Trwa ładowanie...

Zapalenie płuc u dzieci - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
06.07.2021 15:09
Zapalenie płuc u dzieci może wywoływać szereg dolegliwości lub przebiegać bezobjawowo.
Zapalenie płuc u dzieci może wywoływać szereg dolegliwości lub przebiegać bezobjawowo. (123rf)

Zapalenie płuc u dzieci jest groźną chorobą, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować. Ma ono zazwyczaj ostrzejszy charakter niż u osób dorosłych i niesie ze sobą wiele zagrożeń. W przypadku zapalenia płuc u dzieci najważniejsze jest szybkie postawienie diagnozy oraz włącznie odpowiedniej terapii. Warto wiedzieć jakie są typowe objawy zapalenia płuc u dzieci oraz jak wygląda leczenie tej choroby.

spis treści

1. Rodzaje zapalenia płuc u dzieci

1.1. Wirusowe zapalenie płuc

Zapalenie płuc u dziecka, które nazywamy wirusowym, to zwykle powikłanie po grypie. Niestety wielu nie rozpoznaje jej, twierdząc, iż jest to nadal grypa. Na wczesnym stadium rozwoju faktycznie może ją przypominać – zwłaszcza, gdy osłuchuje się dziecko.

Dlatego właśnie przy podejrzeniu zapalenia płuc u dzieci winno się wykonać RTG. Gdy maluch wykazuje takie objawy, jak: brak apetytu, kaszel, duszności, czy ból w klatce piersiowej, wówczas powinniśmy natychmiast udać się do poradni specjalistycznej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Powikłania po grypie"
Przy podejrzeniu zapalenia płuc u dziecka powinno się wykonać RTG.
Przy podejrzeniu zapalenia płuc u dziecka powinno się wykonać RTG.

1.2. Bakteryjne zapalenie płuc

Zapalenie płuc u dziecka, nazywane bakteryjnym, rozpoznaje się przy podstawowym badaniu. Powodem do niepokoju są szmery, które słychać przy osłuchiwaniu dziecka, a także: osłabienie, dość wysoka gorączka, liczne dreszcze, a także potliwość. Przy tym zapaleniu płuc, podobnie, jak przy poprzednim występują: kaszel, duszności i bóle w klatce piersiowej.

1.3. Atypowe zapalenie płuc

Atypowe zapalenie płuc u dziecka to choroba, która rozwija się bardzo powoli. Bywa, że trwa nawet kilka tygodni. Łagodne objawy przeradzają się w duszący kaszel oraz lekką gorączkę.

Ponadto można wówczas zaobserwować ból: głowy, gardła i mięśni. Często też pojawią się wymioty i biegunka.

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy
Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy [7 zdjęć]

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych)

zobacz galerię

1.4. Grzybicze zapalenie płuc

To zapalenie płuc diagnozuje się u dzieci, najczęściej jednak u niemowląt. Jak sama nazwa wskazuje, zapadalność na tę chorobę powoduje grzyb (Pneumocystis jiroveci). Zapalenie płuc u dziecka spowodowane grzybem objawia się: brakiem apetytu, dusznościami, przyspieszonym oddechem oraz podwyższonym ciśnieniem. Dodatkowo, podobnie jak przy poprzednich, pojawia się gorączka oraz kaszel.

1.5. Bezobjawowe zapalenie płuc

Niestety zapalenie płuc u dzieci nie zawsze objawia się w taki sam sposób. Niektóre z nich mogą zapaść na zapalenie płuc, które zwie się bezobjawowym. Chorobę tę charakteryzuje się zwykle jako ten odłam, który ma słabe, niewyraźne objawy.

Nie może być przecież tak, iż wcale ich nie ma. Może bowiem okazać się, że nie tylko objaw będzie jeden, ale też będzie dość słaby. Złe samopoczucie, szybszy oddech czy kaszel powinny wzbudzić w rodzicu zainteresowanie. Badanie RTG winno rozwiać wszelkie wątpliwości.

Warto zatem dmuchać na zimne i po zaobserwowaniu z pozoru niegroźnych symptomów skonsultować je ze specjalistą. W sposób szczególny tyczy się to niemowląt poniżej pierwszego roku życia.  Lepiej usłyszeć od lekarza, że pociecha jest zdrowa, niźli zbagatelizować objawy i martwić się powikłaniami.

Jednym z objawów zapalenia płuc u dzieci jest gorączka.
Jednym z objawów zapalenia płuc u dzieci jest gorączka.

2. Objawy zapalenia płuc

Objawy zapalenia płuc u dzieci są uzależnione od tego, jaki patogen jest odpowiedzialny za chorobę. Do wirusowego zapalenia płuc u dzieci dochodzi zazwyczaj w następstwie grypy. Z tego powodu wczesne objawy zapalenia płuc mogą być mylone z tą chorobą. Postawienie właściwej diagnozy zazwyczaj nie jest możliwe na podstawie podstawowego badania lekarskiego. W celu poszerzenia diagnostyki konieczne jest wykonanie badania radiologicznego klatki piersiowej.

Symptomami mogącymi świadczyć o wirusowym zapaleniu płuc u dziecka są między innymi:

Jak pokonać kaszel u dziecka?
Jak pokonać kaszel u dziecka? [10 zdjęć]

Przyczyną kaszlu z flegmą jest zazwyczaj przeziębienie. W niektórych przypadkach kaszel może być pierwszym

zobacz galerię

Bakteryjne zapalenie płuc u dzieci jest dużo łatwiej zdiagnozować, ponieważ w tym wypadku podczas osłuchiwania pacjenta są obecne wyraźne zmiany osłuchowe. Innymi charakterystycznymi objawami bakteryjnego zapalenia płuc u dzieci są między innymi:

  • ból w klatce piersiowej,
  • dreszcze,
  • duszność,
  • intensywne pocenie się,
  • kaszel suchy,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • wysoka temperatura ciała (przekraczająca 38 st. C.).

Grzybicze zapalenie płuc występuje w przypadku niemowląt, wywołuje je grzyb o nazwie Pneumocystis jiroveci. Charakterystycznymi objawami tej choroby są:

  • apatia,
  • brak apetytu,
  • duszności,
  • podniesione tętnicze ciśnienie krwi.
  • szybki oddech.

Czasami może pojawić się podwyższona temperatura ciała oraz kaszel.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach

zobacz galerię

3. Leczenie zapalenia płuc

Zapalenie płuc u dzieci jest groźną chorobą, która dość często wymaga leczenia w warunkach szpitalnych. Leczenie szpitalne powinno być zastosowane w przypadku najmłodszych dzieci oraz starszych dzieci z mocno zaawansowaną chorobą. Pozostałe przypadki można leczyć w warunkach domowych.

W przypadku wirusowego zapalenia płuc u dzieci podstawowymi lekami, jakie się stosuje są środki przeciwkaszlowe, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Wskazane jest także wykonywanie inhalacji. Bakteryjne zapalenie płuc u dzieci leczy się za pomocą antybiotykoterapii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze