Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Zasiłek pielęgnacyjny

Avatar placeholder
04.07.2020 23:01
Zasiłek pielęgnacyjny
Zasiłek pielęgnacyjny (Shutterstock)

Dziecko niepełnosprawne jest przeznaczony w celu pokrycia niektórych wydatków związanych z opieką nad osobą niepełnosprawną. Świadczenia pielęgnacyjne wypłacane są osobom, które opiekują się osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji i przyznawane są niezależnie od sytuacji materialnej rodziny oraz osoby uprawnionej.

spis treści

1. Dla kogo jest przeznaczony zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny
Zasiłek pielęgnacyjny

Świadczenia pielęgnacyjne wypłacane są osobom, które opiekują się osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji.

zobacz galerię

Zasiłek pielęgnacyjny zaliczany jest do

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

świadczeń opiekuńczych . Według przepisów, powinien zostać przeznaczony na przynajmniej częściowe pokrycie wydatków związanych z niesieniem opieki i pomocy osobom niepełnosprawnym. Brak możliwości samodzielnej egzystencji wynika z ograniczonej sprawności fizycznej, przez którą konieczna jest stała lub długotrwała opieka.

Zasiłek przyznawany jest niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia, która posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek należy się także osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 r.ż. i posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (pod warunkiem, że niepełnosprawność, bez określenia jej stopnia, powstała przed ukończeniem 21 lat). Jak już zostało wspomniane, zasiłek wypłacany jest niezależnie od sytuacji materialnej rodziny oraz osoby uprawnionej. Ponadto przysługuje dzieciom spełniającym warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego, nawet jeśli na dziecko nie przysługuje zasiłek rodzinny. O zasiłek pielęgnacyjny nie mogą się ubiegać osoby, które przebywają w specjalnych instytucjach zapewniających całodobowe utrzymanie, w przypadku gdy ich pobyt w całości lub częściowo finansowany jest z budżetu państwa lub NFZ. Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego nie przysługuje też osobom, które nie otrzymują dodatku pielęgnacyjnego.

2. Ważne informacje o zasiłku pielęgnacyjnym

Do prawidłowo wypełnionego wniosku o zasiłek pielęgnacyjny należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności. W przypadku, gdy wniosek jest składany pierwszy raz, prawo do zasiłku ustala się od miesiąca wpłynięcia wniosku, niezależnie od daty złożenia wniosku o wydanie orzeczenia w zespole orzekającym. Zasiłek pielęgnacyjny to jeden z tych rodzajów świadczeń rodzinnych, które wypłaca się co miesiąc. Zasiłek wypłacany jest w kwocie 153 zł i przyznaje się go na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W takiej sytuacji zasiłek jest wypłacany do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza