Trwa ładowanie...

Kto częściej umiera na COVID-19 w Polsce? Dane nie pozostawiają złudzeń

Zaszczepieni czy niezaszczepieni – kto częściej umiera na COVID-19 w Polsce? Dane nie pozostawiają złudzeń
Zaszczepieni czy niezaszczepieni – kto częściej umiera na COVID-19 w Polsce? Dane nie pozostawiają złudzeń (East News)

Nie milkną głosy sceptyków szczepień, którzy przekonują, że preparaty przeciwko COVID-19 są nieskuteczne, a liczba zgonów wśród zaszczepionych jest porównywalna do tych osób, które nie przyjęły wakcyny. Dane mówią co innego – to śmiertelność wśród niezaszczepionych jest wielokrotnie wyższa niż wśród zaszczepionych.

spis treści

1. Zakażenia i zgony z powodu COVID-19 w Polsce

Piosenkarze, aktorzy, dziennikarze, księża, a nawet niektórzy medycy. Nie brakuje ludzi, którzy przekonują, że szczepionki przeciwko COVID-19 nie są ani bezpieczne, ani skuteczne. Eksperci ostrzegają, aby nie dać nabrać się na tego typu retorykę.

Dane z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego dowodzą, że ryzyko zgonu z powodu COVID-19 wśród osób niezaszczepionych w stosunku do zaszczepionych jest blisko 60 razy większe. Także ze statystyk zakażeń i zgonów z powodu COVID-19, umieszczonych na stronie rządowej gov.pl, jasno wynika, że niezaszczepieni są bardziej narażeni na ciężki przebieg choroby i śmierć z powodu COVID-19 niż osoby, które przyjęły preparat przeciwko SARS-CoV-2.

Zobacz film: "Smog negatywnie wpływa na przebieg COVID-19"

Najnowszy raport obejmuje zakażenia i zgony, które miały miejsce 21 grudnia. Aby zilustrować liczbę przypadków śmiertelnych wśród zaszczepionych i niezaszczepionych, warto jednak pokazać nieco szerszą perspektywę. Autorzy bloga "Defoliator" wzięli pod lupę okres dwudziestodniowy i obliczyli, że od 1 do 21 grudnia 2021 m.in. w grupie wiekowej 70-79 lat w Polsce zgonów na COVID-19 wśród zaszczepionych z tej grupy było 774, zaś zgonów wśród niezaszczepionych - 1598.

- Ktoś powie: "patrz, ilu ich umiera". Tylko że to jest totalna bzdura, bo zapomina o tym, że aż 85,3 proc. osób w tej grupie wiekowej jest zaszczepionych. Tylko 14,7 proc. nie jest. To kto ma generować te zgony w grupie osób niezaszczepionych? – pytają retorycznie twórcy "Defoliator".

2. O ile rzadziej umierają zaszczepieni?

Obliczenia z innych grup wiekowych (w przeliczeniu na milion w każdej z nich) pokazują, że szczepienia zmniejszają ryzyko śmierci z powodu COVID od 55 do 305 razy – w zależności od wieku osoby szczepionej.

  • W grudniu w grupie 25-49 lat zgonów wśród niezaszczepionych było 57, zaś wśród osób, które przyjęły szczepionkę w dwóch dawkach średnio 4,8.
  • W grupie 50-59 lat zgonów wśród niezaszczepionych było 291,1, natomiast wśród osób, które przyjęły szczepionkę w dwóch dawkach, średnio 30,1.
  • W grupie 60-69 lat zgonów wśród niezaszczepionych było 886,5, a wśród osób, które przyjęły szczepionkę w dwóch dawkach, średnio 112,1.
  • W grupie 70-79 lat zgonów wśród niezaszczepionych było 3897,3, zaś wśród osób, które przyjęły szczepionkę w dwóch dawkach, 326,2.
  • W grupie 80+ zgonów wśród niezaszczepionych było 4555,6, natomiast wśród osób, które przyjęły szczepionkę w dwóch dawkach – 900.

