Trwa ładowanie...

Zapalenie spojówek oka

Avatar placeholder
08.07.2013 11:49
Zapalenie spojówek oka
Zapalenie spojówek oka

Alergiczne zapalenie spojówek to najczęściej spotykane określenie choroby alergicznej oczu, pomimo że stan zapalny może obejmować nie tylko spojówki, ale również rogówkę oka. Zapalenie spojówek nie jest dolegliwością banalną. Może powodować groźne dla wzroku konsekwencje, dlatego nie powinno być leczone przypadkowo przepisanymi kroplami. Jeśli twoje oczy bolą, pieką, łzawią i są zaczerwienione, a objawy te nasilają się w czasie pylenia drzew i traw, upewnij się, czy nie cierpisz na alergiczne zapalenie spojówek.

spis treści

1. Przyczyny alergicznego zapalenia spojówek

Przyczynami alergicznego zapalenia spojówek mogą być zarówno alergeny obecne w otoczeniu i kontaktujące się z powierzchnią oka, np. pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, kosmetyki, opary substancji lotnych, promieniowanie, jak również alergeny, które rozchodzą się wewnątrz organizmu razem z krwią, a więc leki czy alergeny pokarmowe.

2. Rodzaje alergicznego zapalenia spojówek

Ze względu na długość trwania objawów alergiczne zapalenie spojówek dzieli się na:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • postać ostrą – objawy występują gwałtownie i silnie, utrzymując się do kilku dni;
  • postać sezonową – objawy zapalenia spojówek pojawiają się w czasie pylenia roślin, na które pacjent jest uczulony;
  • postać całoroczną – objawy alergii utrzymują się długotrwale w przypadku, gdy chory uczulony jest na alergen rośliny, która pyli przez cały rok.

3. Objawy alergicznego zapalenia spojówek

Objawy zapalenia spojówek oka są zróżnicowane w zależności od stopnia zaawansowania uczulenia. Jeżeli zapalenie dotyczy tylko spojówek, to najczęściej zgłaszane są napady świądu, łzawienia, pieczenie oczu, zaczerwienie spojówek, jednak bez zaburzeń widzenia. Może dojść również do obrzęku spojówek, przekrwienia oczu oraz obrzęków powiek. Objawy alergicznego zapalenia spojówek są na co dzień bardzo nieprzyjemne i uciążliwe.

Poważniejsze są jednak stany, które nasuwają podejrzenie współistniejącego atopowego zapalenia rogówki. Pojawia się wówczas ostry, kłujący ból (czasem odczuwany jako ciało obce pod powieką), silne pieczenie oczu, swędzenie, a ostrość widzenia jest obniżona. Wokół oczu występować mogą obrzęk i zaczerwienie. Stan taki grozi utratą wzroku, wymaga konsultacji okulistycznej i leczenia zespołowego.

Z alergicznym zapaleniem spojówek często współistnieje alergiczny nieżyt nosa. Objawy w zależności od alergenu mogą pojawiać się sezonowo lub utrudniać codzienną aktywność przez cały rok. Alergiczne zapalenie spojówek dotyczy zwłaszcza młodzieży i dorosłych. Z wiekiem może ustąpić całkowicie. Inaczej przebiega atopowe zapalenie spojówek i rogówki. Trwa przez całe życie, często współistnieje z atopowym zapaleniem skóry, wymaga systematycznej opieki okulistycznej.

4. Leczenie i profilaktyka alergicznego zapalenia spojówek

  • W celu stwierdzenia alergicznego zapalenia spojówek trzeba przeprowadzić badania okulistyczne, m.in. badanie cytologiczne zeskrobin spojówkowych, spojówkowe testy prowokacyjne, które mają wykluczyć inne choroby oczu, a także badania alergologiczne – badanie krwi i testy skórne.
  • Po ustaleniu diagnozy należy unikać czynników uczulających. Trzeba uważać na krople do oczu z rumiankiem lub świetlikiem.
  • Należy unikać narażania oczu na czynniki drażniące, np. na dym tytoniowy.
  • Trzeba zmniejszać ilość alergenów w worku spojówkowym – w tym celu można używać preparatów sztucznych łez bez konserwantów.
  • Można stosować zimne okłady na powieki, płukać oczy roztworem soli fizjologicznej, przemywać często całą twarz wodą.
  • Należy dbać o higienę brzegów powiek.
  • Jeśli w czasie nasilania się dolegliwości zmniejsza się tolerancja szkieł kontaktowych, wskazana jest okresowa zmiana na okulary.
  • W alergicznym zapaleniu spojówek stosuje się także miejscowe leczenie farmakologiczne: krople antyhistaminowe i stabilizujące komórki, uczestniczące w reakcji alergicznej, a w niektórych przypadkach podaje się też doustne leki antyhistaminowe.
  • Można posłużyć się immunoterapią, zwłaszcza gdy współistnieją alergiczne objawy ze strony oczu i nosa.

Zapalenie spojówek oka może wydawać się niegroźną przypadłością, ale jest to choroba wymagająca podjęcia leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zapalenie tęczówki i rogówki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze