątrz, ulegnie wchłonięciu bez żadnych szkód dla organizmu.

Leczenie przewlekłej formy zapalenia mieszka włosowego opiera się na takiej samej zasadzie. Jednak trwa bardzo długo – klika miesięcy, a czasem nawet lat. Zaleca się przyjmowanie także witaminy C i witamin z grupy B.

5. Niebezpieczne powikłanie po zapaleniu mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych to problem estetyczny i niezwykle drażniący (świąd skóry jest bardzo dokuczliwy). W każdej sytuacji wymaga odpowiedniego leczenia, stan zapalny może bowiem przyczynić się do rozwoju czyraka bądź figówki.

Czyrak (ropne zapalenie okołomieszkowe) ma postać guzka, do powstania którego przyczyniło się zakażenie gronkowcem. Najczęściej zlokalizowany jest na granicy skóry owłosionej. Najbardziej niebezpieczna jest jego obecność na twarzy, bowiem w tym przypadku dojść może do przeniesienia zakażenia na zatoki jamiste i opony mózgu.

Leczenie czyraka obejmuje stosowanie środków odkażających oraz maści ichtiolowej. W niektórych przypadkach konieczne jest chirurgiczne nacięcie guzka i drenaż ropy. Z kolei gdy zapalenie mieszków włosowych przybiera postać przewlekłą, wówczas najczęściej diagnozowana jest figówka.

Choroba ta dotyka przede wszystkim mężczyzn. Do zakażenia dochodzi wówczas, gdy skóra zostanie uszkodzona, np. podczas golenia. To właśnie wtedy bakterie bez problemu przedostają się w głąb mieszków włosowych, powodując powstanie stanu zapalnego.

W terapii figówki stosuje się antybiotyki (w przypadku trudno gojących się ran – ogólnoustrojowe), jak również maści złuszczające. Dermatolog może ponadto zalecić podawanie szczepionek bakteryjnych.

Zapalenie mieszków włosowych nie minie samoczynnie. Konieczna jest wizyta u lekarza, który zdiagnozuje chorobę skóry oraz przepisze odpowiednie leki. Większość z nich wydawana jest na receptę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze