Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Łukasz Galus

Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki?

Avatar placeholder
20.07.2021 18:24
Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki?
Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki? (Źródło: 123RF)

Zapalenie rogówki najczęściej wywołane są różnymi infekcjami, zdarzają się jednak także zapalenia z autoagresji (na tle autoimmunologicznym). Rogówka jest to struktura oka znajdująca się w przedniej jego części, pełniąca ważną funkcję w procesie widzenia. „Wpuszcza” ona promieniowanie świetlne do oka, odpowiednio je załamując. Proces ten wymaga od rogówki pełnej przezroczystości, dlatego wszelkie urazy, stany zapalne czy pozapalne mogą wpływać na prawidłowe widzenie.

spis treści

1. Objawy zapalenia rogówki

Zapalenia rogówki cechują się całym szeregiem objawów, z czego część nie jest oczywiście specyficzna wyłącznie dla tego schorzenia. Objawami tymi są:

Zobacz film: "Sposoby na zmęczony wzrok"

Zatrzymując się chwilę przy ostatnim objawie, należy zwrócić uwagę na cechy przekrwienia oka w zapaleniu rogówki, gdyż zdecydowanie różni się ono od tego występującego przykładowo w zapaleniu spojówek.

Przede wszystkim w pierwszym przypadku „czerwone oko” jest widoczne wokółrogówkowo (czyli bardziej centralnie), natomiast w drugim najsilniej poszerzone naczynia widoczne są na obwodzie worka spojówkowego. Poza tym w zapaleniu spojówek naczynia przesuwają się przy ruchach powieką – ruszają się wraz ze spojówką. Nie dzieje się tak natomiast przy zapaleniu rogówki.

Dodatkowo, w zapaleniu rogówki w obrębie zaczerwienienia nie widać tak zwanego rysunku naczyniowego – ma on raczej charakter jednolitego, sinawego zabarwienia.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

2. Przyczyny zapalenia rogówki

Zapalenia rogówki najczęściej mają charakter infekcyjny. Są wywoływane bakteriami, wirusami, grzybami oraz pierwotniakami. Jednakże występują także stany zapalne na tle autoimmunologicznym (z autoagresji) bądź jako element chorób układowych (ogólnoustrojowych).

3. Bakteryjne zapalenie rogówki

Bakteryjne zapalenie, a w zasadzie owrzodzenie rogówki (jest to jednoznaczne, gdyż bakterie nie są zdolne przeniknąć w głąb rogówki przez nieuszkodzony nabłonek), jest wywoływane przez gronkowce, paciorkowce oraz pałeczkę ropy błękitnej.

Zapalenie to przedstawia się często jako szarobiałe/szarożółte zagłębienie w rogówce. Ze względu na schodzenie „głębiej” w zdrową strukturę, zmiany są nazywane „wrzodem pełzającym”.

Bakterie nie mają zdolności penetracji nieuszkodzonej rogówki, tak więc, aby doszło do jej zakażenia, musi dość do uszkodzenia mechanicznego. Mogą to być tak banalne urazy, jak podrażnienie przez ciało obce, nieumiejętne stosowanie soczewek kontaktowych lub np. zespół suchego oka, gdzie narząd wzroku jest częściowo pozbawiony ochronnego działania filmu łzowego.

Leczenie bakteryjnego zapalenia rogówki powinno być niezwłoczne. Lekarz okulista po postawieniu diagnozy z reguły zastosuje maść i krople łączące w swoim składzie różne antybiotyki.

4. Grzybicze zapalenie rogówki

Do zapaleń grzybiczych rogówki doprowadzają najczęściej patogeny z gatunków: Candida, Aspergillus czy Fusarium, które powodują uszkodzenie rogówki. Do zakażeń wymienionymi grzybami może dojść w przeróżny sposób: poprzez uraz spowodowany gałązką drzewa, trawą, drzazgą czy przez niewłaściwe odkażanie soczewek kontaktowych.

Zakażenia te zdarzają się także u osób długotrwale stosujących sterydy do oczu (są to jednak krople stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza, więc sytuacje takie należą do wyjątkowych).

Na uwagę zasługuje także zapalenie rogówki przez pierwotniaka – Acanthoamoebę. Tworzy ona zmiany w centrum oka w postaci szaro-białych nieropnych nacieków, które rozszerzają się pierścieniowato.

Acanthoamoeba charakteryzuje się tym, że bytuje w środowiskach wodnych, w tym także w basenach z wodą chlorowaną czy w wodzie wodociągowej. Powoduje ona głównie zakażenia oczu osób niewłaściwie używających soczewek kontaktowych, dopuszczając do ich kontaktu z wodą, np. w basenach.

Zapalenie rogówki każdorazowo wymaga konsultacji lekarskiej i odpowiedniej terapii. Nieleczone prowadzić może do jaskry wtórnej lub zaćmy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zapalenie tęczówki i rogówki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze