Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Zasiłek rehabilitacyjny w ciąży - co to jest, komu przysługuje, kiedy pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży

Avatar placeholder
30.03.2021 12:08
Zasiłek rehabilitacyjny w ciąży - co to jest, komu przysługuje, kiedy pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży
Zasiłek rehabilitacyjny w ciąży - co to jest, komu przysługuje, kiedy pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży (Shutterstock)

Zasiłek rehabilitacyjny w ciąży przysługuje kobiecie w ciąży. Zasiłek rehabilitacyjny przysługuje po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, w przypadku gdy kobieta jest nadal niezdolna do pracy, a dalsze leczenie daje jej szansę na odzyskanie zdolności do pracy. Zasiłek rehabilitacyjny wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Zasiłek rehabilitacyjny, podobnie jak zasiłek chorobowy, przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, również za dni ustawowo wolne od pracy.

spis treści

1. Zasiłek rehabilitacyjny w ciąży - co to jest?

Zasiłek rehabilitacyjny wypłacany jest, kiedy skończy się już zasiłek chorobowy (zasiłek chorobowy trwa zwykle 182 dni), a osoba korzystająca z niego nadal potrzebuje leczenia. Kobiety w ciąży mogą uzyskać zasiłek rehabilitacyjny wtedy, gdy ich ciąża jest zagrożona.

Zasiłek rehabilitacyjny przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, a więc pracownikom, osobom wykonującym pracę nakładczą, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielczych kółek rolniczych, osobom prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym, duchownym, osobom odbywającym służbę zastępczą.

Zobacz film: "Kiedy przysługuje nam zasiłek chorobowy i jak można go stracić?"

Ubiegać się o zasiłek rehabilitacyjny mogą także osoby wykonujące odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania. Zasiłek rehabilitacyjny mogą pobierać również osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, a także osoby z nimi współpracujące.

2. Zasiłek rehabilitacyjny w ciąży - komu przysługuje?

Zasiłek rehabilitacyjny przysługuje kobietom, które z powodu zagrożenia ciąży nie mogą przez okres dłuższy niż 182 dni podjąć pracy. W celu uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego należy się zgłosić do ZUS z drukiem ZUS Np-7 oraz przedstawić zaświadczenie od pracodawcy na druku ZUS Z-3a oraz stosowne zaświadczenie od lekarza. Zgłoszenie musi nastąpić nie później niż na 6 tygodni przed upływem zasiłku chorobowego. W przypadku, gdy do zasiłku chorobowego pobieranego wcześniej nie było dostarczone zaświadczenie lekarskie o ciąży, wówczas trzeba przedstawić takie zaświadczenie.

3. Zasiłek rehabilitacyjny - kiedy pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży?

Istnieje kilka sytuacji, kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z kobietą w ciąży. W takich sytuacjach zasiłek rehabilitacyjny nie obowiązuje. Wypowiedzenie umowy o pracę z kobietą w ciąży może nastąpić w razie upadłości lub likwidacji zakładu. Przyszła mama może zostać zwolniona dyscyplinarnie, jeśli na przykład dopuściła się kradzieży i nie jest chroniona przez związki zawodowe.

Ponadto prawo nie chroni kobiet, które zostały zatrudnione na okres próbny krótszy niż jeden miesiąc. W innych przypadkach kobieta w ciąży ma prawo do wszelkich ulg związanych z jej stanem i przysługuje jej zwolnienie chorobowe w ciąży, a także zasiłek rehabilitacyjny.

Świadczenie rehabilitacyjne może zostać cofnięte, jeśli zainteresowana w czasie jego pobierania wykonywała działalność zarobkową lub wykorzystywała czas w sposób niezgodny z celem, na jaki świadczenie zostało przyznane. W takich przypadkach sytuacji zasiłek rehabilitacyjny również nie przysługuje

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze