Trwa ładowanie...

Zaskakujący efekt zakażenia koronawirusem - nagły przypływ szczerości. Mężczyzna wyznał wszystkie sekrety

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
13.07.2020 13:55
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że koronawirus może prowadzić do poważnych uszkodzeń układu nerwowego
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że koronawirus może prowadzić do poważnych uszkodzeń układu nerwowego (123rf)

Mężczyzna zarażony koronawirusem wyjawił żonie wszystkie swoje sekrety. Wyznał m.in., że przed ślubem uprawiał seks z mężczyznami. Po przyjęciu do szpitala miał objawy przypominające manię lub psychozę. Lekarze podejrzewają, że może to być przejaw powikłań neurologicznych wywołanych przez COVID-19.

1. Mężczyzna z COVID-19 doznał epizodów maniakalnych

Lekarze w Wielkiej Brytanii przyznają, że to prawdopodobnie pierwszy przypadek tak zaawansowanych zmian neurologicznych zaobserwowanych u pacjenta z COVID-19. 41-latek z Londynu po 10 dniach nieustępujących objawów zakażenia koronawirusem (kaszel, gorączka), trafił do szpitala św. Tomasza, po tym, jak obudził się w środku nocy z poczuciem, że jego "mózg pędzi" i że zaraz umrze. Wtedy wyznał również swojej żonie, że przed ślubem uprawiał seks z mężczyznami, o czym nigdy wcześniej nie wspominał.

W szpitalu jego stan się pogorszył. Chory zaczął się dziwnie zachowywać, wyznawał pikantne szczegóły ze swojej przeszłości, był pobudzony seksualnie, zaczął być napastliwy. Mało tego próbował chrzcić innych pacjentów wodą, tłumacząc się pobudkami religijnymi. Po ośmiu dniach pobytu, kiedy obsesyjne zachowania przybrały na sile, chory został przeniesiony do szpitala psychiatrycznego. Po 12 dniach leczenia wszystkie objawy minęły.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Po wyzdrowieniu mężczyzna wspominał, że czuł się, jakby występował w programie telewizyjnym. Był przekonany, że został wysłany z przyszłości, aby uratować system zdrowia w kraju ogarniętym epidemią.

"4 kwietnia zostałem zabrany do szpitala z czymś, co opisałbym jako najgorszy ból głowy w moim życiu. W tym czasie cierpiałem na objawy COVID-19 od ponad tygodnia. Przez 20 dni przebywałem w szpitalu z psychozą i manią - wspomina mężczyzna. - To może wydawać się dziwne z zewnątrz, ale w mojej manii próbowałem pomóc lekarzom tak bardzo, jak tylko mogłem, jednocześnie starając się zrozumieć mój stan. Dla mojej rodziny i przyjaciół to było przerażające" - dodaje.

2. Koronawirus mógł wywołać u mężczyzny manię

Ocena psychiatryczna wykazała u mężczyzny cechy zgodne z ostrą manią, czyli rodzajem zaburzeń nastroju objawiającym się zwykle wzmożonym nastrojem i zwiększoną aktywnością psychofizyczną, która może prowadzić do przemocy. Mania najczęściej występuje na przemian z epizodami depresji – taki stan określa się jako zaburzenia maniakalno-depresyjne albo zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Badania pacjenta nie wykazały obecności wirusa w płynie mózgowo-rdzeniowym, co zdaniem lekarzy mogłoby dowodzić, że znajdował się on w ośrodkowym układzie nerwowym.

Lekarze przyznają, że epizod manii w szpitalu mógł być pierwszą oznaką choroby afektywnej dwubiegunowej, na którą cierpi również siostra mężczyzny. Dużo wskazuje jednak na to, że te zaburzenia były wynikiem neurologicznych powikłań po zakażeniu koronawirusem.

"Z naszych informacji wynika, że jest to pierwszy opisany przypadek ostrego epizodu manii lub psychozy w wyniku zakażenia SARS-CoV-2" - przyznaje dr Jamie Mawhinney w raporcie opublikowanym w czasopiśmie medycznym BMJ Case Reports.

"Manię może wywołać stres, brak snu, choroby fizyczne, narkotyki itp., ale trzeba mieć do tego skłonności. Historia rodzinna tego mężczyzny prawdopodobnie odgrywa tu istotną rolę" - podkreśla prof. Anthony S. David, dyrektor University of London Institute of Mental Health.

Profesor przyznała, że lekarze obserwują rosnącą liczbę neurologicznych objawów COVID-19, ale nie zawsze są w stanie wyjaśnić ich podłoże. Część z nich może być spowodowana również silną reakcją układu odpornościowego. Ekspert przyznaje, że również niektóre leki stosowane w leczeniu koronawirusa, takie jak sterydy, mogą powodować objawy manii i psychozy.

3. Koronawirus może prowadzić do zapalenia mózgu

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że COVID-19 może oddziaływać na na mózg i układ nerwowy powodując bardzo wiele różnych objawów. Prowadząc w konsekwencji m.in. do rozstroju nerwowego, stanów lękowych, psychozy, zaburzeń pamięci i bezsenności. U chorujących na COVID-19 mogą wystąpić niedowłady kończyn, a w skrajnych przypadkach może dojść do udaru mózgu i zapalenia opon mózgowych. O mechanizmie zmian w mózgu wywołanych przez koronawirusa opowiadał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Selmaj, ekspert w zakresie neurologii.

Najnowsze badania ujawnione przez University College London pokazują, że koronawirus może powodować majaczenie, udar i uszkodzenie nerwów u "większej liczby pacjentów niż podejrzewano".

Eksperci z University College London poinformowali o "niepokojącym wzroście" rzadkiego zapalenia mózgu, które jest wywoływane przez infekcje wirusowe i może być wynikiem powikłań po zakażeniu koronawirusem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze