Trwa ładowanie...

Zawał może dopaść cię na działce

Przyszła wiosna, z dnia na dzień robi się w końcu coraz cieplej. Na chodnikach, skwerach, w parkach czy lasach – wszędzie robi się coraz tłoczniej. Zrzucamy kurtki, zaczynamy jeździć na rowerze, na rolkach. Biegamy. I nie zdajemy sobie sprawy z tego, że po długiej zimowej abstynencji sportowej tylko o krok od zawału serca.

Zobacz film: "Jak wygląda zawał serca?"

1. Wiosenny zawał?

- Według danych najwięcej nietypowych zawałów występuje w okresie jesienno-zimowym, szczególnie u osób, które np. odśnieżają chodnik. Ten sam charakter zawału pojawia się także wiosną i jest związany z nagłym wysiłkiem fizycznym – mówi prof. Piotr Jankowski, kardiolog z Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Przeczytaj także:

To właśnie wiosną, zazwyczaj wtedy, gdy pojawią się pierwsze ciepłe dni, zaczynamy pracować na działce. Przydomowe obowiązki, szczególnie na wsi wymagają dość dużo zaangażowania i energii. Jeśli wykonują je osoby, które w zimie nie ćwiczyły, może to skutkować problemami z sercem.

Dlaczego tak się dzieje? Nagły intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny to dla organizmu ogromne obciążenie. - W takim przypadku naczynia wieńcowe nie nadążają z transportowaniem krwi w takiej ilości, jaka jest potrzebna sercu. Czasem, jeśli incydent ma podłoże miażdżycowe, zdarza się, że dochodzi do zatoru, a – jak wiemy – niedrożne naczynia powodują zawał – wyjaśnia Jerzy Świć, kardiolog.

2. Jak uniknąć zawału?

Podstawą jest przede wszystkim umiarkowana, stała aktywność fizyczna oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Jeśli zaś zimą nie ćwiczyliśmy, zaczynajmy to robić powoli i w niewielkim natężeniu.

Przeczytaj także:

- Kluczem do sukcesu i zdrowia jest tutaj stopniowe wydłużanie czasu treningów i zwiększanie ich intensywności. Nie biegajmy maratonów na początku przygody ze sportem. To niebezpieczne – twierdzi prof. Jankowski.

Choroby serca są główną przyczyną zgonów wśród Polaków. Rocznie umiera na nie ok. 150 tys. osób.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.