Trwa ładowanie...

Zapotrzebowanie niezmiennie rośnie - opiekun medyczny jako zawód przyszłości

Avatar placeholder
27.11.2018 13:56
opiekun medyczny
opiekun medyczny (mat. Klienta)

Starzejące się społeczeństwo oraz wymagający rynek pracy, stawia przed ludźmi w wieku produkcyjnym coraz większe wyzwania. Osoby aktywne zawodowo, ze względu na nadmiar obowiązków, bardzo często nie mogą osobiście zaopiekować się starszymi rodzicami lub dziadkami, dlatego też decydują się na skorzystanie z innych form pomocy.

Zapotrzebowanie na opiekunów medycznych stale rośnie
Zapotrzebowanie na opiekunów medycznych stale rośnie

Rosnący odsetek starszych ludzi decyduje o zwiększonym zapotrzebowaniu na prywatnych opiekunów medycznych. Opiekun medyczny, to zawód, który zdobywa rosnącą popularność zarówno w Polsce, jak i za granicą, co wiąże się także z rosnącymi zarobkami.

1. Sytuacja seniorów, czyli trochę statystyki

Według danych GUS, przez ostatnie ćwierć wieku, liczba osób w wieku 60+ w Polsce, zwiększyła się aż o 3,5 miliona, a w 2016 roku, łącznie wynosiła 9,03 mln. Prognozy wskazują również, że przyrost naturalny będzie maleć, a odsetek seniorów będzie się zwiększał, co w efekcie może spowodować, że w 2050 roku, osoby powyżej 60 roku życia będą stanowić prawie połowę ludności (ok 40 proc.).

W innych krajach europejskich (Czechy, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Finlandia, Szwecja), sytuacja jest jeszcze poważniejsza. W 2015 roku, osoby starsze stanowiły tam aż 25-29 proc. całej liczby ludności. Jesień życia, z którą niejednokrotnie wiąże się ograniczona sprawność ruchowa, umysłowa, a także choroby, powoduje, że osoby w podeszłym wieku potrzebują pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności. Niektórzy z nich wymagają jej tylko częściowo (np. kilka razy w tygodniu), inni zaś niemal przez cały czas, dlatego też w zależności od potrzeb, można korzystać z różnych form opieki.

2. Opiekunka medyczna – zatrudnienie w Polsce i za granicą

Osoby, które decydują się na ten kierunek, z pewnością nie będą miały problemu ze znalezieniem pracy. Można ją podjąć m.in. w placówkach publicznych, takich jak np. domy pomocy społecznej, hospicja i sanatoria, gdzie zwykle zatrudnienie ma formę umowy o pracę.

Trzeba jednak pamiętać, że opieka nad osobami starszymi wiąże się z wykonywaniem obowiązków w systemie zmianowym, z uwzględnieniem świąt. Istnieje także możliwość pracy w domach osób prywatnych, gdzie opiekunka zajmuje się tylko jednym podopiecznym i sprawuje nad nim opiekę pod nieobecność rodziny lub bliskich.

Ci, którzy decydują się na pracę w charakterze opiekuna medycznego za granicą, muszą być świadomi tego, że przez czas określony w umowie (zwykle trwający od kilku do kilkunastu tygodni) będą musieli mieszkać w domu podopiecznego. Z jednej strony nie trzeba tracić czasu na dojazd do miejsca pracy oraz martwić się o zakwaterowanie, a z drugiej zaś opiekun jest do dyspozycji podopiecznego niemal 24/h przez siedem dni w tygodniu.

Największą zaletą tego typu pracy są zdecydowanie zarobki, które w porównaniu do polskich realiów są znacznie wyższe. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba osób decyduje się na pracę w charakterze opiekuna w krajach europejskich.

Podejmując pracę jako opiekun medyczny należy mieć świadomość wieloaspektowości tej pracy, która polega na sprawowaniu opieki zarówno pielęgnacyjnej, higienicznej ale również psychologicznej. Wielu podopiecznych wymaga nie tylko pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, ale także wsparcia psychicznego w trudnej sytuacji, w której się znaleźli.

Praca w charakterze opiekuna medycznego wymaga więc od kandydata nie tylko przygotowania merytorycznego, które pozwoli mu na podstawową opiekę medyczną (niezbędna jest wiedza z zakresu anatomii, fizjologii czy psychologii), ale również umiejętności interpersonalnych oraz empatii. Im wyższe kwalifikacje, tym większa szansa na lepsze zatrudnienie

Osoby, które posiadają doświadczenie na podobnym stanowisku, ukończyły kursy lub szkolenia potwierdzone odpowiednimi kwalifikacjami mogą mieć pewność, że znajdą pracę, a szansa na lepsze zarobki jest większa niż w przypadku osób bez doświadczenia. Umiejętności związanych z opieką medyczną można nauczyć się na przykład podczas bezpłatnej nauki w szkołach policealnych https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/opiekun-medyczny.

Ci, którzy myślą o pracy za granicą, w charakterze opiekuna medycznego, muszą posiadać znajomość języka obcego na poziomie komunikatywnym, co jest konieczne do swobodnej komunikacji z podopiecznym. Ciekawą propozycją może być kurs języka niemieckiego adresowany do branży medycznej, o którym więcej można dowiedzieć się pod linkiem: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy/kurs-jezyka-niemieckiego-dla-kierunkow-medycznych.

Praca opiekuna medycznego jest zajęciem wymagającym empatii, cierpliwości i wyrozumiałości, dającym jednocześnie satysfakcję z pomagania innym. Decydując się na taki zawód, można być pewnym, że pracy jest pod dostatkiem i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec zmianie.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze