Zapalenie stawów – charakterystyka, objawy, rodzaje

Zapalenie stawów to grupa schorzeń, w których dochodzi do uszkodzenia stawów. Istnieje bardzo dużo rodzajów zapalenia stawów, lecz kilka z nich występuje najczęściej. Dowiedz się jakie objawy mogą wskazywać na tę chorobę.

Zapalenie stawów - charakterystyka

Nazwa choroby pochodzi z połączenia dwóch greckich wyrazów - arthro (staw) oraz itis  (zapalenie). Schorzenie zapalenia stawów zazwyczaj występuje u osób powyżej 55 roku życia. Zapalenie stawów to grupa chorób w trakcie których, dochodzi do zwyrodnienia chrząstki stawowej. Stan zapalny powoduje jej uszkodzenie, zniekształcenie oraz ograniczenie ruchomości.

Polecane wideo:

Wynikiem nieprawidłowości chrząstki stawowej są charakterystyczne objawy:

Symptomem towarzyszącym zmianom w chrząstce stawowej jest zaczerwienienie i ocieplenie skóry w miejscu występowania stawu.

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie RZS) dawniej nazywane było gośćcem przewlekle postępującym (GPP). Nazwę tego schorzenia zmieniono ze względu...

Spośród licznych rodzajów zapalenia stawów, najczęściej rozpoznaje się kilka postaci, do których należą:

  • choroba zwyrodnienia stawów,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • bakteryjne zapalenie stawów,
  • dna i dna rzekoma,
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Każde z tych schorzeń charakteryzuje się swoistymi objawami.

Jednym z najczęściej występujących rodzajów zapalenia stawów jest osteoartroza czyli choroba zwyrodnienia stawów. Objawia się ona bólem stawów i ograniczeniem ich funkcji ruchowej, co ważne, dolegliwości związane z tą chorobą pojawiają się zazwyczaj między 40-60 rokiem życia.

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) nie da się wskazać przyczyn choroby, jest to choroba autoimmunologiczna, której objawy pojawiają się pomiędzy 40-55 rokiem życia. Najczęstsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów to ból i obrzęk stawów rąk i stóp, dolegliwości występują symetrycznie (w tych samych stawach po obu stronach ciała), występuje poranna sztywność stawów. Ponadto, mogą wystąpić guzki reumatoidalne (zazwyczaj powstają w okolicach łokci).

Zapalenia stawów wśród młodych

Istnieje rodzaj zapalenia stawów, który typowy jest nie tylko dla osób dojrzałych i starszych. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów pojawia się jeszcze przed 16 rokiem życia. W przypadku tego schorzenia zaburzeniu może ulec nie tylko chrząstka stawowa, ale także kości, mięśnie, serce, przewód pokarmowy, skóra, płuca, oczy czy ścięgna. Objawami towarzyszącymi młodzieńczemu idiopatycznemu zapaleniu stawów są: apatia, brak łaknienia i spadek aktywności fizycznej, grypa, może wystąpić kulawość, gorączka oraz obrzęk chorego stawu.

Zapalenia stawów -  stawy kręgosłupa, dna moczanowa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) występuje podczas spondyloartropatii, charakterystycznymi objawami tego schorzenia są: silny ból kręgosłupa, nasilenie bólu klatki piersiowej podczas oddychania, unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa, zajęcie większych stawów. Czasami występuje ból pięt, ból i sztywność w okolicy żeber a także ból i obrzęk okolicy stawów mostkowo-obojczykowych.

Innym i często występującym rodzajem zapalenia stawów jest dna moczanowa inaczej zwana artretyzmem lub podagrą. Schorzenie początkowo przebiega bezobjawowo, po kilku latach rozwoju choroby może pojawić się ostry ból w stawie. Chory staw jest wrażliwy na dotyk, obrzęknięty i zaczerwieniony, skóra nad nim napięta, błyszcząca, czerwona.

Nieleczona dna moczanowa może skutkować odkładaniem się kryształów moczanowych zarówno w stawach jak i w tkankach miękkich pięt, paluchów czy uszu. Przyczyną choroby jest nadmiar kwasu moczowego w płynie stawowym.

Często występującym rodzajem zapalenia jest infekcyjne zapalenie stawów, objawia się ono bólem stawu obrzękiem, zaczerwieniem i pogorszeniem ruchomości stawy. Taki rodzaj zapalenia wywoływany jest przez drobnoustroje, które dostały się do błony maziowej (czyli wnętrza torebki stawowej).

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortopedia i reumatologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Bezsenność

Wikusia123 • ostatni post 24 godziny temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Ortopedia i reumatologia
Ortopedia i reumatologia

Reumatologia dziecięca

Reumatologia dziecięca Odtwórz wideo

, przez co dziecko czuje się odizolowane. Reumatologia zajmuje się leczeniem takich chorób. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych ultrasonografów

Ortopedia i reumatologia

Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Torebki a kręgosłup Kobiety mają w torebkach bardzo dużo potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich noszenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich, jest operacja, która jak wszystkie...

Ortopedia i reumatologia

Naturalne sposoby na przewlekły ból

Naturalne sposoby na przewlekły ból

Plaga XXI wieku Ostry ból to naturalna i potrzebna reakcja organizmu na uszkodzenie tkanek - dzięki niemu wiemy, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego i należy szukać pomocy. Zdarza się jednak, że dolegliwości utrzymują się, mimo usunięcia...

Ortopedia i reumatologia

Trzy rodzaje ćwiczeń, które wzmocnią twoje kości

Trzy rodzaje ćwiczeń, które wzmocnią twoje kości

Nie tylko dieta Kości tworzą podstawową strukturę ciała, ale niestety zbyt często je zaniedbujemy, czego skutki dają się we znaki osobom coraz młodszym. Jedną z nieprzyjemnych dolegliwości, na jakie się narażamy, jest osteoporoza - choroba znacznie utrudniająca...

Ortopedia i reumatologia

Domowe sposoby na reumatyzm

Domowe sposoby na reumatyzm

Kwasy tłuszczowe omega-3 Te korzystne dla mózgu i serca związki w największych ilościach występują w takich rybach morskich, jak łosoś, tuńczyk i sardynki. Naukowcy dowodzą, że spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 pomaga zredukować ból i poranną sztywność...

Ortopedia i reumatologia

Największe mity na temat reumatyzmu

Największe mity na temat reumatyzmu

Problem coraz młodszych Nieznośny ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, ciągłe zmęczenie i rozdrażnienie to tylko niektóre spośród objawów, z jakimi każdego dnia zmaga się niemal 10 milionów Polaków. Wywołująca je choroba rozwija się stopniowo,...