Trwa ładowanie...

Zawał serca i udar po COVID-19. Ryzyko rośnie trzykrotnie tuż po chorobie

Ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu rośnie po przejściu COVID. Newralgiczne pierwsze dwa tygodnie po infekcji
Ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu rośnie po przejściu COVID. Newralgiczne pierwsze dwa tygodnie po infekcji (Getty Images)

Ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu jest co najmniej trzykrotnie większe w ciągu pierwszych dwóch tygodni po przejściu COVID-19. W badaniu przeanalizowano przebieg infekcji u blisko 90 tys. pacjentów ze Szwecji, którzy przeszli zakażenie koronawirusem.

spis treści

1. COVID zwiększa ryzyko zawału serca i udaru

Badanie zostało opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "The Lancet". Naukowcy z Uniwersytetu w Umeå w Szwecji przeanalizowali przebieg infekcji u 86 742 pacjentów, którzy między lutym a wrześniem przeszli COVID-19. Dane dotyczące zakażonych koronawirusem zestawiono z grupą kontrolną liczącą 348 481 pacjentów. Z badań wykluczono osoby po przebytym wcześniej zawale mięśnia sercowego i udarze.

Wnioski nie pozostawiają wątpliwości: osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, są znacznie bardziej narażone na ciężkie powikłania kardiologiczne i neurologiczne, zwłaszcza w okresie bezpośrednio po przejściu infekcji.

Zobacz film: "Prof. Rejdak wymienia najgroźniejsze powikłania po COVID-19"

- Stwierdziliśmy trzykrotne zwiększenie ryzyka ostrego zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu w ciągu pierwszych dwóch tygodni po COVID-19 - mówi dla "The Lancet" Osvaldo Fonseca Rodriguez, epidemiolog i współautor badania.

Ostry zawał mięśnia sercowego jednym z powikłań po COVID
Ostry zawał mięśnia sercowego jednym z powikłań po COVID (Getty Images)

Wcześniejsze badania prowadzone przez brytyjskich naukowców wskazywały, że skala odległych powikłań może być jeszcze większa: jedna osoba na osiem umiera z powodu powikłań po COVID-19 w ciągu pięciu miesięcy od wypisania ze szpitala. Eksperci przyznają, że główną przyczyną zgonów u tych pacjentów są właśnie epizody zatorowo-zakrzepowe, udary, zawały i zatory.

2. Najbardziej narażeni pacjenci z chorobami współistniejącymi

Autorzy badań przypominają, że okresowy wzrost ryzyka zawału serca i udaru jest obserwowany również w przypadku pacjentów, którzy przechodzili grypę czy zapalenie płuc. COVID-19 nie jest w tym przypadku wyjątkiem.

- Wyniki wskazują, że ostre powikłania sercowo-naczyniowe stanowią ważną manifestację kliniczną COVID-19. Nasze badania pokazują również, jak ważne jest szczepienie przeciwko COVID-19, w szczególności w przypadku osób starszych, u których występuje zwiększone ryzyko ostrych incydentów sercowo-naczyniowych - podkreśla na łamach publikacji Ioannis Katsoularis, lekarz konsultant w dziedzinie kardiologii w Departamencie Zdrowia Publicznego i Medycyny Klinicznej.

W grupie ryzyka są przede wszystkim pacjenci, którzy już wcześniej mieli problemy kardiologiczne albo są obciążeni innymi chorobami współistniejącymi.

- W ich wypadku może dojść do mechanizmu tzw. błędnego koła, czyli wyjściowo choroba jest stabilna, COVID zaostrza przebieg tej stabilnej choroby, ta zaostrzona choroba kardiologiczna zaostrza COVID, COVID jest jeszcze cięższy, a cięższy COVID powoduje cięższe powikłania sercowe i może w tym mechanizmie dojść nawet do śmierci pacjenta wywołanej przez niewydolność wielonarządową - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski, kardiolog, rzecznik zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

3. Powikłania kardiologiczne po COVID u kilku procent pacjentów

Wcześniejsze badania publikowane w "The American Journal of Emergency Medicine" wskazywały, że u pacjentów po przejściu COVID-19 może dojść m.in. do zapalenia mięśnia sercowego, ostrego zawału mięśnia sercowego, niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca, uszkodzenia serca, jak również powikłań zakrzepowo-zatorowych. Potwierdzają to również obserwacje polskich lekarzy.

- Prowadzimy dużo badań pacjentów po COVID-19, wykonujemy im echo serca, rezonans magnetyczny. Te badania wykazują, że mają oni często słabszą kurczliwość i zmiany zwłóknieniowe w mięśniu sercowym. Szacujemy, że te poważne powikłania kardiologiczne występują u kilku procent pacjentów. Wydaje się, że ten główny mechanizm uszkodzenia wynika z reakcji autoimmunologicznej - wyjaśnia prof. Grabowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze