Zapalenie stawów – charakterystyka, objawy, rodzaje

Zapalenie stawów to grupa schorzeń, w których dochodzi do uszkodzenia stawów. Istnieje bardzo dużo rodzajów zapalenia stawów, lecz kilka z nich występuje najczęściej. Dowiedz się jakie objawy mogą wskazywać na tę chorobę.

Zapalenie stawów - charakterystyka

Nazwa choroby pochodzi z połączenia dwóch greckich wyrazów - arthro (staw) oraz itis  (zapalenie). Schorzenie zapalenia stawów zazwyczaj występuje u osób powyżej 55 roku życia. Zapalenie stawów to grupa chorób w trakcie których, dochodzi do zwyrodnienia chrząstki stawowej. Stan zapalny powoduje jej uszkodzenie, zniekształcenie oraz ograniczenie ruchomości.

Polecane wideo:

Wynikiem nieprawidłowości chrząstki stawowej są charakterystyczne objawy:

Symptomem towarzyszącym zmianom w chrząstce stawowej jest zaczerwienienie i ocieplenie skóry w miejscu występowania stawu.

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie RZS) dawniej nazywane było gośćcem przewlekle postępującym (GPP). Nazwę tego schorzenia zmieniono ze względu...

Spośród licznych rodzajów zapalenia stawów, najczęściej rozpoznaje się kilka postaci, do których należą:

  • choroba zwyrodnienia stawów,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • bakteryjne zapalenie stawów,
  • dna i dna rzekoma,
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Każde z tych schorzeń charakteryzuje się swoistymi objawami.

Jednym z najczęściej występujących rodzajów zapalenia stawów jest osteoartroza czyli choroba zwyrodnienia stawów. Objawia się ona bólem stawów i ograniczeniem ich funkcji ruchowej, co ważne, dolegliwości związane z tą chorobą pojawiają się zazwyczaj między 40-60 rokiem życia.

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) nie da się wskazać przyczyn choroby, jest to choroba autoimmunologiczna, której objawy pojawiają się pomiędzy 40-55 rokiem życia. Najczęstsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów to ból i obrzęk stawów rąk i stóp, dolegliwości występują symetrycznie (w tych samych stawach po obu stronach ciała), występuje poranna sztywność stawów. Ponadto, mogą wystąpić guzki reumatoidalne (zazwyczaj powstają w okolicach łokci).

Zapalenia stawów wśród młodych

Istnieje rodzaj zapalenia stawów, który typowy jest nie tylko dla osób dojrzałych i starszych. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów pojawia się jeszcze przed 16 rokiem życia. W przypadku tego schorzenia zaburzeniu może ulec nie tylko chrząstka stawowa, ale także kości, mięśnie, serce, przewód pokarmowy, skóra, płuca, oczy czy ścięgna. Objawami towarzyszącymi młodzieńczemu idiopatycznemu zapaleniu stawów są: apatia, brak łaknienia i spadek aktywności fizycznej, grypa, może wystąpić kulawość, gorączka oraz obrzęk chorego stawu.

Zapalenia stawów -  stawy kręgosłupa, dna moczanowa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) występuje podczas spondyloartropatii, charakterystycznymi objawami tego schorzenia są: silny ból kręgosłupa, nasilenie bólu klatki piersiowej podczas oddychania, unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa, zajęcie większych stawów. Czasami występuje ból pięt, ból i sztywność w okolicy żeber a także ból i obrzęk okolicy stawów mostkowo-obojczykowych.

Innym i często występującym rodzajem zapalenia stawów jest dna moczanowa inaczej zwana artretyzmem lub podagrą. Schorzenie początkowo przebiega bezobjawowo, po kilku latach rozwoju choroby może pojawić się ostry ból w stawie. Chory staw jest wrażliwy na dotyk, obrzęknięty i zaczerwieniony, skóra nad nim napięta, błyszcząca, czerwona.

Nieleczona dna moczanowa może skutkować odkładaniem się kryształów moczanowych zarówno w stawach jak i w tkankach miękkich pięt, paluchów czy uszu. Przyczyną choroby jest nadmiar kwasu moczowego w płynie stawowym.

Często występującym rodzajem zapalenia jest infekcyjne zapalenie stawów, objawia się ono bólem stawu obrzękiem, zaczerwieniem i pogorszeniem ruchomości stawy. Taki rodzaj zapalenia wywoływany jest przez drobnoustroje, które dostały się do błony maziowej (czyli wnętrza torebki stawowej).

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortopedia i reumatologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ortopedia i reumatologia
Ortopedia i reumatologia

Reumatologia dziecięca

Reumatologia dziecięca Odtwórz wideo

, przez co dziecko czuje się odizolowane. Reumatologia zajmuje się leczeniem takich chorób. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych ultrasonografów

Ortopedia i reumatologia

Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Torebki a kręgosłup Kobiety mają w torebkach bardzo dużo potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich noszenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich, jest operacja, która jak wszystkie...

Ortopedia i reumatologia

Rehabilitacja patologii, patologia rehabilitacji

A do tego niegospodarność w wydawaniu publicznych pieniędzy i brak kontroli ze strony resortu zdrowia - taki obraz wyłania się z analizy NIK poświęconej rehabilitacji leczniczej. Dla pacjentów największym zagrożeniem jest brak dostępności, czyli rosnące...

Ortopedia i reumatologia

Artretyzm - powstawanie, zapobieganie, leczenie

Artretyzm - powstawanie, zapobieganie, leczenie

jego wydalanie. Należy również przestrzegać specjalnej diety, ubogiej w puryny. Brzosko M., Samborski W., Reumatologia praktyczna, Wolters Kluwer, Kraków 2011 (...) , ISBN 978-83-264-1376-6, Puszczewicz M. Wielka interna - reumatologia,...

Ortopedia i reumatologia

Gościec - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Gościec to inna nazwa reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). To ciężka choroba, która w znacznym stopniu upośledza codzienne życie chorego. Znacznie częściej występuje u kobiet, a najwięcej zachorowań występuje około 40 -50 roku życia. Wbrew pozorom...

Ortopedia i reumatologia

Dna moczanowa

W., Reumatologia praktyczna, Wolters Kluwer, Kraków 2011, ISBN 978-83-264-1376-6, Brzosko M. Reumatologia kliniczna, Pomorska Akademia Medyczna (...) , Szczecin 2010, ISBN 978-83-89318-33-7, Puszczewicz M. Wielka interna...