Dr Łukasz Durajski, popularyzator wiedzy medycznej i członek WHO w Polsce, uważa, że powyższe dane są kolejnym potwierdzeniem skuteczności szczepionek. Ponadto powinny być zachętą do szczepień dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na przyjęcie preparatu przeciwko COVID-19.

- Te informacje są niezwykle ważne przede wszystkim z uwagi na kwestie ryzyka, jakie wynika z braku przyjęcia szczepionki. Niestety, Polska jest krajem, który ma wysoką śmiertelność z powodu COVID-19. W związku z tym to szczepienie daje nam realne efekty. Zresztą podobne wnioski płyną ze statystyk z innych krajów. Im wyższy odsetek wyszczepialności, tym mniej zgonów z powodu COVID-19 – stwierdza w rozmowie z WP abcZdrowie lekarz.

- Mam nadzieję, że takie statystyki przekonają osoby, które z jakichś powodów jeszcze się nie zaszczepiły, aby jednak to zrobiły. Mamy liczne dowody, które potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność szczepień – dodaje dr Durajski.

Dla seniorów COVID-19 jest chorobą śmiertelną
Dla seniorów COVID-19 jest chorobą śmiertelną (East News)

3. Kto najczęściej umiera mimo szczepienia?

Badania wskazują, że podobnie jak w przypadku osób niezaszczepionych wyższym ryzykiem związanym ze zgonem z powodu COVID-19 obarczone są osoby starsze – średnia wieku to 85 lat (według obliczeń niezaszczepieni umierający na COVID mają średnią wieku 78 lat). Jak podkreśla dr Durajski, zgony na COVID-19 mimo zaszczepienia zazwyczaj dotyczą osób z wielochorobowością.

- Widzimy po danych, że najczęściej umierają seniorzy. Im wyższy wiek, tym większa śmiertelność. Kolejną grupą są osoby z chorobami współistniejącymi, np. chorobami układu naczyniowo-sercowego, przyjmujące leki immunosupresyjne, pacjenci z cukrzycą, nadciśnieniem czy otyłością – wymienia ekspert.

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych, dodaje, że szansą dla osób z grup ryzyka jest przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

- Z mojej obserwacji wynika, że zgony z powodu COVID-19 mimo przyjęcia trzeciej dawki szczepionki są ekstremalnie rzadkie. Jeżeli jednak u takiej osoby dojdzie do zgonu, to jest ona zwykle obarczona wieloma chorobami i uratowanie jej i tak graniczyłoby z cudem – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Boroń-Kaczmarska.

(https://www.facebook.com/defoliator/)

Ekspertka dodaje, że istnieje wiele badań, które dowodzą, że tzw. booster przywraca skuteczność szczepionek przed zakażeniem i ciężkim przebiegiem do ponad 90 proc. Także z danych umieszczonych na powyższej grafice wynika, że w zależności od grupy wiekowej trzecia dawka redukuje ryzyko zgonu od 55 do 291 razy.

- Warto podkreślić, że szczepionki nie mają skuteczności stuprocentowej, dlatego wśród kilku procent osób wciąż może dojść do zarażenia wirusem. W przewadze są to osoby z grup ryzyka zachorowania na COVID-19. Jednak wiemy doskonale, że nawet jeśli ktoś zachoruje mimo przyjęcia szczepionki, to w znakomitej większości przebieg choroby jest łagodny, a u wielu osób bezobjawowy. Ponadto trzecią dawką szczepić należy się też z uwagi na obecność nowego wariantu Omikron, przed którym dwie dawki nie chronią tak skutecznie, jak w przypadku pozostałych wariantów. I dotyczy to wszystkich osób, a nie tylko tych najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby – podsumowuje prof. Boroń-Kaczmarska.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

W poniedziałek 27 grudnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 5029 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (776), śląskim (671) i małopolskim (585).

Z powodu COVID-19 zmarło 10 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 28 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze