Trwa ładowanie...

Zaskakujące wyniki badań. Long COVID może być spowodowany zaburzeniem krzepnięcia krwi

Naukowcy na całym świecie poszukują odpowiedzi na pytanie, co powoduje, że nawet 7 na 10 ozdrowieńców miesiącami borykają się z tzw. syndromem long COVID. Najnowsze badanie irlandzkich naukowców rzuca więcej światła na to zagadnienie. Nie wykluczone, że u podstaw "długiego ogona COVID" leży nieprawidłowe krzepnięcie krwi.

Zobacz film: "WP short: Jak rozpoznać alergiczne zapalenie spojówek?"

spis treści

1. Naukowcy: Za wystąpienie long COVID może być odpowiedzialne zaburzenie układ krzepnięcia krwi

Long COVID jest jednym z najbardziej palących problemów systemu opieki zdrowotnej na całym świecie. Według różnych badań przedłużający się COVID może dotyczyć nawet 7 na 10 ozdrowieńców. Chroniczne zmęczenie, mgła mózgowa oraz przewlekle bóle są głównymi objawami syndromu i mogą utrzymywać się przez 6 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet dłużej.

Za wystąpienie long COVID może być odpowiedzialne zaburzenie układ krzepnięcia krwi
Za wystąpienie long COVID może być odpowiedzialne zaburzenie układ krzepnięcia krwi (Getty Images)

Lekarze są bezradni, ponieważ wciąż nie ma skutecznej terapii na long COVID. Nieznane pozostają również przyczyny wystąpienia tej choroby.

Teraz naukowcy z Królewskiego Kolegium Chirurgów w Irlandii posunęli się o krok bliżej znalezienia odpowiedzi. Wyniki ich badań opublikowane na łamach "Journal of Thrombosis and Haemostasis" sugerują, że za wystąpienie long COVID może być odpowiedzialny układ krzepnięcia krwi, który po kontakcie z koronawirusem zaczyna nieprawidłowo funkcjonować.

2. Winna nadmierna reakcja autoimmunologiczna?

"Zrozumienie pierwotnej przyczyny choroby, to pierwszy krok w kierunku opracowania skutecznego leczenia - podkreśla prof. James O'Donnell, współautor badania. - Obecnie miliony osób walczą z objawami zespołu long COVID. I to nie koniec, ponieważ infekcje wśród niezaszczepionych będą nadal występować" - dodaje.

Wcześniejsze badania sugerowały, że nawet u 1 na 3 pacjentów, którzy przechodzili zakażenie koronawirusem pełnoobjawowo bądź ciężko dochodziło do powstania niebezpiecznych zakrzepów krwi. Wiadomo, że do zakrzepów również może dochodzić w małych naczyniach krwionośnych.

Naukowcy wciąż nie są pewni, dlaczego koronawirus powoduje zakrzepy, ale uważają, że może to być wynikiem nadmiernej reakcji autoimmunologicznej zwanej "burzą cytokinową". Istnieje też teoria, że zakrzepy są skutkiem ubocznym sposobu, w jaki SARS-CoV-2 zakaża.

3. U ozdrowieńców markery krzepnięcia były nadal podwyższone

Prof. O'Donnell wraz ze swoim zespołem zbadał 50 pacjentów cierpiących na long COVID i porównał ich wyniki z 17 zdrowych ochotników.

Średni wiek uczestników badania wyniósł 50 lat. Od wszystkich pobrano próbki krwi, co pozwoliło naukowcom dostrzec wszelkie kluczowe różnice.

Markery stanu zapalnego u pacjentów z long COVID nie przewyższały normy, co sugeruje, że u podstaw choroby nie leży naturalna reakcja organizmu na zakażenie wirusem.

Jednak markery krzepnięcia były nadal podwyższone. Naukowcy stwierdzili, że wyniki były szczególnie wysokie wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19.

"Sugeruje to, że układ krzepnięcia może być jedną z podstawowych przyczyn long COVID" - uważa dr Helen Fogarty, zaangażowana w badanie.

Jednocześnie naukowcy podkreślają, że ich badanie odbyło się na bardzo małej próbie i że potrzebne są dalsze badania, aby jednoznacznie potwierdzić tę tezę.

Zobacz także: Wariant Delta atakuje słuch. Pierwszym objawem zakażenia jest ból gardła

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza