Trwa ładowanie...

Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn? Ma być dostępny za pół roku

Naukowcy z Indii ogłosili, że pierwszy zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn będzie dostępny w sprzedaży już za 6 miesięcy. Przeprowadzone testy kliczniczne zakończyły się sukcesem. Być może już za kilka lat prezerwatywy odejdą do lamusa.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Antykoncepcja dla mężczyzn"

1. Antykoncepcja dla mężczyzn

Naukowcy z Azji twierdzą, że opracowali pierwszy skuteczny preparat antykoncepcyjny dla mężczyzn, który wejdzie do masowego użycia.

Produkt podawany w zastrzyku ma działać aż przez 13 lat zanim straci swoje właściwości. Nim zastrzyku spróbują pierwsi pacjenci, musi dostać akceptację hinduskiego Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Naukowcy twierdzą, że produkt jest w pełni gotowy do wprowadzenia na rynek. Jedyne prace, jakie zostały przy tym projekcie, mają charakter prawny. Lek musi dostać wszelkie atesty i zgody na obrót w kraju i zagranicą.

Badania kliniczne prowadzone na ochotnikach pokazały, że zastrzyk ma skuteczność na poziomie 97 proc. Do tego grupa badaczy nie zaobserwowała występowania efektów ubocznych nowej terapii antykoncepcyjnej.

Preparat jest podawany pacjentom wyłącznie w postaci jednorazowego zastrzyku w nasieniowód, w pobliżu jąder. Zawiera środek wynaleziony już w latach siedemdziesiątych, który hamuje wytwarzanie spermy.

Jeśli produkt zostanie dopuszczony do obrotu, będzie pierwszym chemicznym środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn na świecie.

Osoby, które chciałby skorzystać z takiej możliwości muszą uzbroić się w cierpliwość. Ze względu na rygorystyczne wymogi prawne dotyczące leków, w najlepszym razie preparat pojawi się na rynku za 6 miesięcy.

To nie jedyna próba znalezienia sposobu na stosowanie antykoncepcji przez mężczyzn.

Od stycznia trwają w Wielkiej Brytanii testy kliniczne specjalnego żelu dla mężczyzn, który ogranicza liczbę plemników do zera. Testy zakończą się w grudniu.

Niestety, jedyną skuteczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn nadal pozostaje wazektomia, czyli podwiązanie nasieniowodów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.