Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Zapalenie stawów – charakterystyka, objawy, rodzaje

 Anna Krzpiet
30.03.2021 19:03
Objawy zapalenia stawów
Objawy zapalenia stawów (123rf)

Zapalenie stawów to grupa schorzeń, w których dochodzi do uszkodzenia stawów. Istnieje bardzo dużo rodzajów zapalenia stawów, lecz kilka z nich występuje najczęściej. Dowiedz się jakie objawy mogą wskazywać na tę chorobę.

spis treści

1. Charakterystyka zapalenia stawów

Nazwa choroby pochodzi z połączenia dwóch greckich wyrazów - arthro (staw) oraz itis  (zapalenie). Schorzenie zapalenia stawów zazwyczaj występuje u osób powyżej 55 roku życia. Zapalenie stawów to grupa chorób w trakcie których, dochodzi do zwyrodnienia chrząstki stawowej. Stan zapalny powoduje jej uszkodzenie, zniekształcenie oraz ograniczenie ruchomości.

Wynikiem nieprawidłowości chrząstki stawowej są charakterystyczne objawy:

Zobacz film: "Reumatoidalne zapalenie stawów - choroba o wielu twarzach"
  • ból,
  • obrzęk
  • sztywność stawów.

Symptomem towarzyszącym zmianom w chrząstce stawowej jest zaczerwienienie i ocieplenie skóry w miejscu występowania stawu.

Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna)
Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna) [13 zdjęć]

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje

zobacz galerię

Spośród licznych rodzajów zapalenia stawów, najczęściej rozpoznaje się kilka postaci, do których należą:

  • choroba zwyrodnienia stawów,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • bakteryjne zapalenie stawów,
  • dna i dna rzekoma,
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Każde z tych schorzeń charakteryzuje się swoistymi objawami.

Jednym z najczęściej występujących rodzajów zapalenia stawów jest osteoartroza czyli choroba zwyrodnienia stawów. Objawia się ona bólem stawów i ograniczeniem ich funkcji ruchowej, co ważne, dolegliwości związane z tą chorobą pojawiają się zazwyczaj między 40-60 rokiem życia.

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) nie da się wskazać przyczyn choroby, jest to choroba autoimmunologiczna, której objawy pojawiają się pomiędzy 40-55 rokiem życia.

Najczęstsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów to ból i obrzęk stawów rąk i stóp, dolegliwości występują symetrycznie (w tych samych stawach po obu stronach ciała), występuje poranna sztywność stawów. Ponadto, mogą wystąpić guzki reumatoidalne (zazwyczaj powstają w okolicach łokci).

Podczas zapalenia stawów dochodzi do zwyrodnienia chrząstki stawowej
Podczas zapalenia stawów dochodzi do zwyrodnienia chrząstki stawowej (123RF)

2. Zapalenia stawów wśród młodych

Istnieje rodzaj zapalenia stawów, który typowy jest nie tylko dla osób dojrzałych i starszych. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów pojawia się jeszcze przed 16 rokiem życia. W przypadku tego schorzenia zaburzeniu może ulec nie tylko chrząstka stawowa, ale także kości, mięśnie, serce, przewód pokarmowy, skóra, płuca, oczy czy ścięgna.

Objawami towarzyszącymi młodzieńczemu idiopatycznemu zapaleniu stawów są: apatia, brak łaknienia i spadek aktywności fizycznej, grypa, może wystąpić kulawość, gorączka oraz obrzęk chorego stawu.

3. Dna moczanowa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) występuje podczas spondyloartropatii, charakterystycznymi objawami tego schorzenia są: silny ból kręgosłupa, nasilenie bólu klatki piersiowej podczas oddychania, unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa, zajęcie większych stawów. Czasami występuje ból pięt, ból i sztywność w okolicy żeber a także ból i obrzęk okolicy stawów mostkowo-obojczykowych.

To musisz wiedzieć

Innym i często występującym rodzajem zapalenia stawów jest dna moczanowa inaczej zwana artretyzmem lub podagrą. Schorzenie początkowo przebiega bezobjawowo, po kilku latach rozwoju choroby może pojawić się ostry ból w stawie. Chory staw jest wrażliwy na dotyk, obrzęknięty i zaczerwieniony, skóra nad nim napięta, błyszcząca, czerwona.

Nieleczona dna moczanowa może skutkować odkładaniem się kryształów moczanowych zarówno w stawach jak i w tkankach miękkich pięt, paluchów czy uszu. Przyczyną choroby jest nadmiar kwasu moczowego w płynie stawowym.

Często występującym rodzajem zapalenia jest infekcyjne zapalenie stawów, objawia się ono bólem stawu obrzękiem, zaczerwieniem i pogorszeniem ruchomości stawy. Taki rodzaj zapalenia wywoływany jest przez drobnoustroje, które dostały się do błony maziowej (czyli wnętrza torebki stawowej).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze