Trwa ładowanie...

Zapalenie płuc u dziecka – rodzaje i objawy

Zapalenie płuc u dziecka rozwija się bardzo szybko, przez co pacjent odczuwa duży dyskomfort. Według lekarzy dzieci przechodzą je o wiele ciężej niż osoby dorosłe. Jakie są rodzaje zapalenia płuc u dziecka i jak się objawiają?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Zapalenie płuc u dziecka – wirusowe

Zapalenie płuc u dziecka, które nazywamy wirusowym, to zwykle powikłanie po grypie. Niestety wielu nie rozpoznaje jej, twierdząc, iż jest to nadal grypa. Na wczesnym stadium rozwoju faktycznie może ją przypominać – zwłaszcza, gdy osłuchuje się dziecko. Dlatego właśnie przy podejrzeniu zapalenia płuc u dzieci winno się wykonać RTG. Gdy maluch wykazuje takie objawy, jak: brak apetytu, kaszel, duszności, czy ból w klatce piersiowej, wówczas powinniśmy natychmiast udać się do poradni specjalistycznej.

Przy podejrzeniu zapalenia płuc u dziecka powinno się wykonać RTG.
Przy podejrzeniu zapalenia płuc u dziecka powinno się wykonać RTG.

2. Zapalenie płuc u dziecka – bakteryjne

Zapalenie płuc u dziecka, nazywane bakteryjnym, rozpoznaje się przy podstawowym badaniu. Powodem do niepokoju są szery, które słychać przy osłuchiwaniu dziecka, a także: osłabienie, dość wysoka gorączka, liczne dreszcze, a także potliwość. Przy tym zapaleniu płuc, podobnie, jak przy poprzednim występują: kaszel, duszności i bóle w klatce piersiowej.

3. Zapalenie płuc u dziecka – atypowe

Atypowe zapalenie płuc u dziecka to choroba, która rozwija się bardzo powoli. Bywa, że trwa nawet kilka tygodni. Łagodne objawy przeradzają się w duszący kaszel oraz lekką gorączkę. Ponadto można wówczas zaobserwować ból: głowy, gardła i mięśni. Często też pojawią się wymioty i biegunka.

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy
Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy [7 zdjęć]

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych)...

zobacz galerię

4. Zapalenie płuc u dziecka – grzybicze

To zapalenie płuc diagnozuje się u dzieci, najczęściej jednak u niemowląt. Jak sama nazwa wskazuje, zapadalność na tę chorobę powoduje grzyb (Pneumocystis jiroveci). Zapalenie płuc u dziecka spowodowane grzybem objawia się: brakiem apetytu, dusznościami, przyspieszonym oddechem oraz podwyższonym ciśnieniem.  Dodatkowo, podobnie jak przy poprzednich, pojawia się gorączka oraz kaszel.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach...

zobacz galerię

5. Zapalenie płuc u dziecka – bezobjawowe

Niestety zapalenie płuc u dzieci nie zawsze objawia się w taki sam sposób. Niektóre z nich mogą zapaść na zapalenie płuc, które zwie się bezobjawowym. Chorobę tę charakteryzuje się zwykle jako ten odłam, który ma słabe, niewyraźne objawy. Nie może być przecież tak, iż wcale ich nie ma. Może bowiem okazać się, że nie tylko objaw będzie jeden, ale też będzie dość słaby. Złe samopoczucie, szybszy oddech czy kaszel powinny wzbudzić w rodzicu zainteresowanie. Badanie RTG winno rozwiać wszelkie wątpliwości. Warto zatem dmuchać na zimne i po zaobserwowaniu z pozoru niegroźnych symptomów skonsultować je ze specjalistą. W sposób szczególny tyczy się to niemowląt poniżej pierwszego roku życia.  Lepiej usłyszeć od lekarza, że pociecha jest zdrowa, niźli zbagatelizować objawy i martwić się powikłaniami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.