Trwa ładowanie...

Zastrzyki przeciwbólowe z ekstraktem z chilli mogą zniwelować ból kolan nawet na 6 miesięcy

W badaniach wykazano, że syntetyczna wersja związku, który naturalnie występuje w chili, łagodzi ból kolan u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów przez okres nawet do sześciu miesięcy. Dzięki tym odkryciom naukowcy są coraz bliżej opracowania bezpiecznego i skutecznego środka przeciwbólowego na bazie tej substancji.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"

Lek o nazwie Centrexion to syntetycznie wyprodukowany ekstrakt z chili - trans-kapsaicyna.

W przeprowadzonych badaniach sprawdzano działanie dwóch dawek leku CNTX-4975 oraz reakcje na placebo w 175 przypadkach trudnych do leczenia chorób zwyrodnieniowych stawu kolanowego, które nie zareagowały lub nie tolerowały dotychczasowych terapii przeciwbólowych.

Syntetyczny ekstrakt z chili może pomóc osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów
Syntetyczny ekstrakt z chili może pomóc osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów (123rf)

Problem osteoporozy może dotyczyć nawet 92 proc. kobiet po 40. roku życia. Wynika to z postępującego rozkładu i ewentualnej utraty chrząstki, któremu towarzyszy ból, obrzęk i ograniczenie ruchu stawu.

Testy wykazały statystycznie istotne złagodzenie bólu, a także zmniejszoną sztywność kolana i poprawę sprawności fizycznej po 24 tygodniach od pierwszego zastrzyku.

Pacjenci, którym podano 1 miligram płynu odnotowali zmniejszenie bólu o 3,8 w skali mierzącej codzienny ból związany z chodzeniem, w porównaniu do spadku o 1,3 u osób przyjmujących placebo.

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu
10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu [10 zdjęć]

Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła,...

zobacz galerię

Obecnie pojawia się coraz więcej przypadków nadużyć, przedawkowań i uzależnień od opioidów - rodziny leków powszechnie przepisywanych na ból. Dlatego opracowanie nowej kategorii leków przeciwbólowych o minimalnych skutkach ubocznych stało się koniecznością.

Profil bezpieczeństwa CNTX-4975 był porównywalny do profilu placebo, a lekarz główny Randall Stevens powiedział, że lek jest usuwany z organizmu po 24 godzinach od wstrzyknięcia.

Stevens mówi, że jedząc ostre potrawy z chili, zazwyczaj przyjmujemy ok. 25 mg kapsaicyny. To dlatego według naukowca ważne jest, aby przyjmować kapsaicynę wraz z posiłkiem. Są już zaplanowane dalsze badania nad bezpieczeństwem leku CNTX-4975.

Działanie preparatu jest również poddawane testom w leczeniu pacjentów z bólem związanym z nerwiakiem Mortona oraz chorobą zwyrodnieniową stawów kręgosłupa.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Testy nad bezpiecznymi formami leków przeciwbólowych są obecnie bardzo istotne. Statystyki pokazują, że Polacy przyjmują coraz więcej leków przeciwbólowych. Eksperci twierdzą, że jesteśmy w tej kwestii rekordzistami w całej Europie. W ciągu roku połykamy około 2 mln tabletek na ból, ale tylko 8 proc. z nich zostaje przepisanych przez lekarzy.

Niestety, coraz częściej niebezpieczne okazują się również powszechnie dostępne leki przeciwbólowe bez recepty. Należy jednak pamiętać, że ból jest objawem choroby i jeśli pojawia się zbyt często, należy poszukać jego przyczyny, ponieważ środki przeciwbólowe przyjmowane przez dłuższy czas, mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.